şükela:  tümü | bugün
 • darwin'in, doğal seçilimle birlikte canlıların evrilmesini açıklamak için kullandığı, türlerin kökeni adlı kitapta bahsedilmesine rağmen pek rağbet görmemiş -daha doğrusu anlaşılamamış ve atıl kalmış- gayet sağlam bir teoridir. 1930'lara kadar da darwin'in tek hatası olarak düşünülmüştür. ancak daha sonra üzerinde yapılan çalışmalarla doğruluğu su götürmez olmuştur.

  zira, bizler şimdi ki halimizi sadece doğal seçilimle açıklamaya kalkarsak, birçok şeyin yanıtını veremeyiz. mesela insanlar neden sanata ihtiyaç duymuştur? neden şiir vardır? şiir yazmanın ya da okumanın bireyin hayatta kalmasına katkısı ne olabilir ki? müzik ve mizahın da öyle?

  bunlar sadece insanı ilgilendiren konulardır, ancak tabi ki cinsel seçilim teorisi bütün canlıların cinsel birleşme yapacakları canlıları nasıl seçtiğini açıklamaya çalışır.

  1990'lardan sonra ise evrimsel psikoloji adında bir alanı doğurmuştur ve geleneksel psikoloji kuramlarına yepyeni düşünceler katmıştır.

  dahası için (bkz: sevişen beyin)
 • erkeklerin kendilerinden genç ve güzel kadınları, kadınlarınsa kaynakları olan ve yaşlı erkekleri seçtiğini söyleyen teori.
 • erkeklerin basit, kadınlarınsa ne kadar kompleks canlılar olduğunu; sayesinde anlamış olduğumuz teori. kompleksliğin özünde ise ağır bir pragmatik hesaplar silsilesi mevcuttur. yani aşk hesapsız değil, ciddi bir muhasebe işidir diyen teori.
 • erkek, evrimsel olarak, soyunu devam ettirmek için, mümkün olabildiğince dişiyi döllemek ister. dişi ise, döllendikten sonra, yavrusunu sağlıklı büyütmek ve bir yetişkin haline getirmek için uğraşırlar. o bakımdan dişi, erkek için oldukça seçici davranır.sağlıklı, güçlü bir erkek seçmeye çalışır.
  ilgili başlıklarda dediğim gibi hep, aşk filan yalan. işin özünde üreme içgüdüsü var.
 • yahudiler bu yüzden soylarını anadan devam ettirirler.
  çünkü çocuğu doğuran bellidir, babası ise kesin değildir.
  istatistikler popülasyonun % 25 inin biyolojik babasının resmi babası olmadığını göstermekte.
  dna testi ucuz ve yaygın bir şey haline gelmedikçe de bu oran pek düşmez.