şükela:  tümü | bugün
  • ağrı'da doğadan toplanıp satılan pırasaya benzer bitki. çorbasını da içtim buğdaylı muğdaylı, güzel, 8/10.

http://4.bp.blogspot.com/…5en2qw/s1600/çirişotu.jpg
  • ağrı eleşkirt taraflarında yaygın bir şekilde görülen bu bitki, kendine has bir kokuya sahiptir. ekşimsi pancar gibi birşey. yemekleride aynı ıspanak gibi kaynatılarak yada yumurtalı şekilde yapılabilir.biz erkeklere de kadınlara da faydalıymış onuda bilgilerinize sunayım dedim.

kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser.

memeli basuru tedavi eder.

mafsal ağrılarını dindirir.

idrar söktürür.

adet kanı söktürür.adet düzensizliklerini düzene koyar.

saçkıran tedavisinde de kullanılır.
  • aynı zamanda bingöl merkeze bağlı bir köy.
  • karlarin altinda yetisen ve kar kalkmasindan sonra 1 aylik dönemi olan bitki. yemegi yapildigi gibi kurutularak kimi rahatsizliklara (bkz: #29541134) alternatif tedavi amaciyla kullaniliyor. fakat pazarci dayidan ögrendigim kadariyla kurutulunca bitkinin özelligi gidermis. bitkiyi uzun süre ve daha saglikli saklama yöntemi olarak suya batirip cikarip, posetledikten sonra buzluga koymayi önerdi. kendileri öyle yapiyormus. saniyorum bu hafta son haftasiydi, belki önümüzdeki hafta da tezgahlarda satisini görebiliriz. kilosu 2,5 - 3 tl.

ispanak gibi kavrulabilir ve istenirse üzerine yumurta kirilabilir, bulgurlu veya yarmali yapildigi gibi corbasi da yapilir, böreklerde kullanilir. sarimsak gibi keskin bir kokusu var. temizlenmesi kolay.

ilk yedigimde pirzola tadini andirdigini söylemistim ki bir yerde tadinin kuzu etine benzedigi ile ilgili yoruma da denk geldim ancak yorum neredeydi hatirlamiyorum.

bunlara ek olarak kabizliga iyi geldigini de düsünüyorum, sik sik tuvalete cikariyor.

kavurmasi ve gözlemesi
  • çiriş bitkisinin ((asphodelus aestivus) kökünden elde edilen yapışkan. kök kurutulup toz haline getirilir, kullanılacağı zaman macun yapılırmış.
    kitaplar, ayakkabı vs deri malzemeler bu macunla yapıştırılır yani çirişlenirmiş. yapışkan ve tatsız şeyler için çiriş çanağı benzetmesi yapılırmış.
    (bkz: ağzı çiriş çanağına dönmek)

özellikle çocuklarla yapılan el becerileri çalışmalarında derby bali gibi yapıştırıcılara iyi bir alternatif .
  • ilk defa bu yıl tanıştığım ot'tur. çiğ ve ayıklanmamış halindeki fesleğen benzeri harika kokusu maalesef ayıklanıp yıkanıp pişirilince kalmamaktadır. (tahminim dibindeki atılması gereken kuru kısımları bu kokuyu yayıyor)
  • mart sonuna doğru istanbul'daki bazı semt pazarlarına düşmeye başlayan yabani bitki.. nisan'dan sonra bulmak pek mümkün olmadığından eli çabuk tutmakta fayda var..
  • annemin pazarda görmesiyle alıp, yumurtalı ıspanak kavurma stiliyle yaptığı lanet ot. buradan uyandırıyorum. sakın yemeyin, motoru aşırı bozuyor.