şükela:  tümü | bugün
 • genelleme yapmak zorunda kalsam da soylemeliyim: zaman zaman kadinlari titreten bir ozguvendir. nickini veremeyecegim bir yazar hemcinsim ile mesajlasirken, mustafa ugurlu'nun ne kadar yakisikli ve cekici, burhan ocal'in ne kadar etkileyici olduguna geldi mevzu. (kadinsal sohbetler). derken meselenin ozguvende olduguna karar kilamasak ta, buna yakin seyler dusunduk. yakisikli degiller, belki cirkinler ama anlatilamaz bir ozguvenle yogrulmus karizmalari var. pek cok erkek cok yakisikli olmamasina ragmen fena halde pesinden kosturur kadinlari. erkekler de sanarki; hatunlar efendi adam yerine pic tercih eder. aslinda oyle degildir efendim. cirkin bir adamda degisik bir ozguven peydah olur zamanla. yakisikli zaten yakisikli, acik bir kutu gibi zaten, hersey ortada, agzi-burnu guzel, gulusu mulusu gunes gibi tamam. cozdun bitti iste bu kadar. ama bazi cirkin adamlar cozulemez bir turlu. sahsen stacy keach olsun, viggo mortensen olsun bir takim aktorleri de bu kapsamda degerlendirmekteyim. jack nicholson yakiskli bir adam mi? ya da guzel? degil ama ondaki ozguven de bir degisiktir.
  mevcudiyetini tamamiyla kabul ettigim bir ozguvendir ozetle. oyle olmasaydi asik olunan adamlarin tamami yakisikli olurdu.
 • çirkin erkeğin özgüven yoksunu olması gerekliliği diye bir şey olmamakla birlikte; böyle olması gerektiğini düşünmek, sığlıktan ve yüzeysellikten ibarettir.

  bir erkeğin onlarca özelliğinden biri olan fiziksel güzellik, herhangi bir insandan daha az ya da daha fazla özgüvene sahip olmasına yol açmaz. zira, özgüven dediğimiz nane, bir çok parametrenin bir araya gelmesiyle oluşur. dolayısıyla çirkin erkeğin, özgüven yoksunu erkek olduğu ve/yahut olması gerektiği sonucuna ulaşamayız. ne yazık ki yüzeysellik, böyle olması gerektiğini dikte eder. "bir insanın fiziksel görüntüsü, giyimi, konuşması, sırıtması, falanı fişmekanı özgüvenini sağlar" der. ama biz biliyoruz ki, "yaptığın iş değilsin. cüzdanındaki para, sırtındaki üniforman ya da sana bugüne kadar değer verilmesini sağlayan diğer özelliklerin... aslında bunların seninle hiçbir ilgisi yok. kendini saydam ve her an eriyebilecek bir kar tanesi gibi güzel ve eşsiz mi hissediyorsun? sen aslında hiçbir şeysin." tyler durden' ın da dediği gibi, kendini bu kadar önemseme. çirkin erkek, başarı olarak her neyi ölçü alıyorsa artık, o konuda öyle bi eline verir ki; "ama benim güzel bi yüzüm ve kaslı kollarım var. bu çirkin adam kendini ne sanıyo da, böyle bi özgüvene sahip olup, böylesine başarılı olabiliyo" diye gözyaşı dökersin. kıyamam, ağlama! güzel cildin bozulmasın...
 • (bkz: linux)
 • çirkin adamın özgüveni çirkinliğinden değil, sahip olduğu başka özelliklerinden geliyordur zannımca. çirkindir ama parası vardır, çirkindir ama bakımlıdır (ki çokça da dikkat etmişimdir playboy edasıyla ortalıkta gezinen adamlara bakarım bazen dikkatle normal şartlarda asla ilgi çekemeyecek tiplerdir ama biraz bakım, hoş kokular, giyim vs. ile nimetten sayılırlar. sonra bazen de sokaktaki üstü başı boya içinde bir boyacıya ya da inşaat işçisine falan bakarım ağzı-burnu ne kadar da yerindedir, gözleri ne kadar güzeldir ama kimse görmez bunları. çirkin kadın yoktur bakımsız kadın vardır sözünü genişletmek gerek belki de...), çirkindir ama entellektüeldir, çirkindir ama her ne işle meşgulse başarılıdır vs... yani kimse ulan ne güzel de çirkinim demez. özgüven kaynağını oluşturan şey çirkinlik değil muhakkak ki güvendiği başka bir durumdur. ki jack nicholson kendine güvenmeyecek de bakkal haşmet mi güvenecek?.. diğer taraftan belki şöyle bir durum olabilir fiziksel görüntüsünü kompleks haline getirmiş bir erkek bunu kapatmak adına baskın olduğu noktaları daha çok göz önünde tutmak isteyebilir, ve fakat bunu yaparken vaziyet megalomanlığa varmaya başlıyorsa orada bir durup düşünmesinde fayda olacaktır, az aşşaa in yiğenim diyebilirsiniz kendisine.
  son tahlilde önemli olan dış güzelliği değil iç güzelliğidir, iç güzelliği dışına vurmuşsa kaymaklı ekmek kadayıfıdır. afiyet olsun.
 • (bkz: the naked man)
 • oldukca cekici, hatta seksi bir durumdur, hele ki mal saglamsa...
 • çocuğuna bakacak kadar öz güvenli değildir.
  http://www.hurriyet.com.tr/dunya/26588973.asp