şükela:  tümü | bugün
 • '78 kuşağı' olarak da anılan '12 eylül darbesi' öncesinde yaşamış insanların serüvenlerini anlatan ahmet ümit imzali bir gerilim romanı.
 • 12 eylül darbesinden sonra islenen insanlik suclarini konu alan hikayelerden olusan kitap.
 • 12 eylül döneminde gözaltına alınmış olan ve kafamda genç tahayyül ettiğim bir kişinin, birkaç saatinin anlatıldığı "ölümün hükmü yok!" başlıklı hikayesinin insanı derinden sarstığı bir ahmet ümit kitabı. sanki bir romanın arasından bir bölüm gibi.

  "oysa gözaltına alındığında, ölüm dahil her sonuca hazırlamıştı kendini. ama ölmeye hazırlanmak başka şeydi, ölmek başka."
 • iki kitap bir arada olan basımı da var olan kitap. diğeri bir ses böler geceyi. kısa zamanda okunuyor. herhalde yayıncı da iki ince kitabı bir araya getirip daha çok satılabileceğini keşfetmiş olacak ki öyle yapmış. sadece ahmet ümit kitaplarını tamamlamak isteyenler için edinilmesi gereken bir kitap olmuş bence. belki de ben anlamamışımdır, inatlaşmayacağım ama ahmet ümit tadı vermedi pek bana. pezevenk adlı anlatı hakikaten en akılda kalanı, yukarıda dendiği gibi.

  okunur mu? okumalı tabi. ama yüksek beklentiye girmeden.
 • ahmet ümit'in bütün kitaplarını mümkün olduğunca okumaya çalışıyorum. bu kitap ise benim otobüs kitabım. yolda okudum bu kitabı çoğu zaman. diğer kitaplarına nazaran pek beğendiğim söylenemez. beklenti düşük tutulup okunduğunda sevebilirsiniz.

  darbe dönemini, siyasi kişiliklerin yaşadığı olayları bireysel olarak ele almış. pezevenk bölümünü ve şuan adını hatırlayamadığım (sanırım ilk öyküydü) deniz gözlü kız ile ilgili olan bölümü çok sevdim.

  bir seferde okunacak bir kitap. ahmet ümit severlere tavsiye edilir.
 • hikayeler. 12 eylül 1980 yıllarını bir yazar ne kadar az sıkıcı anlatabiliyorsa o kadar iyi anlatmış... 'işçi sınıfının iktidarını kurmaya çalışıyorduk, ama bu gerçek değildi. işçi sınıfı ya da halk bizden çok uzaktı. işin gerçeği hep de öyle kaldı.'
 • yiğiti öldürün ama hakkını verin demek isterdim lakin keyif vermeyen bir kitaptı. başka birinin kitabı olsa okunmazdı bile.