şükela:  tümü | bugün
 • 1996 yapımı bir film. başrollerde swoosie kurtz, kelly preston ve burt reynolds oynuyor. film amerika'nın nebraska eyaletinde geçiyor. sokakların kızı madde bağımlısı ruth, hamile kalıyor ve yargıç tarafından "ya kürtaj yaptırırsın, ya da seneler boyu hapiste sürünürsün" ikilemine sokuluyor. hadise bir anda yöresel olmaktan çıkıp ulus çapında kürtaj-yanlıları ve kürtaj-karşıtlarının savaşına dönüşüyor.

  sosyal eleştiri yaparken kara mizahın da dibine vuran bu film, saygı duyularak izlenmeli.
 • yönetmen koltuğunda alexander payne'in oturduğu filmdir.
 • pek bilinmemesi şansızlık olan alexander payne'in ilk uzun filmi. election filminin bir provası niteliğinde. kendi dünyasını oluşturabilmiş, oldukça komik bir deneme. mutlaka görülmeli.

  ayrıca;
  alexander payne dosyası
 • 1996 yapımı, başrolde laura dern'ün olduğu, alt tabaka amerikan genç kadınlarının profilini izlediğimiz güzel bir film. madde bağımlısı ruth yine sızdığı bir gün yol kenarında polislerce bulunuyor ve mahkemeye çıkarılıyor, önceden de 16 kez aynı suçtan mahkemeye çıkmış, 6 kez rehabilitasyona gönderilmiş, babası belirsiz 4 çocuk doğurmuş ve şimdi 5.ye hamile. hakim "seni o kadar rehabilitasyona gönderdim adam olmadın, o halde bu defa doğacak çocuğunun hayatını riske attığın için seni hapishaneye gönderiyorum diyor. gizlice de bir akıl veriyor, eğer çocuğu aldırırsan bu ceza düşer" diyor ve olaylar patlak veriyor. bunun haberini alan bir yanda kürtaj karşıtı muhafazakarlar, bir yanda benim bedenim benim kararım diyen kürtaj yanlıları ruth'u kendi yanlarına alma ve ikna etme çabasına girişiyor böylece vatandaş ruth olayı ulusal bir boyut kazanıyor.
  https://www.planetdp.org/title/citizen-ruth-dp8983