şükela:  tümü | bugün
  • mart ayında iki farklı havaalanından (izmir ve bodrum milas) kiralama yaptığım ancak pek memnun kalmadığım, araçları eski olan kiralama şirketi.

öncelikle iki havaalanında da şirketin ofisi bulunmamaktadır. havaalanı çıkış kapısında isminizin yazılı olduğu bir kağıt ile şirket çalışanları sizi karşılamaktadır.

izmir havaalanında dizel ekonomik araç grubundan kiralama yaptım, 2013 model peugeot 208 araç geldi. araç 25.000 km'deydi. aracın teslim alımı ve teslim edilmesi işlemini havaalanının girişindeki petrol ofisi'nde yaptık. araç çok iyi halde değildi ve benzin göstergesi bozuktu. aracı teslim ederken dolu olduğunu ispatlamak için benzinlikten fullemem gerekti.

bir hafta sonra bodrum milas havaalanında dizel compact araç grubundan kiralama yaptım ve 2011 model renault fluence geldi. asıl hayal kırıklığını burada yaşadım; araç 63.000 km'deydi. her tarafı çizilmiş, hırpalanmış şirket araçlarından bir farkı yoktu. arabanın içi çok temiz değildi ve bir çok aksamından ses geliyordu. ayrıca aracın deposu full değildi, çeyrek depo teslim aldım ve çeyrek depo teslim edebilmek için sık sık benzinliğe uğrayıp az miktarda yakıt doldurmam gerekti.

kısacası çok ciddi bir fiyat avantajı olmaması halinde tercih sebebi olamayacak araç kiralama şirketidir.
  • yılbaşı için izmir'de kiralama yaptık bu firmayla.

oldukça güzel bir deneyim yaşadık; ekonomik sınıftan otomatik hyundai i20'miz çok temiz ve yeniydi. şirketin havalimanında ofisinin olup olmamasını da pek sallamıyoruz açıkçası adamlar havalimanı çıkışında araçla bekliyorlar sizi zaten.

tavsiye ediyorum.
  • ofisleri var mıdır yok mudur bilmemekle birlikte hizmetlerinden son derece memnun kaldığım firma. öncelikle bilmeniz gereken en önemli şey siz araç modeli değil araç özellikleri seçiyorsunuz. özellik olarak otomatik vites olsun dizel olsun hatchback olsun derseniz size fiat punto da gelebilir i30 da seat leon da vs vs.yani istediğiniz tarihler arası hangi araçları uygunsa istediğiniz özelliklere uyan onu gönderiyorlar. 3-4 kez hizmetlerine nail oldum ve çok memnun kaldım. filosu son derece temiz. daha 500 km'si dolmamış arabaları size teslim ediyorlar. herhangi bir çek,senet işine girmiyorlar. hava alanından teslim edip hava alanından teslim alıyorlar. tek istekleri yarım depo ve temiz teslim ettikleri arabayı yarım depo ve temiz teslim almak.
  • çok zorunlu değilseniz bulaşmayın.
    kiraladığım araç arıza yaptı, yerine verdikleri araç da arıza yaptı.
    üstelik araçları yeni değil ve bakımsız.
  • bakkal mantığı ile çalışan bir garip oluşum.

bu oluşumu kullanma hatasına düşmemeniz için yaşadığımı kısaca özetleyeyim. seyahatim için internet sitelerinden rezervasyon yaptırdım, kredi kartı bilgisi vs her şeyi girdim. bana konfirmasyon maili attılar, atılan mailde aracımın onaylandığı teslim almak için gereken bilgilere hangi linkten ulaşacağım vs. her şey yazıyordu. zaten kredi kartımdan da aracın kiralama bedeli çekilmişti. buraya kadar sorun yok.

sonra teslim saatini hatalı girdiğimi fark edip bir saat öne çekmek için telefonla aradım, telefondaki kişi not aldı, tekrar aramamı rica etti. sonra tekrar aradım sistemde hata bıkbık diyerek tekrar aramamı istediler. yine tamam dedim. gün içinde bir çok kez telefonda konuştuk, her şey yolundaydı. en son teslim alacağım havalimanını aramamı, değişikliğin daha kolay yapılabileceğini söylediler. havalimanındaki acenteyi aradığım zaman rezervasyonum onaylanmamış olabileceğini söylediler.

tabi son telefon konuşmasının şaşkınlığıyla merkeze ulaşmaya çalışırken; aracı teslim alacağım günden bir gün önce saat akşam altıda rezervasyonumu iptal ettiklerine dair bir mail attılar. tabi bu mailden sonra tekrar aradım, sonunda rezervasyonlardan sorumlu hanımefendiye ulaşabildim, kendisine durumu ve mağduriyetimi anlattım.

burada işler kızıştı, telefondaki hanım onay mailinin bir onay anlamına gelmediğini, ikinci bir mail beklemem gerektiğini ve o mail gelmediği için rezervasyonumun tabi ki onaylanmadığını söyledi. ben buradaki mantığı hala anlayamıyorum. ancak gelen mailde açıkça rezervasyonunuz onaylandı, arabayı aşağıdaki linkteki belge ile teslim alabilirsiniz yazıyordu. kendisine durumu anlattım, beni dinlememekte ve aynı şeyleri tekrar etmekte ısrar etti. kendisine bakkal mantığı ile şirket işlettiklerini ve işletmelerinin çok kötü olduğunu söyledim. sanırım bakkallardan nefret eden bu hanımefendi bunun üzerine telefonu suratıma kapattı.

hayatımda ilk defa suratıma telefon kapatıldığı için kendisini sakince geri arayıp nedenini sormak istedim, çünkü gerçekten çok merak ettim. mağduriyetim konusunda hiç yardımcı olmadıklarını, onların gönderdiği maildeki yönlendirmelerin yanlış olduğunu söyledim. ancak hanımefendi kendisine bakkal diyerek hakaret ettiğimi ve terbiyesizleştiğimi düşündüğünü söyledi. tabi herkesin alındığı noktalar farklı, kendisine suratıma telefon kapatmasının asıl terbiyesizlik olduğunu söylediğim zaman tabi ki daha da sinirlendi. kendisinden başka konuşabileceğim herhangi bir yetkili olup olmadığını sorduğum zaman da bana kendisinin tek yetkili olduğunu, şirketin başkanı ve tek yetkilisi olduğunu söyledi. bu durumda yapacak bir şeyim olmadığı ve bir an önce başka alternatifler aramam gerektiği için sakince kendisinde attıkları mailin metnini değiştirmeleri gerektiğini ve müşterilerin suratına telefon kapatmanın çok ayıp bir şey olduğunu söylemeye çalıştım, yine suratıma telefon kapandı elbette.

bir de bu arada kullanmadığım araç ve bu harika müşteri hizmetleri karşılığında çoktan aldıkları ücretin iadesi için de yaklaşık on gün beklemem gerekti.

tl;dr: kesinlikle önermediğim, diğer alternatiflere gerekirse üç katı para vermeyi bu firma bozmasıyla muhattap olmaya tercih ettiğim oluşum.
  • bu dolandırıcı şirketi kullanmamanız için başımdan geçen olayı detaylı bir şekilde anlatacağım.

11 eylül 2016 pazar günü gaziantep'ten araç kiralamak için araştırma yapıyordum. avis, budget, hertz firmalarında hiç araç yoktu. daha sonra skyscanner 'den baktım, bu firmanın dolaylı olarak araçlarını gösteriyordu, daha sonra sitelerine girdim, sitelerinde daha uygundu fiyatlar, sitelerinden kiralayayım dedim. 15 eylül 2016 ile 17 eylül 2016 arası gaziantep havalimanı alış ve teslim olarak rezervasyon yaptırıyorum, ödeme olarak ya tamamını ödeme seçeneği var, ya da ön ödemeli. ön ödemeli olarak 32 tl kartımdan tahsil edildi ve rezervasyonumu gerçekleştirdim, kalan ücreti teslim anında ödeyecektim. rezervasyonumun onaylandığına dair mail de geldi. her şey tamam.

buraya kadar her şey güzel, olaylar bundan sonra başlıyor.
    bir değişiklikten dolayı alış yerini gaziantep merkez ofislerine değiştirmek istedim. reservation ile başlayan mail adreslerine mail attım, bir de baktım ki cevap olarak gelen mailde araç olmamasından dolayı rezervasyonumun onaylanmadığı yazıyordu. nasıl olurdu ama öğlen attıkları mailde onaylandı diyordu. demekki başka sebepten mail atmasan, bu durumu da öğrenemeyecektim.

neyse, rezervasyonumda bir sorun olmadığını teyit eder misiniz diye tekrardan mail attım bunlara. onaylayamıyoruz rezervasyonu, ödeme onayı amaçlı olarak gönderildi bir önceki mail diye açıklama geldi. açtım attıkları maili "your reservation is now confirmed" yazıyor kabak gibi. sonra tabi açtım ağzımı yumdum gözümü bir sonraki mailde.

burada çok iyi kiralama şirketi, çok memnun kaldım, her şey güzeldi diye yazılanlara inanmayın arkadaşlar. sitelerine girip kiralamak için günleri seçtiğinizde, yok bu araca bilmem kaç kişi bakıyor, hemen kiralamazsan fiyat artacak diyip hemen kiralama yapıp para ödemeye yönlendiriyorlar sizi. araç olmamasına rağmen araç listeliyorlar. herkesten bu şekilde ödeme alıp, sonra rezervasyon onaylanmadı çakallığını yapıyorlar. kartına para iade edilene kadar ölme eşşeğim ölme. belki de iade etmiyorlar, bilemiyorum.

bakalım benden çekilen miktarı iade edecekler mi, ilerleyen günlerde bilgi veririm. inanmayan arkadaşlar olursa da aramızdaki mailleşmeleri yollayabilirim.

not: kiralamadan önce ekşi sözlüğe bakmadım, eğer baksaydım diğer yazar arkadaşların yazdıklarını okuyup zaten burdan kiralamazdım.
  • birkaç gün sonra araç kiralama hizmeti alacağım şirket. buradaki yorumlar ve kafamdaki sorulardan dolayı izmir merkez ofislerini arayarak bilgi aldım. araç için marka ve model garantisi verilmemekle birlikte aynı sınıf üzerinden vites ve yakıt türü benzerliği gözetildiğini, bu şekilde aynı sınıftan araç olmaması halinde bir üst sınıftan araç verildiğini söylediler. bakalım, göreceğiz.

1. ek: bugün teyit ettim ki seat toledo tercih etmeme rağmen renault fluence tanımlamışlar. merkez ofis telefonu açmıyor. merkez gsm numarası şubeye yönlendiriyor. bayiliği bulunan ve aracı alacağım şube de sistemden bu tanımlanmış merkez ofisle görüşmelisiniz diyor. ayrıca seat toledo bir başka yerden gelebilirmiş ama 35 euro + kdv ödemem gerekirmiş. sanırım ilk golü yedim.