şükela:  tümü | bugün
 • efendim palatine ve aventine tepeleri arasında yer almış. etrüskler tarafından yapılmış bir oyun alanı.

  corrigendum: 2004 senesinde girmiş olduğum bu entiride, çok hassas olduğum terminolojiye ve kavramların orjinal hallerine sadakat hususunda iki mühim sapma yaşamışım. tepelerin orjinal isimleri şöyle; palatium - aventinum.
 • 1986 tarihli momus debutu. bir nevi momus un agzından incil dir bu albüm... ayrıca bonus olarak bir iki tane brel coverı içerir...
  sarkı listesi ise söyle;

  1. lucky like st sebastian
  2. the lesson of sodom (according to lot)
  3. john the baptist jones
  4. king solomon's song and mine
  5. little lord obedience
  6. the day the circus came to town
  7. the rape of lucretia
  8. paper wraps rock
  9. rules of the game of quoits

  -
  "nicky"
  don't leave
  see a friend in tears
 • chariot yari$lari ve ce$itli gösterilerin yer aldigi roma mekani. m.ö. 6 yy.da in$a edilen bu dev pistte son yari$ yakla$ik 1 milenyum sonra m.s. 550'de yapilmi$. 250 bin ki$iyi alan en iri circus, $ehrin ceyregini alabiliyormu$.

  http://www.markaurel.de/…ndspiele/circusmaximus.jpg
  http://www.romeguide.it/…rcus_maximus/west_view.jpg
 • aynı isimli bir de norveçli progressive metal grubu da bulunmaktadır. müzikleri ise pop/rock, 70'lerin progressive rock, heavy metal ve death metal'in bir karışımı olarak tanımlanıyor(muş). kendileri, offical sitelerinde bu yeni karışımı "unique sound" olarak adlandırmış olsalar da, şahsi kanaatim ne yaptıklarından henüz emin olmadıkları yönünde. öte yandan, grubun üyeleri 5 benzemez bazı başka gruplarda da varlıklarını sürdürürlerken, tesadüfen bir araya gelip albüm kaydetmişler gibi görünüyor. 2 demonun ardından, the 1st chapterisimli ilk albümleri raflarda yerini almış. albümü tanımlamak -doğal olarak- zor olsa da, aynı adı taşıyan ve yine sitelerinde "19 minute magnum-piece" olarak tanımladıkları the 1st chapter şarkısından özellikle kaçınmak gerektiğini düşünüyorum. şarkı bitmemekle kalmıyor, her geçen dakikayı işkenceye dönüştüyor kanımca. albümün symphony x, tnt, dream theater, pretty maids ve queensryche dinleyenler tarafından sevileceği belirtilmiş olsa da, aksini düşünmekten kendimi alıkoymam mümkün görünmüyor. öte yandan, söz konusu grubun müzikal kariyerleri hakkında bir öngörüde bulunmak gerekirse, tozlu sayfalar arasında kaybolabileceklerini söylemek zor olmayacaktır. tutarlı olmayı ve tek bir şey yapmak konusunda eğer bir damla da olsa kararlılık göstermeyi başarabilirlerse, yanıltabilirler de. yine de, ilk albümlerinin güzel taraflarının da bulunduğunu söylemeliyim. mesela albüm kapakları hiç de fena olmamış.
 • roma'daki eski oyun alanının ismi. circo massimo da denir. hatta italyanlar öyle der.
  palatine ve aventine tepelerinin arasındaki vadide yer alır, tarquini tarafından inşa edilip daha sonra neron yangınında yıkılıp imparator traiano (trajan) zamanında tekrar yapılmış. sonrasında 300 bin kişilik kapasitesiyle zamanın eğlence merkezlerinden biri haline gelmiş. araba yarışları yapılırmış. bugün piknik alanı olarak kullanılıyor.
 • müziklerinde sürüyle progressive gruptan esintilere denk geleceğiniz grup. bir an dream theater, bir an symphony x giriyor, arada bir jorn lande sanki vokale geliyor, hatta ayreon'a kadar gidiyor ipin ucu. tabi bu size yeni bir gruptansa dinlediklerinizin karışımını dinlediğinizi hissettiriyor. bu sebepledir ki sonraki albümde müziklerinin karakterini oturtamazlarsa bellerini doğrultmaları pek mümkün gözükmüyor. debut diyor, 5 üzerinden 3 diyor geçiyoruz...
 • the 1st chapter isimli albümlerinden özellikle sin, biosfear ve why am i here? isimli parçaların dinlenmeye değer olduğu bir progressive metal grubu...enstrumantal olarak başarılılar, fakat çok fazla karmaşa olması ilk göze çarpan özellikleri...vokallerde ise, zaten ayreon ve pos dışında artık yeni dönem progressive metal gruplarından tat alamadığımdan dolayı çok üstünde konuşacak birşey bulamıyorum , tek kelime istenirse:standart diyebilirim....
 • efendim yamulmuyorsam 2005te gerceklesen live 8'in roma ayagi da burada yapilmistir.
 • the 1st chapter albümlerini bilmiyorum lakin; daha yeni piyasaya düşen isolate adlı albümleri gayet şahane durmaktadır. 20-30 dinlemeden sonra yorum yapılması gereken albümler kategorisinde yer alıyor..

  edit: 5-6 dinlemeden sonra bile albümün çok başarılı progresif öğeler içerdiğini söylemek işten bile değil. ama dt ve/ya syx ten çok esinlenmişler gibi yaklaşımları doğru bulmadığımı da belirtmek istiyorum. en azından; dt gibi syx gibi grupların müziklerine benzeyen, kulağımızı dolduran, iştah kabartıcı riffler ve sololar barındıran bu tarz gruplar için hiç yoktan iyidir bile demeyeceğim; direkman buyrunuz efenim, karşınızda norveçli progresif metal grubu circus maximus; isolate'ten geliyor mouth of madness...
 • 2010 yazı için yeni albüm sözü vermiş olan; the 1st chapter ve isolate gibi iki başarılı albümden sonra muhteşem bir eser ile döneceklerine emin olduğumdur ayrıca..
hesabın var mı? giriş yap