şükela:  tümü | bugün
 • toplumsal cinsiyeti (gender'ı) ile biyolojik cinsiyeti aynı olan kişiler için kullanılan bir terim. cisgendered olarak da geçiyor galiba.

  edit (aşağıdaki entry'lerde birtakım kafa karışıklıkları var; onları düzeltmek adına): cinsel yönelimle bu kelimenin bir ilişkisi yok; tamamen cinsiyet kimliğini belirten bir terim bu. ve bu sebeple, straight bunun için alternatif bir isim değil; cinsel *yönelimi* "düz" olan insanlara deniyor o.
 • trans olmayan, na-trans. cis diye kısaltılıyor. cinsiyet kimliği ile biyolojinin örtüşüyor olduğunu anlatıyor ve cis kadın, cis erkek diye adlandırılıyor.
 • dunyanin en zorlama terimlerinden biri. gender ile sex'i ayni olan kisileri tanimlamak icin kullanilan kelime diye tarif edilir. ornek verecek olursak, biyolojik olarak kadin olan bir kisinin cinsel kimligi de kadin ise bu kisilere cisgender denir. aynisi biyolojik ve cinsel kimligi erkek olanlar icin de gecerli. kabaca transgender olmayan herkes cisgender, sonu gender ile biten bir terim kullanmak icin icat edilmis gibi duran bir sozcuk.
 • meselesi gerçekte şöyle bir şey olan etikettir:

  kendisini tanımlamak zorunda kalan ötekileştirilen olur. zira kendini tanımlamak zorunda kalmayanın varlığı diğerinin tanımını yaratır. cisgender ile de kendini tanımlaması gerekmeyenin de kendini tanımlaması zorunluluğuna hayat verilerek bir "normal" olan kabulü ortadan kaldırılır, ötekileştirme herkesin kendine isim vermesiyle beraber herkese genişletilir ve öteki rafa kalkar.
 • bunun "straight"ten farkını tam olarak anlamış değilim.
 • biraz zorlama üretilmiş bir terim gibi durduğu doğrudur. esasen bu kelimenin "olumsuz hali" ni kullanmak bir ihtiyaç olarak doğmuştur.

  kendini net ifade edemeyen veya hassas konularda keskin kelimeler kullanmak yerine başlangıcı biraz yumuşatıcı etkisi vardır.

  örnek:
  - sen transseksüel misin?
  - sen cisgender olmayabilir misin?
 • straight’tan farkı cinsellik değil cinsiyet konusundadır, cisgenderler kendi ait oldukları cinsten memnundurlar.
 • penisle doğduğu için erkek, vajinayla doğduğu için kadın olarak; doğuştan gelene göre cinsiyet sahibi olmak...
  ingiltere'de, bazı aileler bunu yıkmak için çocuklarını 'fluid' olarak yetiştiriyor; ki çocuklar tercihleri doğrultusunda içlerinde olanı bulabilsin...
 • cisgender, sanılanın aksine; biyolojik cinsiyetleri ile atanmış cinsiyetleri aynı olan bireyler olarak tanımlanır.

  nihayetinde kabül edilen bütün cinsiyet kimlikleri "normal" tarafından yapılan atamalarla edinilir.
 • türkçeye natrans şeklinde çevrilmiş bazı kaynaklarda fakat bu çeviri de sorunlu.zira cisgender biyolojik cinsiyeti ve toplumsal cinsiyeti aynı olan bireyleri normal, lgbt bireyleri anormal görmeyi engellemek için konulmuş bir terim.fakat natrans terimi de trans bireyi normal, trans olmayan bireyi anormal yapmis oluyor. ıyi bir karşılık bulana kadar kitap çevirilerinde cisgender şeklinde kullanmak daha dogru olacaktir.