şükela:  tümü | bugün
  • çocuklar için felsefeyi bir keyif öğesi haline getirip onlara sorgulamayı öğretmeyi hedefleyen kitap serisidir. fransa'da 2 milyon adet satan serinin bugüne kadar türkiye'de çıkan kitapları iyi ve kötü, adalet ve haksızlık, gerçekten ve yalancıktan, oğlanlar ve kızlar, güzellik ve çirkinlik, bildiklerimiz ve bilmediklerimiz, savaş ve barış, iş ve para, özgür olan ve olmayan, doğa ve kirlilik'tir
  • tekrar çocuk olmayı isteme sebebimdir. hatta bu büyümüş(!) halimle okursam bana katacak çok şeyleri olduğunu düşündüğüm seridir.
  • (bkz: küçük lord)
  • ülkenizin, insanların halinden memnun değil misiniz? toplum değişsin, güzelleşsin mi istiyorsunuz?

işe çocuklardan başlamadıkça bunu başarmak mümkün değil. okuma, sorgulama alışkanlığı edinmiş bir toplum oluşturmadıkça tüm çabalar boşa. o zaman alın size söyleyeceğiniz her sözden, atacağınız her slogandan, yazacağınız tüm iletilerden, paylaşacağınız bütün haberlerden daha faydalı olacak bir fikir.

yeterli maddi imkanınız varsa bu seti alın ve en yakınınızdaki çocuğa veya daha güzeli, okula hediye edin. paranız azsa kitaplar tek tek de satılıyor. yeter ki dünyayı değiştirmek isteyin. bu haberde kitabın tanıtımı, bu linkte de kitapları en ucuza alabileceğiniz web sitesi var. ilgililere duyurulur.
  • "kızlar ve oğlanlar" adlı kitabındaki başlıklar şu şekildedir;

kız mı,oğlan mı?
    kızlar ve oğlanlar arasındaki farklar
    kızlar insan mıdır?
    diğer yarımı arıyorum
    aynı anda hem erkek hem dişi!
    ne baba,ne anne
    fotokopi makineleri hiçbir işe yaramaz
    milyonlarca fark
    paniğe gerek yok!
    yüksek-alçak-sıcak-soğuk-artı-eksi
    yaşa babaanne,yaşa dede
    bizi engelleyen roller
    kız gibi ağlamasana!
    erkek gibi kız!kız gibi oğlan!
    düzeliyor ,ama yine de sürüyor
    kadın itfaiyeci,erkek dadı
    sihirli iksir
    âşık olmak
    kızlar çök aptal.oğlanlar çök aptal
    o kız süper,o oğlan süper
  • çocuklarıma düşünmeyi, sormayı ve sorgulamayı -didaktiklikten mümkün olduğunca kaçınarak- öğretmek için kullandığım kitaplardan oluşan, benim için kutsal seri.

eğer çıtır çıtır felsefe serisini beğendiyseniz metis'in 8-12 yaş grubu için yayımladığı küçük filozoflar dizisine de bakmanızı tavsiye ederim.
  • bir eğitimcinin baş ucu seti olması gereken nadedide eserler dizesi.
    bırakın çocukları , yetişkinlere bile gerekiyor.
  • üç yaşına girecek olan yeğenime (tam bir cimcime) yatarken okuduğum masal kitaplarının ne kadar şiddet içerikli, seksist (pamuk prenses yedi cücelerin evine gidip temizlik, yemek yapıyor, hansel ve gratel ailesi tarafından ormana terk edilmeye çalışılıyor, üvey anneler kötüdür izlenimi verilmeye çalışılıyor, sizi zehirlemeye çalışan üvey anneler mevcut) olduğunu gördükten sonra araştırmalarım sonucunda ulaştığım çocuk kitabı serisi, sadece çocuklar için değil büyüklerin de okuyabileceği türden kitaplar serisi olduğunu düşünüyorum. zira çocuklarınıza aldığınız kitapları onlara okumadan önce okuyup içeriğini anlamanız gerekli bence.
    ve sizin veya çoğunluğun doğrularını kabul etmek yerine, sorgulayan, araştıran çocuklar yetiştirmemiz önemli sevgili ebeveynler. çocuklarınıza felsefenin temellerini öğretmeniz (sorgulayan düşünce yapısını öğretmeniz) onlara yapacağınız en büyük iyilik olacaktır.
    sevgiler.
  • 5 adet çocukla birlikte çocuklar için felsefe derslerinde işlediğim kitap serisi. 10 yaş ve üstü için önerilmekte ki zaten daha küçükler için bazı konular gerçekten erken. belki daha küçük yaşta sadece kavramlar hakkında konuşmak ve düşüncelerini, duygularını dinlemek gibi bir çalışma yapılabilir.

kitaplar zıt kavramları hiç bir açıyı atlamaksızın muhteşem örneklerle anlatıyor. benim çalıştığım grup bilişsel gelişim olarak yaşıtlarından bir miktar önde bir grup. çocuklar bayılıyor ve her bitirdiğimiz kitapla onların değişip dönüşmelerine şahit oluyorum. siyah ve beyaz ayrımından çıkıp farklı açılarından bakmaya çalışıyorlar. bazen canlandırıyoruz bazen tartışıyoruz. bu kitap serisinden muhteşem hediye olur. şiddetle önerilir.
  • bence her ebeveynin çocuklarına okutması hatta mümkünse kendilerinin de okuması gereken seri.