*

şükela:  tümü | bugün
 • çıntar:
  ege-akdeniz civarında dağlarda,nemli yerlerde çıkan kırmızı renkli,şapkasının altı tırtırlı ,tadı ve yemesi güzel bir mantar çeşidi.yağışın az olduğu senelerde hiç çıkmayabilir,toplaması balık tutmayla eşdeğer bir zevk verir.
 • çintar.
  tereyağında kavurması çılgın lezzetli olan bir mantar. ne şeklini ne de tadını tarif etmek için kültür mantarı kullanılamaz. zira çintarın yanında kültür mantarı, zavallıdır, acınacak haldedir, yavandır.
  el ayası büyüklüğünde, şemsiye gibi geniş ve genellikle kırmızı-kızıl renkte olurlar.
  etli yanakları kuşbaşı doğranıp tereyağında kızartıldığında, tarifsiz bir lezzete ulaşır. hele kuzu etiyle kavrulursa kokusuyla bile çıldırdır, yenmez, yenemez.
  maalesef her pazarda bulmak mümkün değildir. ya bilen birisini bulup yağmur sonrasında kendiniz toplayacaksınız, ya da yol kenarında satan köylülerden alacaksınız. zira bildiğim kadarıyla pazarda birkaç tür dışında mantar satılması yasaklanmış. getirenler de tezgâh altından getiriyorlar çintarı.
 • genellikle ege bölgesinde ya da ılıman akdeniz iklimi çizgisinde bulunan bazı trakya yörelerinde ekim ayı başı ile kasım ayı dolaylarında çıkan turuncu renkli bir mantardır. lactarius ailesine mensuptur, sütlü sütlüdür. latince adı lactarius deliciosus idir. yeme de yanında yatdır, ismi gibi adeta bir sütlü nuriyedir.
 • (bkz: tirmit)
 • üstüne kaşar koyup da fırına verildiği zaman imkansız bir tada/lezzete sahip olan mantar çeşidi.

  şapka kısmı ters çevrilir, düz tarafı tepsiye, tırtırklı tarafı üste gelir yani, sonra tırtırklı kısma istenilen miktarda kaşar eklenir, hafif de tereyağı "neden olmasın"dır. piştikten sonra sıcak sıcak ağzı yakarken afiyetle yenir, tarifsiz bir lezzete ulaşılır.
 • dikkatli olunması gereken mantardır. bazı yörelerde yetişenleri kurtlu olabilir. ( vejetaryenlere yazıyorum)

  sap kısmının üstüyle birleştiği yerdeki cepte bulunurlar. kırıp bakmakta fayda vardır.

  yok öle daha lezzetli oluyor diyorsanız bakmasanız da olur.

  zehirsiz olduğu biliniyor ama. yemezseniz ne kaybedersiniz diyen doktorlar da var. öyle yani.
 • ete es deger tutulan ve kutahya-simav civarinda adı etcil mantar veya esbit olan mantar. sotelenir, kozlenir, konserve yapılır. kısacası her turlu yenir. orman icinde toplaması inanılmaz zevklidir.
 • (bkz: cintar)
 • başlayan yağışlarla birlikte pazarlarda köylülerin sepetlerinde görülmeye başlanan kırmızı mantar türü. bergama kozak yaylası başta olmak üzere, çam ormanı bulunan hemen her türlü yağışlı iklimde bulunabilir. saplarını kesip kurtlu olup olmadığını kontrol etmek ve bol suyla yıkamak gerekir. kimi yerlerde önce haşlanıp sonra kızartılır ama yıkadıktan sonra unlar ve kızartırsanız yeterlidir. sade ya da sarımsaklı yoğurtla iyi gider. kuzey ve kıyı ege'de sonbahar ve ilkbaharda sofraların baştacıdır.

  bu mantarı et ya da sebze yemeği içinde kullanmak iyi sonuç vermez. en güzeli tek başına kızartma, közleme, soteleme vb. biçimde pişirmektir.

  kültür mantarı gibi fazla su kaybetmez, pişirdiğinizde neredeyse aynı büyüklükte kalır. köylü sepetlerinde şu sıralarda kilosu 3 ya da 4 liraya satılıyorken, manavlara gelene kadar fiyatı ikiye üçe katlanabiliyor. eğer ucuzundan bulursanız, en az bir kilo alıp güzel bir ziyafet çekebilirsiniz ailecek.

  ayrıca bakınız: çam mantarı

hesabın var mı? giriş yap