aynı isimde "çıplak (dizi)" başlığı da var
  • coupling'in bir bölümünde anlatıldığına göre, bir konuşmada 3 seferden fazla kullanılması erkekleri iptal eden sözcük.
    sally: bu masa çok çıplak değil mi?
    susan: çıplak dedin de aklıma geldi, iç çamaşırı giymedim bugün..
    jane: ben de geçenlerde üniformalı iki kızla sevişiyodum..
    sally: a çıplak değiller miydi?
    jane: hayatım, yalnızca sizinle çıplak sevişiyorum..
    bu arada garson (erkek) yanılmıyorsam beşinci defa aynı siparişi alır, çünkü ilk dördünde getirmesi gerekenin bir şişe şarap olduğunu unutmuştur..
    seinfeld'in bir bölümünde ise çıplaklıkla ilgili şöyle bir tespit belirtilir: kadınlar çıplakken her hareketlerinin erkeklere seksi ve çekici gelmesine rağmen, erkekler çıplakken maymuna benzemektedir. bu da jerry'nin düşüncesidir tabi ki..
  • bedenler örtülür, uzuvlarını saklamayı öğrenir insan.
    ruhlar örtülür, duygularını saklamayı öğrenir insan.
    beyinler örtülür, düşüncelerini saklamayı öğrenir insan.

evrimin en acımasızına maruz kalandır, insanoğlunun kendisine yaptığı en büyük kötülüğün özetidir "çıplak", var olmayandır günümüzde.
  • bir murathan mungan siiri;
    " iki çıplak yara
    iki çıplak düşman
    şimdi karşı karşıya
    artık herşey olabilir
    artık bütün dünya karanlık imkan
    geç geçebilirsen ruhum
    bir daha buralardan

aşktaki düşmanlık değil
    düşmanlıktaki aşk
    onları şimdi birbirinden ayıran
    ruh ölür, beden unutur
    av kurtulur kendine kurduğu
    mazinin tuzağından

kendinin sonuna geldi mi
    yeniden görür insan
    çıplak hüküm, acı özgürlük!
    kana karışan aşk zamana intikamla sızar
    bilirim, çok geçtim buralardan
    benim zaferim ayrıldıktan sonra başlar

aşkta zafer olmadığını anlayana kadar "
  • bir dilde benzer anlama gelen iki kelime varsa bunlar arasında bir fark vardır. fark olmasaydı benzer anlama gelmezler, aynı anlama gelirlerdi. bazı terimler batıdan alındığı için dikkat çekmiyor olabilir ama nü ile çıplak arasında da bir fark var elbette. çıplak, kişiye elbiselerinin olmadığı bir haldeyken verilen sıfat ya da kişiye verilen ad. ingilizce karşılığı naked olabilir. mesela, duş alırken bulunduğumuz halde çıplak oluruz.

nü ise çıplakla aynı anlama gelmez. nü, bir bakışın nesnesi olarak bulunulan çıplak hali anlatır. mesela bir resimdeki figüre çıplak değil nü denir. ingilizcede nude kelimesine tekabül ediyor. velhasıl estetik bir mevzu.
  • ali özgentürkün 1993 yapımı bir filmi
  • bir necati cumalı şiiri.

"bereketli göğüslerin
    dudakların aşkla ıslak
    cennetten kovulan ırmak
    yatağımda çırılçıplak
    her gece gürül gürül ak
    yıkık yönlerimi götür
    umutsuzluğumu yıka
    yarına beni değiştir

geldiğin yerlerim yeşil
    gittiğin yerlerim kurak"
  • ali ozgenturk filmi, bence bir turk filmi olarak guzel filmdir ama gorecelidir tabi ki. filmdeki müzik kullanımı hem güzeldir hem de aşırıdır ama o da guzeldir. sumru yavrucak filmde genctir ve pek guzel oynamistir. doneme ait bir iz tasitma kaygisi var miydi yok muydu bilmiyorum ama calilarin arasindan firlayan ninja turtles maskeli cocuklarin "kavabangaa!" diye bağırarark koşması da ayrı bir tat katmış.
  • osmanlı'da, kaptan-ı deryanın doğrudan maiyetinde olan ve onu muhafaza etmekle görevli askerlere (leventlere) verilen ad. doğal olarak denizcidirler. komutanlarına çıplaklar çavuşu adı verilmekte olup, bu kimseler kaptan-ı deryanın yaveri olarak görev yapmaktaydılar.
  • telaffuz olarak, beliren görüntüden daha fazla etki yarattığını düşündüğüm kelime..
    karşımda anadan üryan birini görsem "olur, insanlık hali" der geçerim.. ama birisi vurgulu bir şekilde "çıplak" desin, dikkatimi çekeceği kesin..
    ya da ben manyağım tamam..
  • "kıyafetlerini çıkarıp sevişmek kolaydır. insanlar bunu her zaman yaparlar. ama ruhunuzu birine açmak; onun canınıza, aklınıza, korkularınıza, geleceğinize, umutlarınıza, hayallerinize girmesine izin vermek..

çıplak olmak bu demektir."
hesabın var mı? giriş yap