şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gezi eylemlerine katıldığı için şakran kadın cezaevi'nde tutuklu bulunan 9 eylül üniversitesi öğrencisi 22 yaşındaki elif kaya'nın radikal gazetesi tarafından ulaşılan görüntüler.
 • 5275 sayılı ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında kanunu'nun 46. maddesine göre yasal bir uygulamadır. ancak uygulamanın keyfi şekilde yapılması ve mevzuatta belirtildiğinin dışına çıkarak uygulanması şikayet konusu olabilir.

  arama, güvenlik tatbikatı ve sayım
  madde 46 - (1) kurumlarda, oda ve eklentilerinde, hükümlünün üst ve eşyasında habersiz olarak her zaman arama yapılabilir. kurumun tamamında her ay bir kez mutlaka arama yapılır. oda ve eklentilerinde yapılacak aramalarda bir hükümlü hazır bulundurulur.
  (2) hükümlünün üzerinde, kuruma sokulması veya bulundurulması yasak madde veya eşya bulunduğuna dair makul ve ciddi emarelerin varlığı ve kurum en üst amirinin gerekli görmesi hâlinde, çıplak olarak veya beden çukurlarında aşağıda belirtilen usullere göre arama yapılabilir.
  a) çıplak arama, hükümlünün utanma duygusunu ihlal etmeyecek şekilde ve kimsenin görmemesini sağlayacak tedbirler alınarak gerçekleştirilir,
  b) arama sırasında önce bedenin üst kısmındaki giysiler çıkarttırılır, bedenin alt kısmındaki giysiler üst kısmındaki giysiler giyildikten sonra çıkarttırılır. bu giysiler de mutlaka aranır,
  c) çıplak arama sırasında bedene dokunulmaması için gerekli özen gösterilir. aranan kişinin beden çukurlarında bir şeyin bulunduğuna dair makul ve ciddi emarelerin bulunması hâlinde öncelikle, hükümlüden madde veya eşyanın kendisi tarafından çıkartılması istenir, aksi hâlde bunun zor kullanılarak gerçekleştirileceği bildirilir. beden çukurlarındaki arama, cezaevi tabibi tarafından yerine getirilir,
  d) çıplak olarak arama, mümkün olan en kısa süre içinde bitirilir.
  (3) beden ve üst aramaları aynı cinsiyetten güvenlik ve gözetim görevlileri tarafından yapılır.
  (4) aramalar, gerektiğinde dış güvenlik görevlileri veya kolluk kuvvetleriyle ya da diğer kamu görevlilerince ortaklaşa gerçekleştirilebilir.

  türkiye'de genellikle cezaevine ilk girişte uygulanır. avrupa'da özellikle yüksek güvenlikli cezaevlerinde her açık görüş sonrası uygulanmaktadır. zira örneğin hollanda'da hükümlü yakınlarının, ziyaretçilerinin elle aranması yasaktır. ziyaretçilerden ceza tedbirlerine uymaları beklenmediği için, yasa dışı madde girişini önlemek adına mahpusların aranması daha ayrıntılı yapılmaktadır. sonuç olarak insan onurunu zedeleyen bir uygulama olmakla birlikte, maalesef yasallığı ile ilgili bir sorun bulunmamaktadır.
 • metin feyzioglunun da belirttigi uzere; aramalar kisiyi en az rencide edecek sekilde yapilmalidir. aksi halde eziyet sucu olusur.
 • çıplak arama usulunce yapılmazsa oluşan suç işkencedir. aramayı yapan kolluk olduğu için eziyetin kolluğa özgü hali, simetriği işlenir.
 • istanbul vialand avm'de watsons mağazasında liseli bir kız çocuğunun ruj çaldı iddiasıyla çıplak soyulup aranma olayı, çıplak aramaya örnektir.

  konudan bağımsız şöyle bir durum var. konudan bağımsız devletin polisi olduğunu iddia eden şahıslar mağazalara ya da bazı yerlere aof bürosu ptt vs giderek 'gelecek kişi terör örgütü üyesi' 'şu şahıs takipte' 'şu şahıs çok tehlikeli bir deli' 'şu, şahısa dikkat edilsin' denilerek çalışanlar uyarılıyor. psikolojik baskı uygulanıyor. devletin polisi eğer birini takip ediyorsa çalışanlar uyarılmaz, bunu gizli yürütür. bu apaçık psikolojik baskıdır. sorumlular derhal yakalanara en tepeden en dibe yargılanmalı, feto bağlantıları ortaya çıkarılmalı ve derhal yargılanıp cezalandırılmalıdır. demokratik ülkelerde bu tip mobing baskılar düşünülemez.

  emevi imparatorluğu ve köylü/bedevi destekçileriyle dempkrasi bu kadar..

  o göreve.

  artık o'dan ne anlıyorsanız.