şükela:  tümü | bugün soru sor
 • citroen in ya tutarsa diye piyasaya sürdüğü ama kesinlikle tutulmayacak ve iki yıl içinde üretimi durdurulacak modeli. hedeflenen müşteri kitlesi muallak olan bir çok yeni model denemesi gördüm ve enteresan şekilde bunların bir kısmı piyasada tutunmayı ve az da olsa üreticisine para kazandırmayı başardı ama bu otomobil kadar satış yapmayı hedeflediği müşteri kitlesi sıfıra yakınsayan yeni model denemesi bu yaşıma kadar hiç görmedim. dünya çapında yılda 20.000 adet satabilirlerse öpsün başına koysun fransızlar.
 • dacia duster'a benzeyen arac. ici traktörden güzeldir muhtemelen.
 • ön koltukların - tıpkı eski arabalardaki gibi - arasında boşluk olmaması ile beğendiğim bir dizayn
 • tanıtım metnini fransızca bıraksalarmış daha anlaşılır olacakmış:
  "dünyanın bagajı sözünü anımsamayı kapsayan kayışlar ve dekorasyonlar."
  http://c4cactus.citroen.com/…a-fazla-konfor/top-box
 • tampında, ön ve arka kapılarda bulunan araç renginden bağımsız airbump'lar:
  https://farm4.staticflickr.com/…74_137a77fa94_z.jpg
  http://c4cactus.citroen.com/tr/galeri

  kolları yamalı cekete benziyor:
  https://3.bp.blogspot.com/…u yamalı erkek ceket.jpg

  bu airbump'lar, içi hava ile dolu, termoplastik polüretan'dan üretiliyormuş. aracın yıkanmasında vs sıkıntı olmuyormuş.

  samsung galaxy note 3'ün arka kapağına giydirilmiş malzeme gibi düşün. araca ayrı bir hava katmış nedense.
 • kapılarında kaporta yerine airbump denilen hava yastığı sistemini kullanan otomobil. amaç küçük hasarlarda masrafı azaltmakmış. tasarımcıların unuttuğu bir şey var: türkiye'de bu hava yastıklarının her yerini pıçaklarlar : )
 • fransız arabalarını çok kaliteli bulmuyorum ama fransız markaları arasında tasarım anlayışı nedeniyle citröen'i ayırıyorum. cactus güzel olmuş. sıradışı tasarımları seri üretime geçirme konusundaki cesaretlerinden dolayı emeği geçenleri kutluyorum. beklenen satış rakamlarına ulaşılamasa dahi bu çizgiden ve ds'den vazgeçilmemeli diye düşünüyorum.
 • kanada'da quebec fransız bölgesi olmasına rağmen, aynı diğer markalar gibi, burada olmayan araba markalarından biri.
 • bu yakıt tüketim verileriyle şehir içi için harikulade bir araç olmuş. ama bu tasarımla erkeklere satmaları zor görünüyor. gerçi mini'yi, micra'yı, jazz'ı görünce "bu ne olm, karı arabası lan" tavrından pek bi tiksinsem de cactus; vites topuzunun kaldırılıp butona dönüştürülmesinden tutun da diğer tüm detaylarıyla feminen bir araç gibi geldi gözüme. fransızların işlevselliğini hesaba katmaksızın farklılık için yaptıkları olur olmaz değişiklikleri genelde gereksiz bulsam da cactus'un hem içi hem dışıyla yeni bir tasarım konseptine öncülük edebileceğini düşünüyorum. dayanıklılık konusunda da sınıfı geçerse tümüyle olmuş bu. umarım yollarımızda daha fazla görürüz.
 • reklamlarda gördüğümüz beyaz kaporta-kahverengi kenar yastık olan tasarım iğrenç olmuş. yolda görsem koşarak kaçarım.

  ama yanlardaki yastıkları gri olunca hiç fena görünmüyor. futuristik ve sportif bir havası oluyor.ayrıca o yastıklar dedikleri gibi az da olsa fonksiyonel olabilir.

  (bkz: http://lh3.ggpht.com/…citroen-cactus-konsept-01.jpg)