şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öncelikle...

  ananı sikeyim demiyoruz...

  orospu çocuğu demiyoruz...

  amına koyayım demiyoruz...

  bunların türevlerini kullanmıyoruz!!!

  her ne kadar küfür, toplumsal hayatta olmamasını arzu ettiğimiz bir eylem olsa da küfür etmenin insanları rahatlattığı ve hatta psikolojik olarak iyi geldiği bilimsel araştırmalarla ortaya konulmuş. ancak elbette ki cinsellik üzerinden küfürlerin tasarlanması ve sadece bir cinsin aşağılanmasına indirgenmesi kabul edilemez bir olgu. o halde yeni küfür ve küfürlere ihtiyacımız var!!!

  gelin o halde nasıl küfürleri toplumda istemediğimizi, nasıl küfürlerin ise tolere edilebileceğini en basit şekilde açıklayarak önerilerimizi ortaya koyalım.

  - göt olabilir mesela. sonuçta herkesde var ve içinden bok çıkıyor. kes sesini lan göt! denebilir mesela. herhangi bir cinsin aşağılanması söz konusu değil. götüne sokayım, götünü sikeyim, götüne koyayım demiyoruz ama. çünkü sikmek, sokmak ve koymak erkeksi özelliklere vurgu yaparak cinsiyetçi olgular içermesi sebebiyle kadını aşağılıyor. işin içerisine am, yarrak, sik, sok vs sokarsak orda cinsiyet devreye giriyor. aynı şekilde cinsel uzuvların miktar, mesafe ve durum doğrultusunda da kullanılmaları yanlış. sik kadar, yarrak gibi, vs... ancak mesela kanımca bok çok güzel bir küfür olabilir. zira her iki cinste de var. toplumsal hayatta çok da olumlanmayan bir olgu olan dışkı, gayet güzel bir küfür olarak kanımca kullanılabilir. bok herif, bok kadın, bok adam, bok kafalı, götü boklu, bok mu var? kafana sıçayım, bacağına sıçayım! gibi küfürler kanımca cinsiyetçi öğeler içermedikleri için kullanılabilir. aynı şekilde sidik, çiş vs de kullanılabilir. naber lan sidikli! kes lan çişli! gibi.... bu doğrultuda yine adet kanı, döl gibi olguların da kullanılmaması taraftarıyım. "naber lan döl tsunamisi!" gibi mesela. komik olabilir lakin hoş değil.

  - allah seni kahretsin! allah cezanı/ belanı versin/vermesin türevleri olabilir.

  - hayvan isimleri de küfür olarak kanımca kullanılabilir. inek, keçi, manda, öküz, ayı, eşşek, sıpa gibi... her ne kadar bu hayvanlar bu betimlemeleri hiç hak etmiyor olsalar da, en azından bir öküze "öküz" dediğinizde bunun bir hakaret olarak olduğunu algılayamayacağı için cinsiyetçi küfre göre kat be kat tercih edilebilir bir durum.

  edti: sevgili loralyyn uyardı. hayvan isimlerinin hakaret olarak kullanılması da türcülük olarak nitelendirilmekte ve ayrımcılık ve ırkçılığın temel bir adımı olarak değerlendirilmekteymiş. her ne kadar bu konuyu cinsiyetçi küfür etmek perspektifinden tartışılabilir bulsam da burada bu eleştiriyi de paylaşmak istedim.

  - zihinsel ve fiziksel rahatsızlıkları içeren sözler de yine aynı şekilde cinsiyetçi küfürler kadar sakıncalı kanımca. özürlü, embesil, gerizekalı, salak.. gibi... bence bunların da kullanılmaması gerek. cinsiyetçi küfürle kıyaslanır mı bilmem. lakin yine de rahatsız edici. bunun yerine herhangi bir engele yönelik olmayan hakaretler seçilebilir. şahsiyetsiz, şerefsiz, haysiyetsiz, karaktersiz, ahlaksız, dalaksız, ciğersiz .. vs gibi... bunlar daha kişiye yönelik kullanılabilir hakaretler gibi.

  - bunun dışında kendi bulduğunuz ya da bir yerlerde duyduğunuz küfürler olabilir. hay bin kunduz!, hay aksi şeytan, hay lanet olsun! gibi...

  sizler daha iyilerini bulabilirsiniz.

  hiçbir zaman bu küfürler şöyle ağız dolusu cinsiyetçi küfretmenin yerini tutmuyor diyenler olacaktır. unutmayın, küfür ve bilhassa cinsiyetçi küfür bir alışkanlıktır. tıpkı sigara gibi! nasıl ki sigara bırakıldığı ilk zamanlarda yeri doldurulamayacak bir şey gibi geliyorsa insana, küfür etmek de zamanla sigara gibi etkisini yitirecektir.
 • göt lalesi
 • (bkz: bi siktir git)
  ağız alışkanlığı bu. her bi sikte cinsiyetçilik aramayın ameka!
 • (bkz: tayyip)
 • "ailenle vuruşayım" gibi bir şey olabilir. ne eylemde ne nesnede cinsiyet ayrımı var, buna rağmen sikiş temasından vazgeçilmiş de değil.
 • fak yu olabilir.