şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sanırım evrimsel süreçte çeşitli algı operasyonlarıyla görece avantajlı/ortalama görünerek soylarını bir şekilde kurtarmak istemelerinden ileri geliyor.

    şimdiye kadar millet hakkında en çok şu çirkin bunun burnu yamuk şu kilo almış bunun göbeği çıkmış şunun boyu kısa yorumunu, bu bahsettikleri avantajsız fiziksel özelliklere kombine halde sahip olanlardan duydum. güzel insanlar ise pek bahsetmiyorlar onun bunun fiziksel özelliklerinden, bunlar kadar dikkatli ve eleştirel de değiller bu konuda.

    galiba çirkin insanlar diğerlerinin de çirkin olduğunu sürekli vurgulayarak aslında çirkinliğin normal ve yaygın bir durum olduğu algısını yerleştirmeye çalışıyorlar. güzel çaba ama kimse pek yemiyor gibi. çünkü bahsettiğiniz insanların evet kusurları var ama siz yine de onlardan daha kusurlusunuz. o insanlar evet ortalama ama siz baya baya ortalamadan çirkinsiniz yani. yine de siz bilirsiniz çabalayın bakalım.
  • aşırı özenli, temiz çıtı pıtı giyinen bazı çirkin insanlardaki hassasiyettir. marka ya da pahalı, özenli giyinip parfüm kullandıklarında kendilerini biblo sanırlar.
    güzel insan çuval giyip pasaklı bile olsa güzeldir, hele ki başkalarının şekli ile uğraşmıyorsa.
  • (bkz: #62919601)