şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cinsel dürtü; cinsel yollarla bulaşan hastalıklar, istenmeyen gebelikler, cinsel suçların altında yatan sebeplerden biri olmasına ve cinsel dürtülerin toplum ve insan davranışlarının üzerindeki önemli rolüne rağmen konu ne kadar önem arz etse de cinsel uyarılmanın kararlarımız, seçimlerimiz, davranışlarımız üzerindeki etkileri hakkında bilgimizin genel olarak bireysel tecrübelerimiz ve tanıdıklarımızın tecrübelerinden geldiğini ve bu konuda oldukça az çalışma olduğunu gören psikoloji profesörü dan ariely abimiz kendisi bir çalışma yapmaya karar vermiş.

  dan, bu çalışmasıyla cinsel uyarılmanın 35 genç yetişkin erkeğin karar ve seçimleri üzerindeki etkilerini; nasıl uyarıldıkları ve cinsel aktivite tercihlerini, cinsel tatmine ulaşmak için ahlaken sorgulanabilir davranışlarda bulunmaya ve uyarılmışken korunmasız seks yapmaya istekliliklerini görmeyi amaçlamış. dan, erkeklerin eksojen olarak uyarılmasıyla muhtemel bir çiftleşme fırsatı doğduğu düşüncesinin beyinlerini istila edebileceğini, beynimizin tıpkı aç veya susamışkenki iştahlanması gibi bizi seks yapmaya motive edebileceğini belirtmiş.

  araştırmaya katılanlara bir dizi soruya belirli tuşları kullanarak cevap vermeleri için birer laptop verilmiş. bu tuşlar, katılımcıların diğerine göre az kullandıkları elleriyle ( bu ifade önemli xd ) cevap verebilmelerini kolaylaştıracak şekilde tasarlanmış. kontrol grubu ( cinsel olarak uyarılmamış katılımcılar) soruları normal hallerindeyken cevaplandırırken, değişkenin etkisinde olacak gruptan önce ekrandaki pornografik görüntülere bakarak mastürbasyon yapmaları ve soruları orgazma yakınken cevaplandırmaları istenmiş. analizin doğruluğu hakkında ben bir karar veremesem de grupların verdikleri cevapların karşılaştırması oldukça ilgi uyandırıcı:

  tablo 1
  tablo 2
  tablo 3

  dan, analizleri yorumlarken cinsel uyarılma etkisindeki erkeklerin birer canavara dönüştüğünü söylemiyor elbette ve cinsel olarak uyarılmamış katılımcıların empathy gap nedeniyle cinsel uyaranların kendileri üzerindeki etkilerini öngöremeyebilecekleri için verdikleri cevapların ne kadar kendilerini yansıttığına da kuşkulu bakıyor. araştırmasından, en azından insanların cinsellik hususunda "anın sıcaklığı"yla baş edebilecekleri şekilde eğitilmesi gerektiğinin çıkarılabileceğini ve daha önce kendini böyle bir durumun içinde bulabileceğini düşünmemiş insanların cinsel uyaranlarla sadece iradeleriyle baş edemeyeceklerini söylemiş.

  cinsel uyaranların karar, seçim ve davranışlarımız üzerinde etkili olabileceği kabul edersek bu durum aktif cinsel hayatın, o yoksa mastürbasyon yapmanın önemine de dikkat çekecektir. böylece, sizi baştan çıkarmaya çalışan bir kadınla karşılaşırsanız "dün seviştim de geldim" dersiniz.

  kaynak
 • "erkeğin karnı doydu mu siki kalkar." özet bu. uzatmışsın :)