şükela:  tümü | bugün
  • notre dame de paris'nin yanı sıra sainte chapelle'i de barındıran, ile saint louis ile yanyana nulunan ada , paris'in kalbi. orjinal ismi ile de la citédir.
  • paris'in paris olmasının nedeni olan ada. kilometrelerce uzunluğunda kocaman seine nehrini ikiye bölerek, iki yakası arasında geçişi en kolaylaştıran yer olduğu için acaip derecede stratejik bir nokta oluşturmasından ötürü roma öncesi devirlerde dahi iskan edilen önemli bir yerleşim olmuştur. roma döneminde bir garnizon haline getirilip, etrafı duvarlarla çevrilmiştir. bir garnizona yetecek kadar büyük ama bir şehre yetmeyecek kadar küçük olduğundan, etrafında paris şehri gelişmiş, kendisi uzun süre şehrin tarihi kısmı, bir çeşit akropolis görevi üstlenmiş, şehrin yönetim ve dini birimleri burada bulunmuştur. günümüzde fransa'daki tüm uzunlukların başlangıcı olarak belirlenen sıfır noktası bu ada üzerindedir. yani bir çeşit fransa'nın kalbi sayılabilir. 5 yol üstünde 10 köprüyle etrafına bağlanır, en eskisi pont neuftür. hemen doğusunda ile saint louis yer alır.
  • iki tarafından nehirle çevirili korunaklı bir alan olan bu adada ilk olarak lutèce (lütes okunuyor) isimli roma garnizonu kurulmuştur. civardaki kelt kabilesinin adı parisii olduğu için zamanla lutèce ismi paris'e dönüşmüş.
  • notre dame'ın hemen önündeki avluda yer altına giden merdivenlerle erişilen, bayağı gözden uzak kalmış bir arkeoloji müzesi de vardır adanın. o göz alıcı yapının gölgesindeyken ve o curcunanın içinde bulup girmek çok zor, atlamak çok kolay.

    tam müze de değil, adanın romalı tarihi kalıntıları. güzel canlandırmalar yapmışlar. kalıntıların ne olduğunu az çok gözünüzün önüne getirebiliyorsunuz.