şükela:  tümü | bugün
 • "kadin mi yoksa erkek mi sikmeyi tercih ettğiniz" - osmanli britannica cilt 7
 • denyolarca anlaşılamaması ve hatta bazen yanlış anlaşılması üzerine, nüfus kağıtlarının pembe ve mavi olmak üzere iki farklı renk olarak düzenlenmesine sebep olan kimlik türü...
 • boyun bölgesinde yer alması gereken seri numarasıdır. ilk iki hane doğum yılı, sonrası hissettiğinizz yaş, fiziksel cinsiyet, ruhsal cinsiyet, cinsel pozisyon tercihi, doğum kontrol yöntemi, fantezi numarası, kromozom yapısı, sperm sayısı, yumurta sayısı olarak okunabilir.
 • kisinin cinsiyeti kadin ya da erkek olabilir. istisnasi (bkz: hermafrodit). kisinin cinsel yonelimi (bkz: sexual orientation) heteroseksuel, homoseksuel, biseksuel, aseksuel v.b. olabilir ancak cinsel kimlik bunlardan tamamen farkli ucuncu bir kavramdir.

  ornegin; kisi erkektir. (cinsiyeti), cinsel yonelimi homoseksuellik olabilir ama cinsel kimligi kadin olabilir. bu durumda genelde m2f cinsiyet degisimi ameliyati ile sonuclanir. (bkz: transeksuel) (bkz: m2f)
 • judith lorber’e göre toplam 10 cinsel kimlik bulunmaktadır; heteroseksüel kadın, heteroseksüel erkek, eşcinsel kadın, eşcinsel erkek, biseksüel kadın, biseksüel erkek, transvesti kadın, transvesti erkek, transseksüel kadın, transseksüel erkek.
 • gavurların gender dediği şey herhalde bu.
 • kendi capimda bir cinsel kimlik 101 dersi vermeye calisacagim simdi.

  aslinda 3 cinsiyet var. 1) kadin 2) erkek 3) interseks/hermafrodit

  cinsel kimlik ya da yonelim dedigimiz seyler cesit cesittir. bakalim.

  simdi kadin kadindan hoslanirsa = lezbiyen
  erkek erkekten = gay
  kadin erkekten = heteroseksuel
  erkek kadindan = heteroseksuel
  kadin, hem erkek hem kadindan = biseksuel
  erkek, hem erkek hem kadindan = biseksuel

  bu kisma kadar biraz acik. sonrasi biraz karisiyo

  dogdugu cinsiyeti reddeden = transeksuel

  simdi bir de panseksuel var, o butuuun cesit herkesten hoslaniyor(yani ben sadece kadin severim degil, kadin da severim, erkek de, translari da ayirmam ama gibi)

  bunun zitti da aseksuel. o da etliye sutluye dokunmuyor. ne erkek ne de kadindan hoslaniyor.

  umarim olmustur.

  edit: pompeu fabra nin uyarisi uzerine transeksuelligi "dogustan erkek olup ancak kendini kadin hisseden ve erkeklerden hoslanan veya dogustan kadin olup ancak kendini erkek hisseden ve kadinlarden hoslanan" tanimini "dogdugu cinsiyeti reddeden"e cevirdim.