• falas yöresinin kralıdır, (bkz: telerin) elfidir. (bkz: mithrandir) e güç yüzüğü narya yı vermiştir.
 • gemi yapımcısı olarak da geçer.
 • sindar ın en bilgelerindendir. teleri halkından, falas ın efendisi, nirnaeth arnoediad dan sonra limanlar ınyıkımı üzerine gil-galad ile beraber balar adası na kaçmıştır. ikinci çağ ve üçüncü çağ boyunca lhun körfezi ndeki gri limanlar ın muhafızıdır. gandalf ın batıya gitmek üzere limanlara gelişinde ona narya yı emanet etmiştir. kendisi son a kadar orta dünya da kaldı ve ak gemileriyle yelken açtı. çok uzun boyluydu; üçüncü çağ ın sonunda uzun sakallı ve yaşlı görünüşlü olarak anlatılır.
 • (bkz: osse)
 • "cirdan the shipwright " (gemi yapımcısı cirdan) olarak da adlandırılır. thingol'le birlikte, orta dünya 'da kalan teleri elflerinin iki liderinden biridir. teleri elflerinin bir kısmı ulmo'nun çağrısına uyarak batıya giderken, cirdan, bir maia olan osse'nin yönlendirmesiyle halkıyla beraber orta dünya'nın batı kıyılarında, falas'ta kalır. güneşin birinci çağı'nın sonunda, beleriand'ın yıkılmasıyla, yeni şekillenen orta dünya'nın batısında, lhun körfezi kıyısında gri limanlar 'ı kurar.

  güneşin ikinci çağı ve üçüncü çağı boyunca, cirdan, lindon'da hüküm sürer. eregion'un yıkılmasından sonra, narya'yı (ateş yüzüğü) korumaya başlar. son noldor yüksek kralı gil galad 'ın ölümünden sonra, onun doğal varisi elrond, imladris'te hüküm sürmeye devam eder, cirdan da, mavi dağlar'ın batısındaki elflerin liderliğini üstlenir.

  istariler orta dünya'ya geldiğinde, cirdan, aralarında en bilge olanın gandalf olduğunu anlar ve narya'yı ona verir. güneşin üçüncü çağı'nda, cirdan'ın denizcileri, kritik zamanlarda, arthedain'in son kralı arvedui'nin yardımına koşarlar.

  cirdan, üçüncü çağın sonunda, yüzük taşıyıcılarını batıya ölmeyen topraklara taşıyacak beyaz gemiyi (bkz: white ship) inşa eder ve kendisi de bu gemiyle orta dünya'dan ayrılır.
 • elf diline gore okunusu ''sirdan'' degil, ''kirdan'' seklindedir. ayni ''keleborn*'' da oldugu gibi
 • orta dünya'da en irrite olduğum tip. ne savaşlar oldu, ne yüzükler yapılıp yok edildi ama bu eleman yazlıktan çıkmayan emekli albay misali bütün gün denizin karşısında gemilerinin dibinde oturuyor. kalk biraz aksiyona karış be adam, gemi yapımcısı cirdan aşağı gemi yapımcısı cirdan yukarı. amına koyim ben senin!
 • orta dünya'yı o kadar sevmesine rağmen son kalkan gemiye binmeyi ihmal etmemiş, diğer adı nowe olan falas bölgesinin kralı.
 • bildiğim kadarı ile ata elflerdendir. elbereth yıldızlara ışık verince, cuivienen gölü kıyısında uyanmıştır diğer elf ataları gibi.
 • en sevdigim elftir. eldar icinde hakkinda kocaklama yazilmayacak, efendi uslu kac tane adam/kadin var zaten? hepsi bir aksiyon icinde. bu adamcagiz efendi uslu uzaktan uzaktan izlemis ne varsa. gerektigi yerde gereken mudahaleleri yapmis ama. tamamen el etek cekmemis. yanilmiyorsam tuor'a yol gosteriyor, gil galad daha bebeyken himayesine aliyor, eregion yıkılınca narya'ya -mithrandir'e verene kadar- sahip cikiyor. yetmiyor amme hizmeti yapiyor adam, gelene gecene bedava ulasim sagliyor gemileriyle. cuivienen'de ilk uyananlar elfler arasinda olan bu dedemiz; ne yalaka ingwe gibi gidip valar'ı yalıyor, ne acgozlu elwe* gibi mucevhere paraya pula tamah ediyor, ne finwe gibi tedbirsiz geziyor. olaylarin en basindan, en sonuna eksiksiz sekilde sessizce calisip, kit kanaat gecinip, kriz anlarinda gorevini ifa edip dalgasina bakiyor. tam bir memur. yerim.
hesabın var mı? giriş yap