şükela:  tümü | bugün
  • cirkin bir kadin olmak buyuk dert degildir. zevkler gercekten gorecelidir. kate upton'i, adriana lima'yi, angelina jolie'yi cirkin bulan bir suru insan oldugu gibi tulin'in geri donmesi icin canli yayinlara cikip, aglayan, ne olur don geri tuliiin diye avaz avaz bagirip, yalvaran koskocaman insanlar vardir. hicbirini kinamak mumkun degildir. buyuk konusmamak lazimdir. cirkin bir kadin olmak cok muhim degildir.

ama malesef cirkin bir sozluk yaratabiliriz. aramaya inanmazsak cirkin bir kadin olmak, bir cirkin kadin olmak, kadin olup cirkin olmak, olmak kadin ve de cirkin gibi bir suru baslik acip ortami gercekten cirkinlestirebiliriz. bu mumkundur.

onun icin en tepede gozumuze gozumuze giren sari bir kutunun icindeki getir dugmesinin hemen yanindaki camiden dumduz gidip, yaninda asagi yonu gosteren ok isareti ile ara tusuna tiklarsak, onumuze koskocaman bir arama motoru serilir. o arama motoruna, ana fikir olan cirkin ve kadin kelimelerini yazarsak, onumuze bugun itibariyle tami tamina 4 sayfa baslik cikar. iste bu basliklardan en azindan biri, bana sorarsan nerden baksan ucu, dordu sizin anlatmak isteyeceginiz mevzuya baslik olarak pekala secilebilir.

ornekleyelim:

(bkz: cirkin kadin)
    (bkz: cok cirkin bir kadin olmak)
    (bkz: cirkin oldugunu kabul eden kadin)
    (bkz: kendiyle barisik cirkin kadin)

bunlar su an benim bulduklarim. bunlari bulmak icin sadece 60 saniye, belki daha bile az zaman harcadim. bu entry'yi girmem cok daha fazla zamanimi aldi.

peki siz bugun bunu yapmazsaniz ne olur?

yarin da baska birisi sizin actiginiz basligi degersiz bulur ben cirkin bir kadinim ya, ben daha cok cirkin kadinim lan, asil cirkin benim gibi muhtelif basliklar acarlar ve kadinlarin cirkin olmasindan degil asla ama basliklarin ve ortamin cirkinliginden hakikaten cirkinlesebiliriz, birbirimizin kalbini kirabiliriz. oysa buna ne luzum var?

arama denen bir tanri var. mucizelerini az once yukaridaki basliklari vererek ispatladik.

onun icin simdi hep birlikte soyluyoruz; bir, iki, :uc
    aramaya inanalim. inanmayanlari uyaralim.

---
    edit:
    1. oncelikle tulay abla'dan ozur diliyorum adini tulin diye hatirlayip yazdigim icin. bunlar hep caner'in sucu.
    2. cirkin kadin yok derken $aka yapmiyorduk. buyurun kendiniz bakin.
  • yalnızlıktir.

sevilmek bir yana, guzel bulunmazsaniz sevmenize bile izin verilmez.
  • yıllar önce bir sosyal medya proğramından mesaj geldi, bir hanımefendi... profil fotoğrafında da kuş vardı, tanıştık filan derken işten fırsat buldukça cevap verdim ara ara yazıştık dertleştik, konuşmaları çok samimi içten geliyordu bana fakat çokta dertli biriydi. bu arada benim hesabım açık ve içinde bir iki tane resmim vardı.

sürekli hayatın zorluklarından adaletsizliğinden şanssızlığından filan bahsetti, aradan zaman geçince bir gün dayanamayıp ekledim ama isteğimi kabul etmedi, ısrar ettim bir kaç aydır konuştuğum insanı görmek istiyorum diye,

yine kabul etmedi.. belli ki bir şeylerden çekiniyor, kabul etmediği için bende yazmayı kestim.

bir süre sonra dökülmeye başladı,

ben çirkin bir kızım, resmimi görürsen benimle konuşmazsın vb.. olur mu öyle şey filan derken ısrarıma dayanamayıp gönderdi, yanlış anlaşılmasın gören çoğu erkeğin sohbet edeceğini bile sanmıyorum ama muhabbeti çok kaliteli, esprili biriydi.

bir gün konu yine güzelliğe gelince, nasıl biriyle evlenmek istersin diye sordum,

dış görünüşe önem vermiyorum yeter ki beni sevsin nasıl olursa olsun razıyım gibi şeyler yazmıştı.

aynı soruyu bana sorunca o an nereden aklıma geldi nasıl oldu bilmiyorum ama "bende kendim gibi engelli biriyle evlenmek istiyorum" diye yalan söyledim.

nasıl yani ? ne engeli ? hiç bahsetmedin bana? vb

lafı kıvırdım, söylemek istemedim gibisinden.. kısa zaman sonra kızın tavırları davranışları aşırı değişmeye başladı... derken irtibatı tümden kopardı.

tanım: bu dünyada her şey insanlar için, sabah işe yürüyerek gidersin akşam tekerlekli sandalyede dönersin , çirkin olabilirsiniz ama kalpleriniz engelli olmasın.

edit: geçende bir entry görmüştüm, dış görünüşe önem vermiyorum diyenlerin çoğu instagramdan ekleyip hoşuna gitmeyince muhabbeti kesiyormuş.
  • insanlara sabah akşam laf anlatmaya çalışırken girmeye karar verdiğim entrynin başlığı oluyor kendisi.

hayatım boyunca güzel bir kadın olmadığımı bilerek yaşadım. bu beni bazı dönemlerde üzse de okuyup mesleğimi elime alınca o kadar da önemli gelmemeye başladı. zeki bir kadındım. zekamı kullanarak işimde iyi bir yere geldim, iyi bir maaşım oldu, beni seven arkadaşlarım var etrafımda ve çoğunun dostluğu 20 seneyi aştı. “acaba sadece güzel olduğum için mi terfi ettim? bu adam bana güzelliğim için mi böyle yanaşıyor?” gibi sorunlarım hiç olmadı çünkü kendim olduğum için olduğunu bildim bu olanların. kimseyle ego da yarıştırmadım haliyle. güzele güzel dedim elimden geldiğince kıskançlık yapmadım.

gelgelelim ben bu ekşi sözlük erkeklerine laf anlatamadım. “kesin çok güzelsin!” diye mesaj geliyor sürekli ekşi sözlük abazalarından. hangi başlıkta güzel olduğumu yazdım diye bakıyorum özel hayatımla alakalı tek bir kelime etmemişim, öyle bir beyanım asla olmamış. “değilim.” diyorum bazen “güzelsindir güzelsindir.” diyorlar. yahu güzel olsam neden çirkinim diyeyim diyorum bu sefer de boy kilo soruyorlar.

derdiniz ne arkadaşım sizin?

kadın kendi rızasıyla çirkinliğini bile kabul edemiyor burada. illa erkek onaylayacak!
  • erkek olmak gibidir. calismak zorunda kalirsiniz.
  • ilk zamanlarda bayağı can yakıyor. özellikle de dışarıda birbirlerini seven, sevdiği kıza aşkla bakan çiftleri gördükçe insanın içine bir taş oturuyor da kalkmıyor. ağlayasın geliyor ama ağlayamıyorsun.
    belli bir süre geçince artık durumu kabulleniyorsun. olduğun gibi davranıyorsun. makyaj yapmadan evden çıkıyorsun bazen “nasıl olsa kimse bana bakmaz siktir et” diye.
    makyaja çok para ayırmadığın için gönül rahatlığıyla istediğin şeyleri alabiliyorsun.
    arkadaşların fotoğraf çektirirken genelde fotoğrafı çeken taraf sen oluyorsun. fotoğraf çekebilme yeteneğin gelişiyor.
    bir süre sonra içinden diyorsun ki “ya kimler kimler sevgili buluyor ben mi bulamayacağım ahahaha”.
    bulamıyorsun. bulsan da seni sevmiyorlar ki.
    ilk zamanları çok ızdıraplı ama sonrası özgürlük. bir hayalet gibisin etrafta.
    edit: entry debeye çıkmış. 100’den fazla mesaj aldım iyi ve kötü şekilde. birçoğuna cevap veremedim ama buradan herkese teşekkür ederim. az da olsa birilerinin hissettiklerini dile dökebildiysem ne mutlu bana.
  • çirkin biri olarak bildiriyorum, çirkinlik ve baht güzelliği arasında bir korelasyon yok.
    kesin bilgi.
  • bunu kabul ettiğinizde veya bir şekilde onayladığınızda, lafı açılınca ifade ettiğinizde ortamda mutlaka bir tip kompleksiniz olduğunu düşünerek bu olaydan nemalanmak ister ve aslında sizin çirkin olmadığınızı, "kendinize has" bir güzelliğinizin olduğunu falan söyler.

ilk olarak sevgili erkekler,
    her çirkin kadın kompleksli değildir. bunu 24 saat düşünüp üzülmüyoruz. elbette ki çirkin erkekler gibi biz de "ulan güzel olsak iyi olurdu." diyoruz. kim istemez ki? ama zannediliyor ki her çirkin kadın karalar bağlayıp hayatını böylesi bir kompleksin ezikliği ile geçiriyor. şunu diyeyim ömrüm boyunca yaşadığım tek kompleks bir zamanlar şişman olmamdı. o da geçti zaten.

ikinci olarak sevgili erkekler "buradan yürürsem kesin verecek." kafasıyla yürümeyin. zekama hakaret olarak kabul ediyorum bunu. aynı zamanda sizin de ahmaklığınız ortaya çıkmış oluyor.

üçüncü olarak, bunu kadınlara söyleyeceğim. çirkin olduğunuzdan eminseniz ve biriyle ilişkiniz varsa veya başlamak üzereyse falan karşı taraf eğer samimi ise asla sizin güzelliğinizin konusunu açmaz veya onun üzerinden yürümez. inatla çirkinim ulannn çirkinimmm diye dolaşırsanız sizi üzmemek adına "hayır değilsin güzelsin." falan diyecektir, onun dışında en fazla yüzünüzdeki en güzel yere övgü yağdıracaktır. misal dişleriniz çok güzelse "ne güzel dişlerin var." diyecektir.

dördüncü olarak evet çirkinliği ciddi anlamda kompleks edinmiş, aynaya baktıkça kendinden nefret eden kadınlar var. onların da tek sorunu bence hayatlarında bir gaye olmaması. tavsiyem bir heykeltraşlık kursuna falan yazılsınlar. iki kitap okuyup, spor yapsınlar. geçer.

edit: 5.yi yazmak şart oldu. bir de bazı tipler var, çirkin olduğunuz için abazan olduğunuzu, erkeksiz falan kaldığınızı, karşı cinsten kimsenin sizinle ilgilenmediğini falan sanıyorlar. yani boş bir arazi, rakipsiz müsabaka gibi görüyorlar sizi. "ben bu topa dalarım, pişman da olmam." kafası. yani özetle "onlara muhtaç" olduğumuz yanılgısı var.

buna da şöyle cevap vereyim. erkek arkadaşlarımın büyük bir kısmı ortalamanın üstünde zekaya ve güzelliğe sahip erkeklerdi. kendi standartlarınızla karıştırmayın başkalarının hayatlarını.
  • çirkin kız yok değil, var; ama güzel bir giyim tarzı ve kendine bakmak (bundan kasıt boya, badana değil)’la çözebilir.

ayrıca her kadının bence kendine has bir cazibesi oluyor. kimisi kadınlığıyla, kimisi hoş sohbetiyle, kimisi şehvetiyle, kimisi sahiplenmesiyle.

öğüt vermek haddime değil; ama saçma sapan tiplerin ilgisiziliği yüzünden çirkin olduğunuzu düşünmeyin. kendinize saygılı olun.
  • çirkin olmaktan daha çirkin olan bir şey varsa ben çirkinim ama akıllıyım yaşadığım dünyanın farkındayım ha ha ha sizi boş beyinli taşbebekler siz saçınızla kaşınızla uğraşadurun ben malı götürüyorum hayatı sizden daha kolay ve güzel yaşıyorum tavrıyla dünyaya bakmaktır
    güzellik görecelidir akıl da herkesin algılayabildiği kadar vardır yani insan insanın aynasıdır güzellik, çirkinlik, zeka gibi kavramlar insanlar birbirlerine yansıtabildiği kadar vardır gerisi boştur