şükela:  tümü | bugün
 • online danışmanlıkla, ya da bir bazı "danışman"ların reklamlarıyla alakası yoktur pek de. bu hizmeti verebilmek için ciddi anlamda donanımlı, önyargısız ve kendi psikolojik ve cinsel sorunlarını kurcalayıp aşma çabası içinde olabilmiş olmak çok önemlidir. türkiye'de bu konuda en önemli eğitimlerden birini, cetad vermektedir, eğitimlerini tamamlamış terapistlere ulaşmak daha güvenilir olacaktır.
  http://www.cetad.org.tr/…_egitim_tamam_terapist.php
 • cinsel terapi, cinsel sorunları olan birey ya da çiftlere uygulanan, yapılandırılmış bir terapi şeklidir. cinsel sorunlar konusunda eğitim almış profesyonellerce uygulanmalıdır. cinsel terapi, kişilere çeşitli cinsel problemlerin çözümünde yardımcı olur: cinsel istek ve uyarılma bozuklukları cinsel yönelim ve cinsel kimlikle ilgili sorunlar kompulsif cinsellik sertleşme bozukluğu erken boşalma orgazm bozuklukları ağrılı cinsel birleşme vajinismus cinsellikten tiksinme vb. cinsel terapi sürecinde, kişi; istek ve kaygılarını açık bir şekilde ifade edebilmeyi, hem kendisinin hem de partnerinin cinsel ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilmeyi öğrenir. cinsellikle ilgili problemlerin, kaygı bozukluğu, duygudurum bozukluğu gibi psikiyatrik hastalıklara ya da kronik bedensel hastalıklar, kullanılan ilaçlar gibi dahili nedenlere de bağlı olabileceği unutulmamalıdır. kapsamlı bir tıbbi değerlendirme, problemin ne olduğunun anlaşılmasında ve mevcut durum için en iyi tedavi ya da tedavi kombinasyonun (bazı durumlarda cinsel terapi tek başına gerekli ve yeterli olmakla birlikte bazı durumlarda ilaçlarla kombine edilerek kullanılması en iyi sonucu verecektir) ne olacağının belirlenmesinde gereklidir.

  kaynak: http://www.terapiankara.com/cinsel-terapi/
 • hem danışan, hem terapist için en yüz güldürücü psikoterapi türüdür.

  türkiye'de en sık cinsel terapi başvuru nedenleri kadınlarda vajinismus, erkeklerde erken boşalmadır. bunların her ikisi de cinsel terapiye çok iyi yanıt veren cinsel işlev bozukluklarıdır.

  tedavi sürecinde, bozukluğun tipine göre psikodinamik ya da bilişsel-davranışçı yaklaşım seçilebilir. cinsel isteksizlik, anorgazmi ya da sertleşme güçlüğü gibi cinsel işlev bozuklukları genellikle psikodinamik yaklaşımla tedavi edilirken, vajinismus ve erken boşalma sıklıkla bilişsel davranışçı yaklaşımla izlenir.

  cinsel terapide, mahrem bir alan çalışıldığı için danışanlar genellikle terapiye tedirgin gelirler. cinsel terapist, işlev bozukluğu bazında değerlendirme yapar, tedavi sürecinde mahremiyete azami saygı gösterilmesi önemlidir.

  öncelikle cinsel öykü dediğimiz değerlendirme yapılır. çocukluk çağındaki oyunlardan, sünnet öyküsüne; ilk adetten, ilk cinsel bilgilendirmeye bir çok konu cinsel öyküye dahildir. cinsel öykü, kişinin cinselliği nasıl algıladığı ve yaşadığına dair bilgi verir.

  daha sonra cinsel anatomi ve fizyoloji çalışılır. ülkemizde bu konular eğitim sürecine dahil edilmediği için, anatomi-fizyoloji seansı çoğu danışan için ufuk açıcı bir seanstır. cinsel mitlerin iyi şekilde çalışılması da önemlidir. doğru cinsel bilgilendirme ülkemizde yoktur diyebilirim, cinsellik genellikle arkadaşlardan ya da daha önce evlenen bireylerden, bilgi verenlerin kişisel algılarıyla kirlenmiş bilgilerle veya pornografik materyalle öğrenilir. bu nedenle bu konuların çalışılması çok mühimdir.

  daha sonra da cinsel işlev bozukluğunun tipine göre çeşitli ev alıştırmaları verilir. bunların kayıtlarının nasıl tutulacağı öğretilir ve seanslarda takip edilir.
 • kadın doğum uzmanı, ürolog, psikiyatr, aile hekimi, pratisyen, psikolog gibi birçok alanda çalışan kişi eğitimini alabilir. kadın hastalıkları ve doğum asistanlık sürecinde bu konularla ilgili eğitim verilmiyor, pratiği yok. polikliniğe çok sayıda cinsel isteksizlik şikayeti ile, vaginismus şikayeti ile hastalar geliyor ve bilinçli olarak yardımcı olamıyorum. onları bazı merkezlere gönlendiriyorum. yeni ilgi alanım olacak.
 • cem keçeden aldığım eğitim. heyecanlıyım. çok eğlenceli gidiyor, 6 ay sürecek. bitince editliycem.

  edit: biteli yıllar oluyor neredeyse yazmamışım kalmış burası. güzel bi eğitimdi, kişinin terapist olmasa bile kendisi için alabileceğini düşündüğüm eğitimlerden biriydi. her eğitim gibi teorisinden sonra sahada bol bol deneyim gerektiriyor, bizim ülkemizde bu işi yapmak ne yazık ki oldukça zor, insanların çoğu ilişkilerinde sorun olduğunu biliyor ama sorunun bir kısmının cinsellik olabileceğini düşünmüyor. sadece bu konuları konuşmaya hazır hissetmek bile 1-2 seans sürüyor ama keyifli bir alan, meslektaşlarıma öneririm.
 • terapiyi nasıl yaptığını sormaya korktum
 • konu hakkında cem keçe'den alınan eğitim yok hükmündedir.

  yahu adamın akademik anlamda psikoterapi eğitimi yok. onun yerine nesi var; uyduruk bir üniversiteden aldığı psikiyatri uzmanlığı ve rehber öğretmenlerin sahip olduğu psikolojik danışma ve rehberlik eğitimi. aldığı diğer eğitimlerin ne akademik ne de resmi anlamda geçerliliği var.

  edit: web sitesine baktığınızda kendisini doktor olarak tanımlamadığını görürsünüz. bu işte bir bit yeniği var ama neyse.
 • türkiye'de gerçekten yetkin birinin bulunmasının oldukça zor olduğu terapi türüdür. özellikle cinsel sorunların çözümünde elzem öne sahiptir. cinsel terapi hakkında bilgi sahibi olmak için sizleri şöyle alalım cinsel terapi