şükela:  tümü | bugün
  • schopenhauer , cinsel aşkın metafiziği 'ni okurken uyumama neden olmuştur. hayır gerçekleri çarpıcı bir şekilde insanın yüzüne falan çarpmıyor. gayet genel geçer bilinen şeyler. şöyle ki:

    "... bir yanılsamadır. yani burada asıl göz önünde bulundurulan şeyin sadece bu birlikteliğin kendisi olduğu, bütün diğer tutkular gibi, tatmine ulaştığı anda, tarafların büyük şaşkınlığı ve dehşeti ile birlikte ateşinin sönecek olmasından dahi anlaşılabilir."

    bu bir gerilim, dramdır. bunu herkes bilir. ama ulaşması yani süreç, güzel olan budur belki de. ancak gerilim büyüdükçe, bu istek de giderek artar. içinden çıkılmaz bir hale gelir.
  • "erkeğin aşkı, tatmin olduğu andan itibaren gözle görülür bir şekilde azalma eğilimine girer; neredeyse bütün kadınlar, ona, zaten sahip olduğu kadından daha çekici gelecektir, değişikliğe özlem duymaktadır. öte yandan, kadının aşkı o andan itibaren artmaya başlar. türün devamlılığını ve olabildiğince büyük bir artışı hedeflemiş olan doğanın güttüğü amacın bir sonucudur bu."