• hiçbirini taşımıyorum ve gayet mutluyum. doktorum benimle özel olarak ilgileniyor, cinsel ilişki tarihçemi biliyor, hiç ayıplamadan ve yargılamadan tek tek dinliyor ve açıklamalar yapıyor.

hepatit b aşısını yaptıralı neredeyse 10 sene oluyor. seneler sonra, kanımdaki hepatit b antikorlarının seviyesine bakıldı ve yeterli düzeyde çıktı. ayrıca hepatit b testi yaptırdım, kan testi yapıyorlar, negatif çıktım. hepatit c'ye de baktırdım, kan testi yapıyorlar, o da negatif.

hiv taşıdığını bildiğim hiç kimseyle yatmadım, ayrıca son 1 yıldır ilişkilerimin %95’inden fazlasında hep korundum. 2 ay arayla yaptırdığım son 2 elisa testi negatif çıktı. geçen sene eylül’den beridir bu seneki bütün elisa’larım negatifti, yani tertemiz. hpv (insan papilloma virüsü) için 3 doz gardasil aşısı yaptırdım, ayrıca biyopsi yapıldı. o da temiz çıktı.

syphilis, gonorrhea ve chlamydia testlerinin çeşitleri var. kan alıyorlar, onlar negatif. yani tertemiz çıktı. anüsten ve penis ucundan (kadınlarda anüs ve vajinadan) örnek alıyorlar, onlar da temiz çıktı. genital siğilim veya sivilcem de yok.

* * *

bunu niye anlatıyorum? bu testleri hayatında ilk kez duyanlar var, cinsel ilişki ile bulaşan hastalık taşıdığını bilmeden birden fazla partnerle ilişki yaşayıp farkında olmadan (veya bilerek) millete bulaştıranlar var. millet bilgi sahibi olsun. dikkatli ve titiz olmak gerek.
  • zuhrevi hastalik cesitleri:

1- bel soguklugu: (gonore)

gonore isimli mikropun meydana getirdigi cinsel yolla bulasan bir hastaliktir.nadiren olsada cinsel yolla bulasmaz.mikroplu havlu,mendil gibi esyalarin kullanilmasi ile de bulasabilir.mikrop alindiktan sonra 3-7 gun arasinda belirti verir.bazen belirtiisi 12 saat ile 3 ay kadar da degisebilir.tedavi edilmezse 3-7 hafta sonra ciddi hastaliklara sebeb olabilir.

penisten sari- kahverengi cok defada yesile calan bir akinti olur.miktari cok olmazsa bile her idrar yapistan sonra ve sabahlari ic camasira bulasan bir akintidir. idrar cikis yeri kizarir siser. idrar sikayetleri olur.

teshis, akintinin ozel metotlar ile alinip mikroskop altinda belsoguklugu mikrobunun gorulmesi ile konur.
    tedavi edilmeyen vakalarda apse sonucu idrar yolunun daralmasi meydana gelir. hastalik daha ilerliyecek olursa testise yayilir. buradaki tohum hücrelerinin gelismesini onliyerek kisirliga neden olur.

korunma: her seyden once hijyen kurallarina uyulmali.cinsel temas sirasinda condom (prezervatif) kullanilmalidir. supheli iliskilerde bulunulmamalidir.

tedavi : bir doktor kontrolunde uygun antibiyotik ve gerekli ilacların kullanilmasi ile tedavi olunur.bu ilaclar hastaligin siddetine gore agizdan alinan haplar veya kalcadan vurulan ignelerdir.

kadinlarda çok defa akinti olmaz.%20 oraninda idrar yanmasi vardır. tedavisi biraz daha yogun caba gerektirir.
    belsoguklugu mikrobunun kan yoluna gecmesi ile eklem sismeleri,kalp kasi iltihaplari olabilir. nadiren beyin zari iltihabi ve karaciger iltihabi yapar.

2-bel soguklugu olmayan akinti:

bu akintida bel soguklugu mikrobu bulunmaz. mikroplar genellikle degisiktir.cinsel yolla gecer.genc erkeklerde gorulur. bazen bel soguklugundan daha ciddidir. belirtiler 7-24 gun sonra cikar. akinti olmayabilir. idrarda yanma ve idrar yollari kasintisi vardir.

3-trikomoniasis:
    trikomona isimli mikroptan ileri gelir. genellikle kadinlarda gorulur . cinsel temas ile bulasir. esler arasinda birbirlerine bulastirma cok siktir. akintida mikrobun gorulmesi ile teshis konur.
    erkeklerde bazen belirti vermiyebilir. prostata ve testise yayilacak olursa kisirlik meydana getirme riski olur.

4-genital ucuk:

kadin ve erkeklerde siklikla gorulur. herpes simplex virusunun meydana getirdigi bir cilt hastaligidir. daha ziyade agiz ve dudak cevresinde gorulur. %5 oraninda da genital organlarda bulunur ve cinsel iliski ile gecer.

2-10 gun sureden sonra torbalarda ve kadinda dıs genital organlarda kirmizi zemin uzerinde ici sivi dolu bir cok keseciklerden olusur. kasiklarda beze yapar. tedavisi viruslere etkili merhem kullanilmasi ile olmaktadir. genital ucuklardan bir kere kurtulunsa bile daha sonra tekrar ortaya cikma olasiligi vardir.

5-yumusak sankir:

gene bir cilt hastaligidir. sebebi mikrobiktir. 1-7 gun bekleme suresinden sonra belirti verir. penis basinda gozukur. onceleri bir kizarti halinde baslar. 24 saat icinde kabarir ve yaradan akinti baslar. sonunda bir derin yaraya donusur. yaralar birleserek daha genis bir hal alir. kasiklarda beze olur. tedavisi, uygun antibiyotik kullanimi ve hijyene dikkat etmektir.

6-aids:

ilk defa 1981 yilinda gorulmustur. hiv isimli virusten ileri gelmektedir. seksuel iliski ile kirli enjektor kullanimi ve kan nakillerinden gecer. anneden cenine, kadindan erkege ve erkekten erkege gecer.

virus vucuda gectikten sonra bagisiklik sistemini bozar. organizma kendisini koruyamaz hale gelir. yorgunluk, kilo kaybi ates ve ishal bulunur. kasiklarda koltuk altlarinda yaygin bezeler olur. bacaklarda cesitli buyukluklerde mor renkli cürükler meydana gelir. hastaligin teshisi en yaygin olarak kullanilan elisa testi ile konur. %95 positif sonuc verir. maalesef bugun icin belirili bir tedavisi yoktur.

7-frengi:

mikrobik bulasici bir hastaliktir. cinsel iliski ile deri yolu ile gecer. 2-4 hafta sonra peniste agrisiz bir yara gozukur. onceleri bir sivilce seklinde baslar daha sonra akinti olur. penis boyunca ve torbalara yayilir. bu yara 1-2 haftada zimba ile delinmis bir sekil alır. derin, sert kenarli olan bu yara tedavi edilmezse kendiliginden iyilesir. bu frenginin birinci devresidir.

ikinci devre bu yaradan itibaren 6 hafta sonra ortaya cikar. daha yaygin kizarikliklar vardir. dokuntuler olur. bu devrede 4 yil sürebilir.

ucuncu devrede yer yer bplgesel tumorler olusur. bu tumorler yaygindir. genital organlarda bulundugu gibi eklemlerde de bulunur.

tedavisi, uygun antibiyotigin kullanimi ile olur. gunumuzde erken tedavi ile ve frenginin 2 ve 3uncu donemleri artık olmamaktadir.

8- insan papilloma virüsü:

cinsel organlar ve cevresinde sigil benzeri olusumlara neden olan bu virüs kadinlarda rahim girisi kanserlerine neden olabilir.

9- chlamydial enfeksiyonlar:

cok sik rastlanilir. kadinlarda ve erklerde gorulur. akinti ve idrar sirasinda yanma olur. bazen hic bir belirti vermez .

10- kasik biti: (crabs):

(bkz: am biti) genellikle kasik bolgesinde veya kasik bolgesine yakin kil bulunan herhangi bir bolgede kasinma yaratan bit cesididir. genellikle cinsel yolla veya yakin temasla bulasabilir. kasik biti kafaya ,kafa biti kasik bolgesine bulasmaz. genital bolgede bit veya bit yumurtasi normal insan gozuyle gorulup teshis edilebilir. tedavisi, gerekli merhemin kullanilmasi ile olur.

11- trush:

trush, genital mantar enfeksiyonunun (bkz: yeast infection) deri uzerinde gorulen versiyonu olarak tanimlanir.
    penis uzerinde, anus cevresinde, agiz icinde ve bogazda genellikle kasinti, kizariklik ve iltihaplanma bu hastaligin en belirgin semptomlaridir. cinsel iliski sirasinda aci hissediliyorsa, agiz icinde veya deri uzerinde beyaz yapiskan yaralar varsa ve idrar yanmasi yasayan kisilerin ancak doktor kontrolunde verilen ilac ve merhemlerle tedavsisi mumkun olmaktadir.

korunma yontemi olarak genel hijyen en onemli yontemdir.

12- scabies:

bu hastaligia sebeb olan gozle gorulmesi mumkun olmayan bakterilerdir. egzema tarzi kasinti ve deri dokulmesinin gorulmesi ile saptanabilinir. ozellikle geceleri kasintilarin arttigi bilinmektedir bu hastalikta. tedavisi gerekli merhem kullanimi ile olmaktadir. cinsel ilisk, havlu ve giysi paylasimi sayesinde bulasabilir.

ve tabiiki hepimizin bildigi bir hastalik olan hepatit b.
  • türkiye'de stratejik olarak arttırılmak istenen hastalıklar bütünüdür:

1- fahiş fiyat istenerek hastalık testi almak zorlaştırılır. istanbuldaki lab'lerde tüm cinsel yolla bulaşan hastalıkları içeren bir paket almaya kalksanız istenen fiyat 960 türk lirasıdır. yurtdışında bu testlerin çoğunluğu bedavadır.

chlamydia-dna pcr - klamidya - kan ya da örnek ile
    (chlamydia trachomatis)

hsv1-dna pcr - kan ya da örnek ile
    (herpes simplex tip1)

hbv-dna pcr - kan testi
    (hepatit b)

hsv2-dna pcr
    (herpes simplex tip 2)

hcv-rna pcr
    (hepatit c)

mycoplazma-dna pcr - sürüntüler veya idrar ve kan örnekleri
    (mycoplazma genitalium)

hiv proviral-dna
    (aids)

mycoplasma hominis - dna pcr
    (mycoplazma hominis)

hpv-dna pcr --- sadece örnek alınarak
    (human papilloma virus - hpv)

neisseria-dna pcr -- örnek alınarak
    (neisseria gonorrhoeae - gonore)

ureaplasma-dna pcr
    (ureaplasma urealyticum)

treponema pallidum-dna
    (sifiliz)

trichomonas vaginalis-dna pcr --- idrar, ürogenital akıntı, semen
    (trichomonas vaginalis)

2- anonim test almak imkansızdır. bakırköy'deki deri hastalıkları merkezine giderseniz sizden cep telefonu, tc kimlik dahil herşeyi alırlar, "anonim kalmak, kişisel bilgi güvenliği" vs bıkbık ederseniz size "ha bu bilgiler bizde güvenli merak etmeyin" derler.

3- test almayı bilmezler. bakırköy'deki merkeze giderseniz tüm hastalıklar için sizden kan örneği alırlar. oysa kan örneği ile ölçülemeyen, idrar gerektiren, pap-smear örnek gerektiren hastalıklar da vardır.

4- test için doktor muayenesinden geçmeniz mutlaka gerektiği gibi bekleme ortalama 2 saattir. sonuçlar için de 10 gün bekletirler..

sonuç olarak bu testi alacak kadar bekar yaşam süren bir insan, prezervatif kullansa bile güvende olmadığını bilincinde bir sorumlu şahıstır. bilinçli olmanın sadece bu testten geçtiğini bilen bir insan olarak bilmemeye mahkum edilir. bilmeyerek de başkalarını hastalığına gönül rahatlığı ile mahkum eder. sonuçta tek çözüm tek eşli bir yaşamdır. "evli olmadığınız kişiyle cinsel ilişkiye girmeyin" diye bir kampanya görürsek şaşırmayalım. islami bir yaşam tarzı olarak ileride birgün önümüze sunulacaktır. sıkıysa kabul etmeyelim.
  • bana çüş artık dedirtmiştir.

tüm düz adamlığımla gelip bildiğim "aids, frengi, bel soğukluğu" dışında yazılanlara bakacaktım bir de ne göreyim; herkes "aşk, kıskançlık, hayat" falan demiş. ne hisli şeylersiniz siz öyle yav yemin ediyorum kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi bunlar.
  • 1- bel soguklugu: (gonore)
    2-bel soguklugu olmayan akinti:
    3-trikomoniasis:
    4-genital ucuk:
    5-yumusak sankir:
    6-aids:
    7-frengi:
    8- insan papilloma virüsü:
    9- chlamydial enfeksiyonlar:
    10- kasik biti: (crabs):
    11- trush:
    12- scabies:

ama en önemlisi hepatit b'dir. çünkü taşıyıcısı aşırı yaygındır. hiç farkında da olmazsınız. 40 yaşına geldiğinizde karaciğer yetmezliği çekmeye başladığınızda bu virüsten kaptığınızı anlarsınız. erken yaşta toprağa gömer sizi. tedavisi yoktur.

çok sayıda farklı partnerle korunmadan birlikte olmuş hiçbir insanın çok şanslı olmadığı sürece bir hastalık kapmama ihtimali çok düşük. korunun o yüzden. kimsenin suratında yazmıyor ne hastalıklar taşıdığı. ve çoğu insan taşıdığı virüsün farkında bile değil. insanların tek bildikleri aids. zaten o da çok az yaygın olduğu için, korkacak bir durum olmadığına inanıyorlar haklılar da bence evet aids kapma olasılığı düşük çünkü çok yaygın olduğunu sanmıyorum hayat kadınıyla yatmadığınız sürece kapmazsınız. ama sizi erken yaşlarda çeşitli rahatsızlıklarla toprağa gömecek çoğu hastalığı kapma riski çok yüksek. hem özgürce içine boşalma keyfi de sağlıyor prezervatif. en güzel anında geri çekmiyorsun. bence daha güzel.
  • turkiye'de bircok kisinin hakkinda yeterli bilince sahip olmadigini ve toplumsal baski yuzunden kendilerini duzenli saglik kontrollerinden gecirmedigini dusundugum hastaliklar. prezervatif kullanimina ragmen bulasan onca zuhrevi hastalik varken turkiye'de insanlarin tek gecelik iliskiler ve aldatma konusunda bu derece rahat olabilmesine anlam veremiyorum.
    cinsel yolla bulasan bir hastalik olmamasina ragmen vajinal mantar basligindaki entrylerde de acikca goruldugu uzere "allah korusun haji yeaa" diyip sadece "ne igrenc lan!" diye soylenmeyi biliyoruz. bilinc neredeyse sifir.
    amerika'da meksikali bir hatunla yasadigi tek gecelik bir iliski sonrasi omru boyunca vucudunda o virusu tasimak zorunda kalan genc bir yurdum erkegini birebir taniyorum. "hayvan herif, evlendigin kadinin da gunahina gireceksin" diye suratina cemkirmekten kendimi alamamistim.

misal, hepatit b virusu tasidigini bildigi halde yakin bir dostuma sirnasan evli bir kadin var. allahtan eleman eli sikinde gezen aciz abaza tiplerden degil de daha bu hastaligi tasidigini dahi ogrenmeden kadinin cinsel istekli taleplerini geri cevirmis.

velhasil, millet bosuna demiyor azizim. guvenilir, saglikli bir insanla tek esli bir iliski yasamak cinsel iliskiyle bulasan hastaliklara karsi alinabilecek en saglikli onlem.
  • (bkz: kıskançlık)
  • (bkz: gırtlak kanseri)

abd'deki gırtlak kanseri vakalarının %78'i oral seks yoluyla geçen hpv'den kaynaklanıyor. hpv sadece kadınların hayatını karartmıyor. aşılanın.
  • (bkz: hepatit c)

son derece düşük oranda bulaşır. çok eşli kişilerde, adet dönemi girilen cinsel ilişkide ya da kanama ile sonuçlanan travmatik bir cinsel ilişki sonrası bulaşma oranı artar.
hesabın var mı? giriş yap