şükela:  tümü | bugün
 • alm. zitieren
  kısaca alıntı yapmak.
 • (bkz: citation)
 • tam türkçe kullanımı bilimsel terim olarak "atıf"'tır.
 • örnek citing:

  h. m. deitel states that "if a class has virtual functions, provide a virtual destructor, even if one is not required for the class. class derived from this class may contain destructors that must be called properly" (2005, p. 736)

  sonra tez'in veya essay'in sonuna şunu eklersiniz:

  references
  deitel h. m., deitel p. j. (2005) c++ how to program fifth edition, new jersey:prentice hall.

  yani şöyle kurallandırılır:
  yazar isimleri (kaynakta verilen sıraya göre), yayın yılı (parantez içinde), alıntı yapılan konunun başlığı (eğer süreli yayın ise hangi sayı olduğu), yayının adı (eğer web sitesi ise tam url), (varsa) yayıncı'nın yeri:yayıncı'nın adı.

  sadece yukarıdaki gibi quoting yapılırsa kullanılmaz. paraphrase durumlarında da citing zorunludur.

  dikkat etmek gereken başka bir konu da quoting yapılan durumlarda herhangi bir yazım veya grammar hatasının değiştirilmesinin yanlış olduğudur, eğer bir şeyin yanlış olduğunu düşünüyorsanız onun yanına: (sic.) ibaresi koyarsınız. bu "adam böyle yazmış ama bu grammar'a veya yazım kurallarına uymuyor bence." demek oluyor.

  sic. ibaresine örnek olarak bill gates'in university of michigan'daki konuşmasının yazıya dökülmüş hali verilebilir.

  http://www.microsoft.com/…es/2005/10-12michigan.asp

  ilk paragraf'ın 3. cümlesine bakılırsa bill gates konuşması sırasında "the most fun" yerine "funnest" kullanmıştır. speech'i yazıya döken adam (artık nasıl bi cesaret varsa, milyar dolarlık adamın kelimesine sic. yaz sen. ingilizce kurallarını değiştiririm de yine yazamam.) bu yanlış'ı değiştirmeyerek (sic.) kullanmıştır.

  düzgün citing yapılmayan alıntılar plagiarism kabul edilir ve çalıntı muamelesi görür.