şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cisplatin (sisplatin okunur) platin tabanlı bir kemoterapi maddesidir. 1960'larda hücre gelişiminde elektrik akımının etkileri araştırılırken elektrod olarak kullanılan platinin elektroliz esnasında verdiği cisplatin'in deneyde kullanılan escherichia coli bakterisinde bölünmeyi* önlediği rastlantı sonucu bulunmuştur. dna'yı arapsaçına çevirerek hücre bölünmesinde dna sentezini imkansız hale getirmekte, dna'sını tamir edemeyen hücre ölmektedir*.

  1978'de fda'dan onay alan sitotoksik madde, hastada cıva zehirlenmesine benzer yan etkiler gösterir. şiddetli mide bulantısı ve kusmaya neden olduğundan setron, navoban, zofran* gibi nervus vagusu sersemleterek kusmayı engelleyen ilaçlarla beraber verilir. alımından 3 hafta sonra saçlar dökülmeye başlar.
 • platin kokenli bir kemoterapi etken maddesi

  tam adi
  cis-diamindikloridplatin(ii) (cddp)

  carboplatin ve oxaliplatin gibi ardillarinin gelistirilmesine dek tek basina platin temelli ilaclara ornek teskil etmistir.

  temel fonksiyonu kanserli hucrelerin kontrollu imhasinda tetikleyici rol oynar.

  trans haldeyken etkisizdir.
 • akciger kanseri tedavisinde kullanilan kemoterapi ilacidir. baslica yan etkileri koku duyarliligi, halsizlik istahsizlikdir.
 • hiperpotasemi yapmayan kemoterapötik ilaç *
 • testis kanseri tedavisinde de kullanılan kemoterapi ilacıdır. saç, sakal döker, tat duyunuzu bozar.
 • 1964'te kimyager barnett rosenberg'in elektriğin bakteriyel büyüme üzerindeki etkilerini incelerken tesadüfen keşfettiği kemoterapi maddesidir. inanılmaz bir şekilde platin elektrotların nüfuz etiği bakteri kültürü bölünmesini durdurmuştur. kültür halen canlı olmasına karşın bakteri nüfusu artmamaktaydı. kontrolsüz hücre bölünmesi durumu olarak ifade edilebilecek kanser hücrelerinin de söz konusu bakterilerin verdiği tepkiyi verme ihtimaliyle cisplatin üretilmeye başlandı. sonuçlar tatmin edici ve umut doluydu. ortalama 65 saat yarılanma ömrü olan bu madde birçok kemoterapi ilacına öncü olmuştur.