• sabah sabah beni güldürmüş neşelendirmiş şebek bi bitki. annem çocukluğumdan beri bi bitki anlatır. adeta efsanedir bana göre bu bitki. bi gün ankaradaymış, böyle keleğe benzer minik bi şey görmüş ve ona dokunmuş. dokunur dokunmaz suratına bi su gelmiş. ne olduğunu hiç öğrenemediydik bu bitkinin. babam "köpek işemiştir senin yüzüne karanlıkta görememişindir sen" diye dalga geçerdi annemle.
    veee o büyğk gün bugünmüş. bugün yürümek mecburiyetinde kaldığımdan yolun kenarında annemin tarifine uygun bi bitki. adeta minik minik kelekler. çok heves ettim dokununca pırtlar inşallah diye. bi dokundum bi pörtledi. eheheh ben bi güldüm bi güldüm.
    bunu çalıp bizim bahçeye diksek negzel olur. köpüşler bi koklayım der veee... pırt!
  • patlamasi slow motionda soyle olan bitki: http://9gag.com/gag/avo0qgo?ref=fb.s
    ayrica kucukken annem o kadar korkutmustu ki zehirinden, ellemeye korkardik sadece tas atarak cirtlatmaya calisirdik.
  • itburnu ve (yani) it gülü ebucehil karpuzuyla farklı bitkilerdir, onun çayı da var ve şifası bol. ebucehil karpuzunun en bilindik eşanlamlıları cırtatan ve eşek hıyarı.

(bkz: acı dülek), acı düvelek, acı kavun
  • geçen bir adanalı'yı dövesim geldi. sonra kendi kendime la-havle çektim. oda bana cırtatan demiş anladığım kadarıyla.
  • çocukluğumda mahallenin her yerinde olan bir bitkiydi. ıstanbulun doğal bitki örtüsü sanırdım ben bunu. eskiden her yer ev olmadığı için cok fazla boş arsa yeşillik vardi ve oralar da bundan doluydu.
  • olgunlaştığı zaman kendi kendini dalından cırt diye attığı için adanalılarca bu isimle adlandırılan,sinüzüte iyi geldiği söylenen ama dozajı yanlış ayarlandığında bu tarafla * ilişiğinizin kesilmesine neden olan,zehirli bi bitki..
  • latince literatürdeki adi citrus colocynthis olan bitki. cırdatan şeklinde de söylenir..
  • yerden bitme bir bitkidir. tüylü, geniş yaprakları vardır. iri zeytin büyüklüğündeki meyveleri yeşilden sarı/kahverengiye geçmeye başladıktan itibaren dürterek cırtlatabilirsiniz. hızlı bir şekilde fırlatır meyveyi ve etrafa da bir sıvı fışkırtır.
  • sinüsleri boşaltmak için kullanımı vardır amma ve lakin dozunun iyi ayarlanması gerekmektedir.
    formülasyonu; cırtatan cırtlattırılır, suyu alınıp tülbentten süzülür. 1ml cırtatan suyu 15ml su ile seyrelttirilir. daha sonra bu karışım birkaç saat bekletip burundan damla damla damlatılır ve bütün pislik ortaya çıkar.
    not: atraksiyona gerek yok.
hesabın var mı? giriş yap