şükela:  tümü | bugün
 • falas yöresinin kralıdır, (bkz: telerin) elfidir. (bkz: mithrandir) e güç yüzüğü narya yı vermiştir.
 • gemi yapımcısı olarak da geçer.
 • sindar ın en bilgelerindendir. teleri halkından, falas ın efendisi, nirnaeth arnoediad dan sonra limanlar ınyıkımı üzerine gil-galad ile beraber balar adası na kaçmıştır. ikinci çağ ve üçüncü çağ boyunca lhun körfezi ndeki gri limanlar ın muhafızıdır. gandalf ın batıya gitmek üzere limanlara gelişinde ona narya yı emanet etmiştir. kendisi son a kadar orta dünya da kaldı ve ak gemileriyle yelken açtı. çok uzun boyluydu; üçüncü çağ ın sonunda uzun sakallı ve yaşlı görünüşlü olarak anlatılır.
 • (bkz: osse)
 • "cirdan the shipwright " (gemi yapımcısı cirdan) olarak da adlandırılır. thingol'le birlikte, orta dünya 'da kalan teleri elflerinin iki liderinden biridir. teleri elflerinin bir kısmı ulmo'nun çağrısına uyarak batıya giderken, cirdan, bir maia olan osse'nin yönlendirmesiyle halkıyla beraber orta dünya'nın batı kıyılarında, falas'ta kalır. güneşin birinci çağı'nın sonunda, beleriand'ın yıkılmasıyla, yeni şekillenen orta dünya'nın batısında, lhun körfezi kıyısında gri limanlar 'ı kurar.

  güneşin ikinci çağı ve üçüncü çağı boyunca, cirdan, lindon'da hüküm sürer. eregion'un yıkılmasından sonra, narya'yı (ateş yüzüğü) korumaya başlar. son noldor yüksek kralı gil galad 'ın ölümünden sonra, onun doğal varisi elrond, imladris'te hüküm sürmeye devam eder, cirdan da, mavi dağlar'ın batısındaki elflerin liderliğini üstlenir.

  istariler orta dünya'ya geldiğinde, cirdan, aralarında en bilge olanın gandalf olduğunu anlar ve narya'yı ona verir. güneşin üçüncü çağı'nda, cirdan'ın denizcileri, kritik zamanlarda, arthedain'in son kralı arvedui'nin yardımına koşarlar.

  cirdan, üçüncü çağın sonunda, yüzük taşıyıcılarını batıya ölmeyen topraklara taşıyacak beyaz gemiyi (bkz: white ship) inşa eder ve kendisi de bu gemiyle orta dünya'dan ayrılır.
 • elf diline gore okunusu ''sirdan'' degil, ''kirdan'' seklindedir. ayni ''keleborn*'' da oldugu gibi
 • cok yasli bu herhalde. simdi bir dusunelim. normalde elfler yaslanmaz, yaslilik emaresi gostermez yani, sadece yil aldikca daha da bilge hale gelirler. misal, agaclar zamaninda valinor'da dogmus, akrabakiyimi'ndan, doriath'in yikimina, akallabeth'den, yuzuk savasi'na kadar bir suru olaya taniklik edegelmis, binlerce yil yasindaki "galadriel hatun". simdi kadina bakiyorsun, 35 ya var ya yok. gencliginin guzelliginin baharinda gibi bir goruntu. veyahut elrond beyimiz. galadriel'den cok daha genc elbette, ancak o da bin yillari devirmis, luthien'in torunu. adam yine 35 ya gosteriyor, ya gostermiyor. bu demektir ki iluvatar'in ilk cocuklari olumsuz olmanin yani sira, belli bir yas goruntusune erisince ondan daha yasli gozukmuyorlar, yani yaslanmalari kesiliyor.

  peki bu efendi cirdan'in sirri ne? her yerde adamin sacindan sakalindan dem vuruluyor. bir kere ilk soru isareti, asla sakalli dolasmayan, default tirasli gelmis ve giden elf erkeklerine dair. onca adamin sakali yokken, cirdan'in neden var? sonra hadi diyelim, digerleri buyu muyu yaparak cikan sakali her gun bir sekilde yok ediyorlar. bu adamcagiz sekil olsun diye mi, yoksa kankasi gandalf'a ozendigi icin mi birakmis o koca barbaros hayrettin sakalini? e hadi buna da eyvallah, olsun adam, "tarz". peki halihazirda olumsuz olan bu arkadasin neden sakallar hep beyaz olarak anlatiliyor? e hani yaslanma, sac sakal (?) beyazlamasi diye bir sey yoktu?

  elbette bir tom bombadil kadar merak uyandiracak bir durum degil. basit bir aciklama yapilmis konu hakkinda, elbette tolkien'dan sonra. denmis ki, elf yasam dongusu 3'e ayriliyor. ilk zamanlar gencligin gercek anlamda bahari, evlenip coluk cocuga karisma fikrinden, sehvetten ve hirstan tam manasiyla arinilmamis donem. buna ornek arwen'i verelim. 200-300 yasinda ki, insanlara gore manyak bir yas olmasina karsin, bir elf icin henuz bebe sayilir. aragorn'un ugruna olumsuzlugu falan birakacak kadar da dunyevi bir sahsiyet. ikinci donem, artik torun torba sahibi, irfan, erdem, fazilet (yerine gore telepatik gucler, hayvanlarla konusma yetenegi, morgoth'a kilic cekme potansiyeli) erbabi; cevresinin bilumum saygiyi sevgiyi eksik etmedigi olgun elflerin donemi. mainstream gruptan bir elrond, buna tipik bir ornek kanimca. son doneme gelindiginde iste artik yillarini tuketmeye baslamis, galadriel'in deyimiyle "diminishing mode on", artik "yavas yavas kacalim biz usta" demeye baslayan elfleri goruyoruz, bunlar gunlerin sonuna kadar olumsuz topraklara kok salacak, sonra da ruhlari mandos'a gidecek ve olmese de fiziksel varliktan soyutlanacaklar.

  bu durumda cirdan'in fiziksel deformasyona ugramaya baslamasi, mandos yollari gorundu demek olsa gerek. bir de su soyleniyor: birinci cag'da morgoth'un nice hainligine tanik olmus, hapse falan dusmus bu zat-i muhterem. belki de ondan coktu boyle.
 • orta dünya'da en irrite olduğum tip. ne savaşlar oldu, ne yüzükler yapılıp yok edildi ama bu eleman yazlıktan çıkmayan emekli albay misali bütün gün denizin karşısında gemilerinin dibinde oturuyor. kalk biraz aksiyona karış be adam, gemi yapımcısı cirdan aşağı gemi yapımcısı cirdan yukarı. amına koyim ben senin!
 • orta dünya'yı o kadar sevmesine rağmen son kalkan gemiye binmeyi ihmal etmemiş, diğer adı nowe olan falas bölgesinin kralı.
 • bildiğim kadarı ile ata elflerdendir. elbereth yıldızlara ışık verince, cuivienen gölü kıyısında uyanmıştır diğer elf ataları gibi.