şükela:  tümü | bugün
 • bu toplama dair yapılmış bilimsel bir araştırma gerçekten ilgi çekici;

  "günlük hayat içinde sıklıkla şiddet, cinsel istismar içeren olay ile yüzleşiyor; maruz kalıyor ya da şahit oluyoruz. bu tür olumsuz yaşantıları deneyimleyen kişilerle empati kurup destek olma çabası gösteren bir çoğunluğun varlığına rağmen, kurbanı suçlayan birçok kişinin de olduğu yadırganamaz bir gerçek.

  bu durumu inceleyen araştırmalar kurbanların, başlarına gelen olaylardan sonra korku, sosyal etiketlenme, kınanma, kendini suçlama ve toplum tarafından suçlanma gibi birçok olumsuz yük ile savaşmak zorunda kaldıklarını gösteriyor. neden bazı bireyler kurbanları psikolojik ve fiziksel olarak olumlu yönde desteklerken, diğerleri kurbanı suçlamayı daha çok tercih ediyor?"

  siyasetçisinden, popçusuna ve topçusuna rastladığımız örnekler toplumda da önemli bir yer işgal ediyor.

  "otoriteye saygı, grup içi sadakat ve saflık/kutsallık değerlerine daha fazla önem veren bireylerin ise kurbanları daha fazla etiketleme, kınama eğilimi gösterdikleri, kurbanlara suç atfettikleri ve suçu işleyenlere karşı daha hoşgörülü oldukları gözlemlendi."

  http://haber.sol.org.tr/…n-kurbanlari-suclar-165142

  http://moralitylab.bc.edu/…1/10/niemiyoung_2016.pdf
 • kurbanların yaşadıkları istismarı kimseye anlatamamasına ve bu nedenle istismarın uzun bir süre devam etmesine neden olmaktadır.

  hatta o kadar ki; kurbanlar, suçlanacakları korkusuyla dayanabildikleri son noktaya kadar bu istismara katlanmaktadır. dayanma noktalarını aştıklarında da ya bulundukları çevreden kaçıp kurtulma eğiliminde oluyor ya da istismarcıyı ortadan kaldırma eğiliminde.

  böylelikle kurban yaşadığı baskı nedeniyle bir suçluya evriliyor.