şükela:  tümü | bugün
 • yasal prosedürü 4721 sayılı türk medeni kanunu madde 40'da düzenlenmiştir.
  türkiye'de 1988 'e kadar cinsiyet değiştirme ile ilgili hukuksal bir düzenleme de bulunmamaktadır.
  1981 yılında bülent ersoyun londra'da geçirdiği ameliyat sonrası, değişikliği nüfus kütüğüne kayıt ettirmek istemesiyle de cinsiyet değişikliği hukuksal düzlemde tartışılmaya başlanmıştır. o dönem yargıtay tmk 23 'ü, yani kişilik haklarının korunması gerekliliği bahane ederek ersoy'un açtığı davaları reddetmiştir. ersoy'un yeni nüfus kimliği kazanması ancak ameliyatından 7 sene sonra 1988 tarihinde tmk'da yapılan bir değişiklikle gerçekleşmiştir.

  şu an yürürlüke bulunan tmk'nın 40. maddesi cinsiyet değiştirme koşullarını ve şartlarını şöyle sıralamıştır
  buna göre :

  *18 yaşını doldurmuş olmak
  *evli olmamak ( evli olunursa bir süre için bile olsa aynı cinsteki iki kişi evli kalacağı için bu büyük tehlikeyi?!? medeni kanunumuz bu hükümle bertaraf etmiş)
  *cinsiyet değişikliğinin ruh sağlığı için gerekli olması
  *buraya dikkat "üreme yeteneğinden" sürekli olarak yoksun olmak!!!

  üreme yeteneğinden yoksun olmak demek kişinin "kısır" olması anlamına gelmekte. peki kişinin üreme yeteneği varsa ne olacak? bu kanuna göre cinsiyet değiştirme ameliyatı yapmasına mahkeme izin vermeyecek. bu sebeple cinsiyet değiştirmek isteyen kişiler türk hukukuna göre önceden kendilerini kalıcı olarak kısırlaştıran amaliyatları tedavileri olmaları gerekiyor. bu koşul sağlanmazsa mahkeme kişinin cinsiyet değiştirme talebini reddediyor.
 • bir şartı da mahkemeden "izin" almak olduğunu söylemiştik. peki bu şart yerine gelmezse ve yurtdışında cinsiyet değiştirme ameliyatı gerçekleştirilirse türkiye'de daha sonra yapılan nüfus kaydına yönelik değişiklik talebi ne olacaktır?

  tmk madde 40' a baktığımızda kanunun lafzi yorumuyla incelendiğinde talep reddedilecektir.
  ancak bu red kararı aihs madde 8'e açıkça aykırıdır. ( ki daha önce ahim'in 1992, 2002 tarihli kararlarıyla tescil talebinin reddinin madde 8'e yani özel hayata saygı ilkesine aykırı olduğu belirtilmiştir. emsal kararlar vardır)

  bu sebeple izin alınmadan gerçekleştirilen ameliyatların da hukuk düzeninde kabul edilmesi gerekmektedir. ancak yasa nedeniyle bu talepler reddedilmektedir. kişiler bu durumda aihm'e madde 8'i dayanak göstererek dava açabilirler. tabi asıl çözüm tmk 40'ın değiştirilmesidir.
 • (bkz: cinsiyet geçişi)

  belli bir anlayışa hizmet etmemesi açısından geçiş olarak kullanılması daha doğru olan tanımlama.
 • (bkz: testiküler feminizasyon) daha onlarca hastalık var, çok geç yaşta öğreniyor gerçek cinsiyetini ve tabii ki 15 yıldır dişi gibi yaşarken "aa ben erkekmişim, dur bundan sonra öyle olayım" diyemiyor. cinsiyeti kromozomla tanımlayamayız sadece, hatta çok karışık bu işler. yani olayda medikal bir durum olmasa bile bir insan istediği tercihi yapmakta özgürdür diye düşünüyorum ama bu işin çok karışık olduğunu bilmenizi isterim.
 • son dönemde medyadaki yansıması düşünüldüğünde rüzgar erkoçlar'dan önce hiç yaşanmamış gibi algılanan hadisedir.
  her dönem böyle tercihler oldu oysa.
  el kaide yüzünden cinsiyet değiştireni ayrı, yaş günü hediyesi olarak cinsiyet değiştireni ayrı...
  nazlı ılıcak hanfendi bu konuda vakti zamanında meclis'te kafa açmış, kanunlarla zorlaştıralım bu işi demiş. her konuda fikri olup beyan etmekten geri durmadığı için bu işe de el atmış demek ki. kupürler yalan söylemez.
 • aslında kız/erkek gibi hissetmediğinin, karşı cinse ait olduğunun farkında olan insanın hapsolduğu bedenden kurtulma yoludur. gayet doğal karşılanmalıdır.
 • 1960-70'lerde, çok ufak pipili doğan erkek çocuklarının cinsiyetini ameliyatla kadına çevirtiyorlarmış, hani 'ulan zaten ufak, zorluk çekmesin, biz buna vajina koyalım gitsin tepe tepe kullansın' diye. vay anasını.

  hele ki çocuğun biri sünnet olurken bi hata olmuş (nası bi hataysa artık), çok ufalmış herhalde, gidip hatun yapmaya karar vermişler doktorlar.

  vay amk. son bir kaç gündür wikipedia'nın random tuşunu biraz sık kullanıyorum, dolayısıyla böyle başlıklar altında böyle enteresan bilgilere şahit olmak durumunda kalıyorum. kaynak diye ağlayan arkadaşlar pişman olabilirler asdfg http://en.wikipedia.org/wiki/micropenis
 • medeni kanuna göre cinsiyet değiştirmek için aranan üreme yeteneğinden yoksun olma koşulu kısaca "kısırlaştırma ameliyatının zorunluluğu koşulu" türkiye'yi aihm'e mahküm ettirmiş çok haklı bir karar olmuş.

  [http://www.birgun.net/…-turkiyeyi-mahkum-etti/14969 l
 • aihm cinsiyet değiştirme ameliyatı için şart koşulan kısırlaştırma uygulamasının insan hakları ihlali olduğuna hükmetmiş. yakında uygulama kaldırılacak!

  http://gmag.com.tr/…ilan-kisirlastirmaya-son-verdi/