şükela:  tümü | bugün
 • özünde kalas yatan insanları ve hatta cılız insanları benzetirler bunlara
  bi tarzannın arkı (tarzanın karizmasını dağıtan maymuncuk
 • en hızlı koşan hayvan. kedigillerden. bir anda hızlanma rekoru da onda. ama depar attıktan soora accaip dinlenmeleri ve beslenmeleri gerekio çünkü muazzam enerji harcıolar.
 • avlanan (avci) leopar olarakta bilinir (acinonyx jubatus) felidae familyasindan ince yapili uzun bacakli bir kedidir. guney, orta ve dogu afrikanin acik duzluklerinde ve ortadogu'da yasar (ortadoguda soyu tukenmek uzeredir). karada yasayan en hizli hayvandir, kisa mesafeler icinde 100 kmye kadar ulasan hizlara cikabilmektedir.
 • çita ile leopar farklı türdür. fakat benzerler, kuzen sayılabilirler. leoparların ağaçlara tırmanabilitesi daha yüksektir. neyse bizim mevzumuz çitalar...

  çıta gibi haywanlardır, estetik açıdan gayet düzgün hatlara sahiptirler.

  yedi saniye içerisinde 120 km/h hızına ulaşabilen yegane yaratıktırlar. tabi bu hıza onları çıkaran, taze et kokusudur. avı yakaladıktan sonra kısa bir dinlenme safhası yaşadıkları için, avını diğer kedigillere veya yırtıcılara kaptırması olasılığı yüksektir.
  avlanıldıktan yarım saat sonra bilem eti yemezler. çünküm soğumuştur. damak zevkleri o derece gelişmiştir yani bu yaratıkların....
  başları diğer kedigillere oranla ufaktır, başla beyin farklı şeylerdir.
  kürklerindeki özel desenler ise gayet estetik bir görünüm sağlar bu kedigiller üyesine...
 • olu yavrularini yiyen yegane hayvanlardan biridir
 • yavru citalar belli bir buyukluge gelene kadar sirtlari beyaza yakin sarimtrak tuylerle kaplidir. bu onlari yiyebilecek hayvanlarin onlari otluklarda gormemesi ve gorsede cita oldugunu anlamamasini saglar. ancak yavru citalar ne kadar tatli gorunsede oynamasi cok keyifli olmayabilir cunku: 1 tuyleri saman gibidir oksamak guc olur, 2 anne cita yakinlardaysa dogdugunuza pisman edebilir. ama yine de cok tatlidir bu yumurcaklar.
 • kısa mesafeleri (500-700 m) gayet yüksek hızlarla (110-120 km/h) koşabilen kedigiller üyesidir. canlılar kara hız rekortmenidir. koşusunu tamamladığında uzun süre dinlenmesi gerekir. tırnakları sürekli dışarıda olan tek kedigiller üyesidir ki çıktığı yüksek hızlarda zemine tutunabilmesi çok gerekli bir niteliktir. vücut yapısı bir kediden çok tazıya benzer. bir diğer adı da "gepar" dır.
 • rusya'nin dogusunda ingilizce'de "chita" olarak gecen sehir. mogolistan'in hemen kuzeyindedir.
 • yorgunluktan olunceye kadar inatla ve umutla avinin pesinden kosan sonra da onu yirticilara kaptiran ole bir melankolik hayvan