şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: #87807580)
 • yukarıda benim başka entrylerime gönderme yaparak "boş konuşur o takmayınız" denilerek savunulmaya çalışılan yalan.

  kimin neyi savunduğu, objektif olup olmadığı çok önemlidir. özellikle sosyal bilimlerdeki akademisyenler bir şey söylediğinde karşıtları ne söylüyor, bu akademisyen bir siyasi duruş nedeniyle mi bunları savunuyor anlamak gerekiyor. karşıt sesler bastırılıyorsa daha vahim.

  zira türkiye'de de yaşandı bu.

  öncelikle petrol arama çalışması denilerek suriye sınırındaki mayınlar temizlendi, sonra abdullah öcalan'la ilgili tüm bildiklerimiz yanlışmış diye yoğun bir propaganda başladı. akabinde peşmergeler suriye'ye türkiye'den geçirildi. devletin amacı bunları birbirine kırdırmak da olabilir, bilemem. ama her akademisyenin etik davrandığını sanmayınız. burada da jordan peterson denen palyaço bu komik şeye dayanarak aklımızla alay etmektedir.
 • neyin tartışıldığını anlamak kadar, okuduğunu anlamak da önemli. bu noktada, tartışma konusu makaleye temel teşkil eden pisa araştırmasının üç temel konusundan birinin reading comprehension olması da ayrıca insanın yüreğini dağlıyor.

  kısa keseyim, temcit pilavına dönmüş:

  iddia: "bu makalede data snooping yapılmış."

  yanıt: yapılmamış, yukarıda açıkladık, makale yazarlarının tercihlerinden bağımsız olarak çalışmanın veri seti kısıtlı. bu duruma data snooping demek ve örneklem seçiminde kasıtlılık aramak için ya makaleyi okumamış, ya da data snooping terimini yeni öğrenmiş ve kullanacak yer arıyor olmak gerekiyor.

  iddia: "x, y, z ülkesi ve f kıtasındaki ülkeler cinsiyet eşitliği yönünden üst düzey ülkelerdir." (yazmaktan sıkıldı)

  yanıt: herhangi bir savı öne sürerken kullanacağımız veriler için anekdotal (layman's terms ile kıçımızdan uydurduğumuz) bilgiler yerine, dünya ekonomik forumu gibi uluslararası kaynakların yayınladıkları raporlara başvurulması daha sağlıklı olur, en azından neden bahsettiğimiz konusunda bir fikrimiz varmış intibası oluşturmak adına. aksi halde karşı tarafta "ulan bu raporu sadece ben mi görebiliyorum acaba?" gibi tuhaf sanrılar oluşuyor, onu düşünmüyorsanız kendi karmanızı düşünün.

  iddia: bir makalenin metodolojisine ilişkin, makaleyi tam olarak okumamaktan kaynaklanan mesnetsiz bir iddia ortaya attığımızda, iddianın saçmalığını belirten ve somut veri kaynaklarına yönlendiren kişiler kesin makalenin her yönünü savunmaktadır, dolayısıyla konubahis olmayan yönleri de tartışmalı, kendi kendimize hezeyanlar yaşamalıyız.

  yanıt: yapmayın demiyorum, hobi olarak yine yapın da, dışarıdan ilginç duruyor. evet,
  katılıyorum, türkiye, marmara-ege-akdeniz, güzel meralarımız. makiler. tamamız sanıyorum.
 • her entrymizin başına da şunu koyalım.
  bu çarpıtmaların neden ortaya yayıldığına ilişkin bir komplo teorisi için (bkz: amerika birleşik devletleri/#87780119)

  görüldüğü gibi yine şu ülke varda data seti bu da falan diye bir ton laf kalabalığı edilerek savunulan çöp.

  tespit 2: cinsiyet eşitliği arttıkça kızların stem'e ilgisinin azalması, bireysel olarak üstün oldukları konuya yönelmeleri ile açıklanabilir yani reading'e yönelmeleri ile.

  sorun: cinsiyet eşitliği arttıkça kızların stem tanımına girmeyen matematik-fen bilgisi gerektiren alanlara değil de reading gerektiren alanlara yöneldiğine ilişkin bir çalışma ortaya konmuş mu? hayır. sadece "evet sağlık sektörü gibi alanlara da yönelmiş olabilirler, bu da kısmen açıklayabilir" diye neye dayanarak kısmen dediğini anlayamadığımız bir yorum.

  konusuna ise girilmemesi tabi ki billinçli.
 • yıllardan beri öğretilen ve son zamanlarda politik doğruculuk ile had safhaya çıkan kadınların eziliyor oluşu görüşü ile ortaya çıkmış paradokstur.

  kadınlar çalışmasına gerek kalmadığı ya da kendisini yıpratmasına gerek kalmadığını anladığında, çalışmazlar bile. bırakın stem dışına çıkmayı.
  son zamanlarda aşılanan erkekler tembeldir görüşü de, aslında kadınların bu göz önünde olan gold digger anlayışlarını kapatmak içindir.
  kabul etmek lazım son 10 yılda çok şey değişti. başka bir paradoks kadınlara şiddet artmış gibi görünse de geçmişe göre daha azaldı bilinçlendi insanlar ama artık daha fazla tv de haberlerde göründüğünden dolayı, daha fazla varmış gibi görünüyor.
 • iki erkek bile birbirine esit değilken kadınla erkeği eşitlemek için kasmak...
 • her entrymizin başına da şunu koyalım.
  bu çarpıtmaların neden ortaya yayıldığına ilişkin bir komplo teorisi için (bkz: amerika birleşik devletleri/#87780119)

  data snooping yapılan makaledir zira data snooping istediğiniz sonucu veren örneklemi seçmenizdir. diğer ülkeler pisa testine katılmasa bile pisa testine katılan ülkelerin dünyayı temsil ettiğine ilişkin ön kabulün nereden geldiğini ortaya konulması gerekirdi.
  50 defa yazdık tekrar yazalım marmara-ege-akdeniz'de sonuç topladınız diye türkiye'yi temsil ediyor diye iddia edemezsiniz. maki evet heheheh demeniz de değiştirmiyor bu gerçeği.

  zaten ikinci bir kusuru daha var, o kusura değinmeyip sadece data savunusu yaparak olayın saçmalığını örtemiyorsunuz maalesef.
 • olmayan paradoks.

  insanoğlu denen varlığın kibirinden başka bir şey değil. doğa kadına ve erkeğe farklı misyonlar yükledi, bu hep böyleydi hep de böyle olacak. eşit olmak zorunda değiliz, doğanıza uygun olun yeter.
 • zaten olmayan eşitliğin paradoksudur. kadınlarla erkekler hangi alanda eşit muamele görüyor? ataerkil sistemde erkek her zaman öndedir. bu önde olma durumunun şiddetine bağlı olarak kadın her zaman daha geri plandadır, söz hakkı tanınmaz. tanınsa da fikirleri önemsenmez.

  " türkiye cezayir gibi cinsiyet eşitliğinde son sıralarda gelen ülkelerdeki kadınların fen bilimlerine daha fazla rağbet gösterdiğini iddia ediyor. "

  fen bilimlerine yönelmenin cinsiyetle tek ilgisi, mesleklerin kadın/erkek mesleği olarak ayrılmasıyla ilgili. " mühendis erkek olur, sağlıkçılar kadın olur, öğretmenlik tam kadın mesleği " anlayışı hakim genelde. bu bölümlerdeki kadın/erkek oranı da durumu açıklamaya yetiyordur herhalde.
 • başlıktaki atışmayı okuyunca iq seviyeniz artıyor.

  (bkz: make ekşi sözlük great again)