• hayatimda kullandigim en sikindirik arabalardan bir tanesi. ama yakit tuketimi ve hizlanma acisindan gayet basarili. zaten 1100 kilo 1600 motoru bana da taksan ben de ucarim.
  • parasına göre alınabilecek en iyi araba. bir kere sanayiye gitmek gibi bir derdi yok. sadece yağ bakımından yağ bakımına yolunuz düşüyor sanayiye. yakıt desen piyasanın en az yakan araçlarından biri. 4.4 litre ile geziyorum şehir içi. bagaj kocaman. ama gel gör ki 2008 model feleğin çemberinden geçmiş 4 parça değişenli civic kadar değeri yok piyasada. çok ilginç.
  • motor sesi, motor sesi diye niye bu kadar soylenildigini cok iyi anliyorum. arkadas araba degil 80 model dodge kamyonet suruyoruz sanki. biraz efendi ol, bogurup durma. bu arada vitesin kendi kendine bosa dusmesi de sinir bozuyor. cok nazik davranmayin vitese. son olarak kornayi cok fazla kullanan biriyimdir ama hayatimda kornaya kokledigim an 5'i gecmez. yayalari uyarmak icin ya da tesekkur etmek icin kullanirim gayet naif bir bicimde. bu rahatsizin ise ortasi yok. ufacik bipleyemiyorum anasini satayim. yayaya siktir git, arabayaysa zike zike yol vereceksin diyebiliyorum bu dangalagin kornasiyla anca. ama ne olursa olsun renault fluence'tan iyidir diye dusunuyorum simdilik.
  • ya gerçekten anlayamadığım bir otomobil. tasarlayan vatandaşlar gerçekten işini bu kadar mı sevmiyormuş ki böyle hilkat garibesi biri otomobil demeye bin şahit isteyen tekerlekli taşıt çıkarmış ortaya. c4'üm servisteyken ne yazık ki yine ikame araç olarak böyle bir şey almak zorunda kaldım ve her bindiğimde küfür ediyorum. hayat kalitemi düşürüyor bu otomobil. onlarca yıl önce çıkan bazı araçlarda dahi daha çok konfor var. para verip bunu alacağınıza 2002-2003 model astra falan bakın, megane bakın, çok ciddi söylüyorum çok daha keyifli bir sürüş keyfi sağlar. servisten ofise gittikten sonra filo yetkilisine yalvardım, corsa verin linea verin ama şuna beni bulaştırmayın diye ama yemedi.

yüksek hızlarda çok savruluyor demek isterdim ama her hızda böyle. savrulma o kadar yoğun ki standart donanımında esp var, savrulma başladığından bi 2-3 saniye sonra şansınız varsa devreye giriyor toparlıyor bi şekil. radyosunun tuşları bir garip, heh sevdiğim şarkı deyip sesini açmak için ortadaki kocaman düğmeyi çeviriyorsun, çat kanal değişiyor. cam açma kapama düğmeleri kapıda olacağına vitesin yanında. cam açmak için minibüsçülerin bozuk para kutusunu koyduğu yere uzanması gibi eğilip düğme aramak zorunda kalıyorsun. çakmak şeysi el freninin arkasında, park sensörü yok, aynaları manuel, arabanın her tarafı gacırdıyor, gerçek manada "düldül" sesi çıkaran bir kornası var, basınca millet gülüyor a.q. içeriye o kadar ses alıyor ki sanki motor sağ koltukta oturuyor. sağa birini oturtmuyorum ben, motorun yeri orası. acaba kapı cam mı açık kaldı lan acaba diye her yeri kontrol ediyorsun. sanki cam açıkmış gibi ses alıyor alet ya. benzin kapağını açma düğmesi koltuğun altında, bulana kadar canım çıktı. bagajı açmak için içeride yine düğme arıyorsun, dışarıdan açılmıyor. kapılar bam güm kapanıyor. 70'i geçtikten sonra salavat getirmeye, ayetel kürsi okumaya başlıyorsun ki ezbere bilmiyorum.

yani özet olarak bu arabaya para verip alana allah sabır versin. şirket aracı olarak alan patronu da insanlık suçundan cezalandırmak lazım. citroen'in yüzkarası bu, reno - dacia gibi alt markayla falan çıksa tamam da c4 gibi bir arabayı yapmış, yıllarca ralli şampiyonalarında marketing kastırmış bir markanın aynı logoyu böyle bir tekerlekli götürgece takmış olması gerçekten bu adamların kafasının güzel olduğunu hissettirdi bana. citroen için ve tüm şanzelize müşterileri için üzülüyorum diyor ve entarimi bitiriyorum. şanzelize mağdurları doldurun bu başlığı. yazık günahtır. cari açığımıza yazık aq
  • piyasaya sürüldüğü yıl 29.900'e satılan şu anda 120 .000 olan araba. piyasaya sürüldüğü yıl 8 aylık gelirimle bu arabayı alabiliyordum, şu anda hiç bir şekilde alamam. çok şükür iyi fakirleştik.
  • 2012 exclusive 1.6 hdi olanını yaklaşık 5000 kmdir kullanmaktayım. almayı düşünenler için deneyimlerimi yazayım;

öncelikle benim aracın fiyat aralığı 48 - 53 arasında, bu bantta km 120 000 civarında, hatasız yada hatasıza yakın, dolu paket dizel bir araç başka modelde yok (301 hariç).

ilginç bir şekilde hiç trim sesi yok, araç bakımlı olduğu için olabilir. alır almaz kaput, bagaj keçelerini aldım o da belli düzeyde gürültüyü kesti.

en önemli eksiği cam düğmeleri saçma sapan bi yerde,
    izolasyon zayıf,
    araç hafif yol tutuş konusunda yüksek hızlarda dikkatli olmak gerekir,
    biraz sert bi araç, kalitesiz lastikte bütün yolu hissedersiniz.
    dijital klima denilen aygıt dijital değil elektronik klima. ikisi çok alakasız!

artıları ise en başta yakıt ekonomisi, istanbul içi 5.5-6 arasında yakıyor, şehir dışı 4 civarı,
    rakiplerine göre dış görüntü, iç görüntü, donanım daha premium.
    ikinci eli güçlü,
    motoru ve beygiri arabanın hafifli ile birleşince mermi gibi olmuş, çekişi çok iyi,
    parça olarak reno kadar olmasa da uygun fiyat ve çıkma parça olanağı,
    dağa bayıra gider anadolu'da da piyasası var,
    bagajında dana taşıyabilirsiniz...

ben sadece işe gidip gelmek için evin ikinci arabası olarak aldım, dolayısı ile konfor açısından ciddi bir beklentim yoktu, en çok kullandığım özellik bluetooth verimli çalışıyor, klima da güzel soğutuyor, şansıma içi bej dışı koyu bir arabaya denk geldim tam istediğim gibi. bu perspektifte bu fiyata bu araba çok ideal. symbol çok aradım ama hem fiyatları bi çıt pahalı, hem donanımı zayıf, hem de daha çirkin. linea'yı zaten kafadan eleyebilirsiniz. başka da bu kriterlerde bir şey yok zaten.
  • citroen bu arabanın reklamında sebastien loeb'ü oynatmıştı. arabanın imajını yükseltmek için loeb'ün imajını düşürdüler be.
  • araç kiralama şirketinin elinde, istediğim ford fiesta olmaması sebebiyle kullanmak zorunda kaldığım fransız arabası. 2014 model, en az 50 bin tl'lik bir araba bu kadar mı kullanışsız ve kötü olabilir sevgili sözlük. yaklaşık 250 km yol yaptım; tespitlerim şu şekilde:

- ses yalıtımı kötü. diesel motorun sesini direk içeri alıyor, sanki pistonlar beyninizin içinde hareket ediyor.
    - ikinci vites hiç olmasa bir şey fark etmez. birinci vitesten direk üçüncü vitese geçirebilirsiniz. birinci viteste yaptığınız hızla ikinci vitesteki hızınızın bir farkı yok.
    - düşük devirde fazla titriyor. yüksek devirde de titriyor. yani motor her daim titriyor.
    - kornası çok kötü, sanki kulağınızın dibinde çalıyormuş hissine kapılıyorsunuz. arabanın içinde sesi fazlasıyla duyuluyor, ama dışardan sesi nasıl duyulur bilemem.
    - iç mekan tasarımı çok kötü. cam açma düğmeleri vitesin iki yanına yerleştirilmiş. aracın sağ tarafındaki camları vites koluna dokunmadan açamıyorsunuz. sanırım çok düşünmüşler nerelere yerleştirsek bu düğmeleri diye.
    - yakıt deposu kapağını açtığınız kol yerde. yani üstüne bastığınız bir kolu çekerek açıyorsunuz depo kapağını.
    - bagaj kapağını açma düğmesini adeta gizlemişler; bilmiyorsanız çok ararsınız. bagaj dışarıdan da açılmıyor.
    - müzik sistemi kötü. düğmelerin yerleri bile kötü; ses açma düşmesi hanya'da, kapama düğmesi konya'da.
    - cruise control kumandası çok kullanışsız bir yerde. araba sürerken ne görüyorsunuz, ne de rahatça kullanabiliyorsunuz.
    - aynaların tasarımı kötü; çok fazla kör nokta bırakıyor; şerit değiştirirken dikkat etmek gerekiyor.
    - aynalar manuel!

özetle, ford fiesta parasına, bir üst sınıf araba kullandım ama üstüne para vermeleri lazım citroen kullandığım için.

ps: kendi opel corsa cdti'm bu arabadan kat kat iyi. açık ara farkla. mukayese bile edilemez.
  • türkiye de 4 milyon kilometre kapsamında değişmeyen parçası kalır mı merak ettiğim araba.
  • türkiye piyasasına girdiği yaklaşık 6 aydır taksici esnafı tarafından henüz keşfedilememiş araç.

tam ticari olacak kalitede.
hesabın var mı? giriş yap