şükela:  tümü | bugün soru sor
  • gercek dogallık.
  • çıplak sıfatının isim hali. çıplak içeren, seksle ilgili olabileceği gibi sanat için çıplaklıkla da alakalı konu veya konular.
  • insanların arasındaki engelleri kaldırdığı düşünülse de, bazı durumlarda insanların arasına külliyatlı miktar barikat kurabilen kavram.
  • jeff murdock için hayati kelime. kendisi bir mülakatında küçükken bir kağıda 100lerce kez "çıplak" yazıp yüzüne sürdüğünü anlatmıştır.
  • doğallık gibi görünse de insanoğlu açısından doğallığını yitirmiş bir durumdur.. çünkü insanoğlu teknolojisiyle, sosyal yaşamıyla vesairesiyle doğallığın dışına çıktığı gibi evrimiyle bile bunu başarmıştır.. insanoğlu artık doğanın bir parçası olmadığı gibi akıllara acaba bu doğanın içine dışarıdan mı empoze edildi sorusunu bile getirir olmuştur.. insan dışındaki canlılar giyinmezler ama fiziksel özellikleri kendilerini soğuktan ya da sıcaktan korumaya uygundur.. oysa insanoğlunun her iki durumda da giyinmesi gerekir.. bu zorunluluktan kaynaklanan bir eylemse de insanoğlu bunu bu haliyle bırakmamış ve daha da karmaşıklaştırmıştır.. doğallıktan daha da uzaklaştırmıştır.. çünkü çıplaklık, özellikle de kadın çıplaklığı modern toplumun "sorunu" haline gelmiştir.. kadın çıplaklığı cinsel tahrik unsurudur.. doğada bu pek sorun olmasa da (bkz: alan memnun veren memnun) insan toplumlarında cinsel taciz, tecavüz, kadın ticareti, pornografi gibi kadının kişisel hak ve özgürlüklerine saldırı niteliği taşıyan eylemlerin ortaya çıkmasına vesile olmuştur.. bununla birlikte insanoğlunun karmaşık yapısından dolayı kadınlar da gerek yönlendirilerek gerekse kendiliklerinden dekolteydi, mini etekti, frapandı, abiyeydi bir ton çıplaklığı çağrıştıran ve cinsel tahrik içeren kıyafetleri tercih edebilmektedirler.. çıplaklık insanın kendini savunmasız ve korunmasız hissetmesine neden olan bir durumdur.. bu her iki cinsiyet mensupları için geçerli olsa da kadınları daha çok etkiler.. neredeyse bütün toplumlarda erkek cinselliği yüceltilirken (bkz: göster amcalara pipini) kadın cinselliği saklanması gereken bir şey olarak belletilir.. ama bu durum ataerkil bakış açısı çerçevesinde hep insanların kendi çevresi (bkz: ana bir bacı iki gerisine salla siki) için geçerlidir genelde.. sahiplenme ve kıskanma duygularından ötürü böyledir.. diğer kadınların çıplaklığı pek sorun yaratmaz.. dini-ahlaki görüş dışında tercih edilir hatta.. giysilerin ortaya çıkmasında iklim koşulları önemli rol oynamış olsa da cinselliğin gizlenmesi için tamamen yapay da diyemeyiz aslında.. belki önemli organlar oldukları için vücudun korunaklı bir bölümünde yer almaktadırlar ama bu konumlarının gerekçesi farklı da olabilir tabii..
  • hrıstiyan sanatında genelde saflığı ve günahsızlığı temsil eder. en nihayetinde adem ve havva ilk günah'ı işlemeden önce genelde çıplak olarak tasvir edilirken*, günah'ı işledikten sonra genelde kıfayetle tasvir edilmişlerdir.
  • insanoglunun suursuzca gelistirdigi bir ahlak anlayisi nedeniyle günümüzde çiplaklik erotizm, ponografi, iffetsizlikle esdeger olmustur. halbuki unutmayalim ki insan çiplak dogar. çiplaklik dogalliktir. dünyadaki ilk halimiz en masum halimizdir.
  • günümüzde ahlaki açıdan evrensellik söz konusu olmadığı için her kültürde farklı kriterlere sahip olgu. kimisi için çıplaklık için yüzün görünmesi yeterliyken kimisi için komple olmadıkca cıplaklık cıplaklık değildir. hatta çıplaklık yoktur diyen nudist yaklasımlar da vardır. bir anlayış olarak çıplaklık belli bir yaştan sonra pek değişmez. dogallıktan cok uzaklarda yasatıldıgımız için çoğumuza uygunsuz (bkz: ayıp) gelen ama içgüdüsel olarak karsı cinste görünce izlemekten hoslandıgımız hadise.
  • insanlığın gelimesi için yaygınlaşması şart. anlamayanlar yanlarında soyunabildikleri insanları ve kaç tane olduklarını düşünsün. soyut, somut ve soyunuk olarak...
  • o-nun yanındayken giyildiğinde en şık, en gösterişli ve en rahat giysidir.