şükela:  tümü | bugün
  • juventus'tan genoaya transfer olan 21 yaşındaki forvet.
  • bugün yine golünü atmış bitirici forvet. eğer pescara serie a'ya çıkarsa aslan payı bu elemanın.
  • serie b'yi bu sezon pescara forması altında 28 golle gol kralı olarak tamamlamış 22 yaşındaki italyan santrafor. zdenek zeman takımında çalışmanın faydasını görüp önüne çıkan fırsatı değerlendirmeyi bilmiştir. sezon ortasında cartalete'nin hakkında yazdığı güzel bir yazı var. bu bahaneyle o yazıyı verelim.

http://cartalete.blogspot.com/…u-ciro-immobile.html

juventus’un çocuğu: ciro immobile
    büyüklerin kiraladığı yetenekli çocuklarla, düşüşe geçmiş zamanın yıldızlarını ve de her zaman “underrated” kalmış saklı güzel futbolcuları harmanlayan bir ligdir serie b. o nedenle, her zaman renkli takımlar barındırmıştır bünyesinde; mesela bu seneki zeman’ın pescara’sı gibi…santrayla birlikte 7’li prese başlayan çılgın takımın, üçlü forvetinden biri juventus’un çocuğu ciro immobile… sağına aldığı serie b golcülerinden sansovini ve solundaki napoli’den gelme “miccoli vari” kenar forvet insigne ile birlikte lezzetli bir hücum hattı oluşturmuş durumdalar…zaten bu, istatistiklere de yanısımış durumda: bahsi geçen üçlünün 20 maçta attığı gol sayısı 29... diğer iki oyuncudan da ileriki zamanda bahsedeceğiz, özellikle insigne; sadece bize değil, yakında her futbolsevere bahsettirecektir zaten kendisini… ama öncelikli olarak söze immobile ile girelim derim.

90 doğumlu oyuncu; fizik olarak olduğu kadar, stil olarak da oldukça klinsmann’ı andırıyor… gol sezileri ve gol vuruşları çok yerinde… gayet atletik olan vücut yapısı, ona bu özelliklerinden daha fazla faydalanma şansı veriyor. mesela torino deplasmanında attığı gol; en az gol vuruşu kadar fiziki güç de gerektiriyordu… kalenin sol çaprazına doğru açılan topa hızlanıp, vücudu sola atarak; uzak direk dibine net bir plase göndermiş, izleyenler direkt olarak filenin topla buluşma sesini duymuştu…

paylaştığım video, attığı bazı gollerden oluşmuş küçük bir tanıtım videosu. ancak kendisini en azından geniş özet şeklinde birçok maçını izlemiş biri olarak söyleyebilirim ki, immobile orada görünenden çok daha fazlası… bir kere her atakta mutlaka olayın içinde; ya sırtı dönük pas alıp servis yapıyor, ya da kanada açılan topa koşuyor… golcü olduğu kadar, yerinde pek durmayan bir forvet… (yani soyisminin ingilizce karşılığıyla ancak bu kadar tezat oluşturur, ciro mu desek sadece?) tekniği ve süratiyle gerekirse kendi pozisyonunu kendi de yaratabiliyor. gerekirse; sağdan, soldan, cepheden gelen paslara da "her şekilde" tek vuruşlar yapıp, etkiliyor oluyor. bu bazen bir plase, bazen bir kafa, bazen de videonun 1.04 dk'sında olduğu gibi mükkemmel bir vole ile olabiliyor..

juventus onun hakkında ne düşünüyor bilemeyiz. ama mevzu özellikle de forvetse, gözlerinin pek kendi çocuklarında olacağını sanmıyorum. ama immobile, juventus’da olmasa bile başka forma altında da mutlaka adından söz ettirecek, “komple forvet” denince akla düşecek oyunculardan biri olacaktır… ben de fırsatım oldukça onu ve zeman’ın pescara’sını izlemeye devam edeceğim. aslında bir tv kanalı sahibi olsam, direk serie b yayın haklarını satın alırdım. kimse izlemese, ben kendim izlerdim… o kadar parayla bir de uydu, link falan mı kasacağız?
  • torino'ya transfer olmuştur.
  • serie a' da yardırmaktadır. gol krallığında higuain, toni ve tevez gibi isimlerin önünde kendisi.
  • bugün hatrick yaparak krallıkta zirveye oturdu, torino'yu da 9. sıraya taşıdı.
  • önümüzdeki sene daha büyük bir kulüpte görebileceğimiz, 'golcü vuruşları' çok üst seviyede forvet oyuncusu. ligde oynadığı 28 maçta 18 golü var...
  • lorenzo insigne ile beraber ilginç soyismine sahip olan bir diğer serie a futbolcusu.
  • juventus'un begenmeyip elinden cikardigi forvet. iki sezona kalmaz giovinco'yu parma'dan geri aldiklari gibi alirlar.
  • şans verilmesi halinde dünya kupasında çok ses getirebilecek forvet. juventus tarihinin en büyük hatalarından biri olacak bana kalırsa. seneye dortmund'un lewandowski'yi arayacağını düşünmüyorum. ayrıca, ligin bitimine 2 hafta kala attığı 21 gol ile zirvede. en yakın rakibi tevez'in ise 19 golü bulunuyor.