şükela:  tümü | bugün soru sor
 • inanılmaz keyifli ve rahatlatıcı bir olay. tabii temiz bir parkta, kimsenin sizi taciz etmeyeceği bir ortamda olduğunuzu varsayıyoruz. bu sebeple de ne yazık ki ilk olarak aklıma yurt dışında bolca gördüğümüz parklar, bahçeler geliyor. çıplak ayakla toprağa basmak, ağaçlara sarılmak, kıçı başı yayarak rahat rahat çimenlere uzanmak, bunlar hep güzel olaylar. meditatif etkilerinin olduğuna inanıyorum.
 • askerde cuma günleri yapılan kişisel bakımın bir parçası.
 • inşaat alanlarındaki kumlarda da uygulanabilir mesela...ayaklarınız yavaştan içine gömülürken küçük kum tepeciğinin verdiği hazzı başka yere gömülürken almanız zordur(en azından o yaşta)
  toprak da hafiften nemliyse vaha tadı alabilirsiniz o toprak bütününden...
 • etrafımda beni gören olur mu diye düşünmeden sol elimle hemen yanıbaşımdaki ağaca tutunup şişen ayağımı sıkıştıran sol pabucumdan kurtuluyorum ilkin. ve sonra diğer ayağım da kurtuluyor ona sıkıntı veren kabından. şimdi her ikisi de tüm çıplaklıklarıyla karşı karşıyalar bu henüz tanıştıkları toprak parçasıyla. gözlerimi kapatıyorum ve aralarındaki uyumu hissetmeye çalışıyorum. nemli toprağın verdiği huzursuzlukla hareketleniyorlar kendi aralarında önce. ayaklarımın ısısı toprağa, toprağın nemi ayaklarıma geçiyor. birbirlerini tanıdıklarının farkındalar eminim ama tam olarak çıkaramıyorlar tanışıklıklarının nereden olduğunu. güneş de kafasını uzatıyorlar meraklı meraklı. onun bakışları da ısıtıyor sanırım ortamı ki toprak ağır ağır tüm cazibesini üzerinde biten çimenlerle yolluyor ayaklarımdan doğru. "evet" diyorum ona, "biliyorum. benim aslım sensin." farkındalığım mutlu ediyor onu, sanki çimenler gülüşerek ayaklarımın üzerine kapanıyorlar. "biraz daha sabırlı ol" diyorum, "son ziyaretim sana olacak, bugün sadece hatrını sorup azıcık derdimi anlatmaya geldim."
 • insanı canlandıran ve arınma duygusu uyandırır.

  özellikle bir bahar günü hava güneşliyken, hafif bir meltemle çiçek kokuları burnunuza gelirken, bir ağacın gölgesinde yapıldığında insana yaşadığını hissettirir.
 • gerçekten çok rahatlatıcı bir eylem.

  günlük yaşamda doğadan kopan insanın bu eylem sayesinde doğayla bir olduğunun farkına varmasının bunda etkisi büyük olsa gerek.
 • bahçe sularken yapılanı daha bir keyiflidir. evet, çamurlu ayaklarım ve ben.
 • vücudun elektriğini alır, denilse de, benim ayağıma camdı çiviydi, bunların girmesine neden oluyor.