• tam aile arabası, öyle uçmaz kaçmaz seri değildir ama çoluğu çocuğu doldurup rahat rahat uzun yol yapılır. 3 oda 1 salon ev kıvamında olduğundan daralmazsın
  • 2004 model olanının komple cam tavanını aradığımız araç. bir olaydan dolayı cam tavanı komple rayları ile birlikte kaybettik. yurt dışında var fakat buraya getirebilecek kimse de yok. e-bay tr'ye gönderim yapmıyor. bulgaristan civarı yedek parça var fakat getirebilme ile ilgili bir bilgimiz yok. yardımcı olmak isteyen arkadaşlar yeşillendirebilir.

edit: parçanın görseli : https://eksiup.com/p/4r68666t593z
  • yazı uzun olmuş, özet geçeyim; iki veya daha fazla çocuğunuz varsa muhakkak alın dediğim araç. (grand picasso için konuşuyorum)

merhaba canlarım ciğerlerim, 2015 model volvo s60 aracını satıp aynı paraya 2014 grand picasso almış birisi olarak kendimi ferrarisini satan bilge gibi hissediyorum, baştan belirteyim, üstüme gelirseniz ağlayabilirim.
    efendim önce volvo konusunu açayım; ikinci çocuk gelince az geniş bir arabaya geçelim dedik ve clio dan inip s60 a bindik. ve fekat kendimize işkence ediyormuşuz azizim. evet volvo çok hoştir ama benena! çocuklar büyüsün on, on üç yaşlarına gelsinler o zaman alırız. anladım ki küçük çocuklu aileler için mpv araçlar adeta zorunluluk. evet s60 kullandıktan sonra teneke gibi bir hissiyat oluyor ama üç ayın sonunda alıştık ve çok da memnunuz.

araç hakkında bilgi vereyim; bu aletler ilk etapta etg6 şanzıman ile geldiler, eski tip robotize şanzıman. vites geçişleri hunharca hissettiriyor. 2015 ve sonrasında eat6 ve şimdi sanırım eat8 şanzıman ile çıktılar. bunlar tork konvertör cinsinden vites geçişi konforlu olan oyuncaklar. ancak aynı zamanda yıl yükseldikçe donanım da maalesef kırpıla kırpıla kuşa dönmüş durumda. benim 2014 etg6 aracımda tüm donanımlar varken (otomatik park etme, geri görüş, vs) son modellerde ön park sensörü bile yok. sanırım ötv arttıkça alması imkansız olmasın diye boş isteniyor araçlar.

yol tutuşu cüsse ve yüksekliğe göre tatmin ediyor. tork da yeterli; 115bg araç ne kadar güç verebilirse gücü de o kadar. süspansiyon bana göre çok iyi, arkada çocukların beyni turşuya dönmüyor çukur ve tümseklerde.

içi oyuncak dolu; kullanışsız da olsa navigasyon, bol seçenekli media player ( dahili jukebox, playlist tanıma ve oynatma) üç farklı kadran tema, say say bitmez. yeni modellerinde apple carplay de var sanırım.

ancak müzik keyfi konusunda maalesef tırt ; hem ses sistemi tatmin etmiyor (hoparlör probleminden çok ses kartı iyi değil gibi, bazı ayarlarda bazı şarkılar çok iyi oluyor çünkü. ama tümü aynı hissiyatta olmuyor, tam anlatamamış olabilirim), hem de bagaj sedan gibi ayrı bir bölgede olmadığı için arka tekerlek ve bagajdaki eşya sesleri araç içinde gürültü yapıyor. bagaja koyduğum her eşyayı lastik kanca ile sabitlesem de yetmiyor yüksek hızda araç içi gürültü çekilmez olabiliyor.
    mamafih trim kalitesi ortalama fransızların çok üstünde; evet güneşlikler ses yapıyor ama bunun da sebebi büyük camı gölgelemek için hem perdeli hem katlanır olmasından.
    bir bayiye gidip son model renault koleos'a binin bir de 2014 grand picassoya; o renault'un direksiyon yanındaki teyp kumandasının plastik kalitesi... neyse bir şey demiyorum.

büyük ön cam, cam tavan ile birlikte inanılmaz ferah hissettiriyor. minik bebeğinden ötürü yolculukları arka koltukta geçen anneler için bulunmaz hint kumaşı.

sürücü ve yan koltuk hariç diğer koltuklar katlanınca düz bir zemin oluşuyor ve 120x210 luk şişme yatak ile içinde yatılabiliyor. tavanı da açıp yıldızları seyretmek mümkün. bu hafta sonu denedik. iki çocuk ve iki yetişkin uyuduk. büyük oğlan ayak ucunda yattığından çok rahattı. ufaklık ara ara sıcaktan ve şişme yatağın çukurlarından rahatsız oldu ama beklentimizin çok üstündeydi. kapı tarafları daha da geniş olduğu için battaniye vs dürtüp yattığımız yeri daha da geniş tuttuk. bu paragrafı yazdım, çünkü çadır kampı yapıyoruz ailece ve hafta sonları tek gece için çadır kurmak zahmetli olabiliyor. böylesi çok pratik ve son bahar gibi serin bir mevsimde çocuklar üşümeden yapabileceğiz sanırım.

daha sayılacak çok şeyi var bence. iki farklı usb girişi, üç yerde 12volt soket ve ayrıca 220 volt priz. bu 220 volt priz harika bir olay, her ne kadar 0,8amper de verse iş görüyor.

ön koltukların altında saklama gözleri var ve gayet büyükler, orta konsolda da koca bir dolap var. evet dolap diyorum çünkü isterseniz çıkarıp evde filan bırakabiliyorsunuz, tuhaf bir şey. vites kolda olduğu için bacaklarınızı yanlara gere gere oturabilir; dar yerlerde sürücü kapısından çıkmanız gerekirse zorlanmadan yana kaykılabilirsiniz.
    arka koltuklarda da ayak basan yerin altında sağda ve solda saklama gözleri var. ilk yardım seti, ıvır zıvır sığıyor.

üç koltuk bağımsız olması da çok güzel. mesela bagajda yer kazanmak için çocukların oturduğu sağ ve sol koltuklar önde, hanımın oturduğu orta koltuğu arkada ayarlayabiliyorsunuz. üstelik sırt açısı da değiştirilebiliyor.

üçüncü sıra koltuklar bagajın altında, açması çok pratik, açınca o koltukların katlı iken kapladıkları yer saklama gözüne dönüşüyor ve küçülen bagaj hacminde yer sağlamaya yardımcı oluyor.

daha kim bilir saymayı unutuğum ne özellikleri vardır.
    ha yakıt benimkinde ortalama 6,6 lt. genelde sakin kullanırız ve muhakkak bir miktar yüklüdür. forumlarda 5,8 ortalama görenler var ama bilemiyorum altan. belki motor yazılımı yenidir; enjektörler daha iyi çalışıyormuş güncel yazılımla. bilahare serviste yaptıracağım.

böyleyken böyle dostlar. neden tutulmuyor bu arabalar derseniz size cevabını vereyim; öküzlükten. şekil yapacağım diye sedan araba alan 3-4 çocuk babası insanlar olduğu sürece bu arabalar tutulmaz. ben iki çocukla bile yaptığımın eşeklik olduğunu düşünüyorum, adam hem annesi, babasıyla yaşıyor, çoluğu çocuğu var, hem de c segment sedan araca biniyor. işte bu yüzden tutmaz.
  • sırf geniş diye ticari alan doblocu tayfa neden bu aracı görmüyor şaşıyorum. geniş, konforlu ve ticari değil. tam bir aile aracı.
  • (bkz: #98055659)
  • konforuna, genişliğine, fonksiyonelliğine alışınca vazgeçilemeyendir. koldan fitesini sevdiğim. ha bir de ilk kez binenlerin tepkisi "oha minibüse mi bindik bu ne kadar ferah bir araba" şeklindedir genelde.
  • ülkede değeri bilinmeyen nadide güzelliklerden olan bir otomobil. yaklaşık 1 yıl kullanmıştım. donanımı, konforu ve işlevselliği kendisine hayran bırakacak cinstendir. araca binildiği anda öyle bir ferahlık ve genişlik görüyorsunuz ki denilen ilk cümle şu oluyor: demek ki istenildiğinde yapılıyormuş amk. şaft tünelsiz, büyük bir bagaj(500 litre) ve geniş diz mesafeleri c segmenti bir araçta bulunmaz.

maalesef 2015 yılına kadar kullanılan o iğrenç etg şanzıman arabanın tüm güzelliğini bir anda alır bitirir. 2015 yılında gelen eat6 şanzıman ve donanımlar modelin en aranılan dönemini oluşturuyor. 2016da vergilerden dolayı donanım eksikliklerine gidilmiş.

kronik problemler, yedek parça pahalılığı ve motorda karşılaşılan enjektör sorunları aracın/markanın eksik yanları.

kronik problemlerine değinecek olursam:

malzeme kalitesi başarılı değil, böyle ilmek ilmek emek harcanmış bir araca neden bu kötülük yapılmış tuhaf. araçtaki iç/dış nikelaj kaplamalar kronik ötesi sorunlu. kuş pisliği değdiği parçada anında soyulma olması, havalandırma ızgaralarının kenarlarının soyulması karşılaştıklarım sadece. duyduklarım daha da beter durumdaydı.

havalandırma ızgaraları takım halinde geliyor, orta 2 tanesi 1000 lira, yanlar da 1000. far üstündeki ince çıta 500 lira. kapı kenarındaki parça 600 lira. bunlar kırılması ve nikelaj atması çok basit parçalar maalesef. 6

farında hatırlamadığım kronik bir problem vardı, far beyninin değişmesi gerekiyordu, fiyatı 1000 lira idi.

bagaj da ileri derece kronik problemli. 2013-15 yıllarına ait modellerde bagaj çatlama sorunları var, 5 yıllık iyi niyet garantisi bitmeden firma ücretsiz değiştiriyor. ücretsiz dediğime bakmayın boya ve işçilik parasını çatır çatır alıyor psa. o da 1000 lira civarı tutmuştu.

içinde devasal ekranında da ölü piksel sorunu yaşayan da az sayıda değildi. benim başıma gelmedi.

şerit takip sistemleri çabuk bozulur. emniyet kemeri beyninde bir sayaç var, şerit takip aktifken sinyal vermeden şerit değişimleri sayacı 1 arttıyor ve belli bir adete geldiğinde sistem kendisini inaktif ediyor. onarımı mümkün değil yeni sistem 8 bin lira.

jantlar çok detaylı olduğu için olası çizilmelerin telafisi olmuyor, yapılamıyor.

teknoloji dehası bir araçtaki multimedia sistemi başarısız. b.toothtan şarkı değişimi yapıldığında 2-3 saniye bekliyorsunuz. navigasyon da çok kullanışsız.

farlar zenon deniliyor ama alakası yok tabii ki. araçta far yükseklik ayarı var, far yıkaması yok ama zenon geçiyor. sebebi psa'nın masraftan kaçması. avrupada ısı sebebiyle bu zorunlulukların getirilme sınırı farda 2000 lümen. 2000 üstünde bunlar zorunlu aksesuarlar oluyor. psa da durur mu? 2000 lümen gücünde olan far takmış. halojenden pek bir farkı olmayan sadece beyaz rengi olan bir (kısa) far. aydınlatması son derece başarısız.

cam tavansız bir picasso bulmanız zor. komple cam tavan. tabi bu yazın bir ızdıraba dönüşebiliyor. cam tavan sabit, açılmıyor. içerideki perdede de kronik problem var, bir süre sonra bozuluyor. 5 yaşını geçmişse geçmiş olsun 1500 kağıda yenisi bekler.

bu fiyatlar 2019 yaz fiyatları elbette. bu dönemlerde bayraktar'dan psa'ya geçiş vardı parça tedarik sorunları ciddi boyutlardaydı. bu parçaların hepsini satın aldım, düzenli olarak her parça için 1 ay beklettiler. servisler kapanmış istanbul'da 3 servis kalmıştı, şimdi yeni servisler gelmiş.

ayrıca eyüp'teki mar adlı serviste aracımı çarpmışlar ve sonrasında da çamurluğu boyamışlar. bunlardan haberim yok. bunu satarken öğrendim ve sattığım kişi problem etmediği için mevzu olmadı yoksa hepsini öttürmek farzdı.

antalya serka'da yan sanayi ve yanlış ebatta bir silecek takmış olmaları da ayrı bir skandaldı.

iletiye değeri bilinmeyen bir araç şeklinde başlamış olsam da yazılanlardan sonra bir bilinen varmış denilebilir evet.

bu aracı alacaksanız bu kronik sorunları kontrol ettirin, yetkili servise bağlı bir araç olması büyük avantaj. hangi parçalar değişmiş bilirsiniz. serviste yalnızca bayraktar'ı tercih edin. alayı düzenbaz çünkü. motor konusunda da özel servislere yönelin.

picasso özel bir araçtır, bu araçtan anlayan ustaları bulmak kolay değil. kartal oto sanayide bulunan ali, ümraniye'de irem oto ve esenyurt'ta bulunan önöz duyduğum en iyi özel servislerdi.

eyyorlamam bu kadar.
  • 3 yıldır kullandığım. ilk sahibinden aldım, tık demedi. daha önce ben ne'ye biniyormuşum dedirten arabadır benim için.

yalnız yolların garibanıdır, zamanının ötesindeki (özellikle son 2013 kasa) muhteşem tasarımına rağmen yollarda nadir görülür, piyasada kötü bilinir, eski türk filmlerinin iyi olup da film boyunca kötü tanındığı için izleyicisinin en çok içini burkan masum karakteri gibidir, o yüzden sevenleri de yine kendi kullanıcılarıdır.

sanırım zamanında öyle bir negatif pr çalışması yapılmış ki hakkında, çok iyi çalışılmış ve halen belini doğrultamıyor marka, neymiş yok arıza çıkarıyor, yok sorunlu falan. sorunsuz araba mı var? gir bak bmw serisi forumlarına neler var.

tamam da kronik sorunları yok mu? hangi arabanın yok ki. 12 inç ekranında estetiği bozan ama kullanımı bozmayan leke sorunu vardır, 100 bin km civarı yapar, bende de oldu, 9 bin liralık ekranı iyi niyet garantisinden ücretsiz değiştirdiler. bagaj çatlağı diye bir durumu vardır, kapağın üst köşesinde kimsenin göremeyeceği 5 cm boyunda kılcal bir çatlak oluşur, onu da değişirler ama yine olur, ancak zararsızdır zaten. benim bildiğim başka da kronik sorunu yok, elektroniği fazladır evet, ama yarı otomatiğinin f1 vitesle kullanımı çok keyiflidir, o 12 inç ekranda gösterdiğin fotoğrafın, navigasyonun havası daha 2020 passat'larda bile yoktur, onu bırak, yeni çıkan abisi aircross'da bile yok. 2013 aracımda direksiyondan youtube videolarımı değiştiriyorum, ön panelimi kumanda ediyorum, dahası var mı?

piyasası az olduğu için sahipleri iyi kullanır, çok iyi bakar aracına. %99 yetkili servis bakımlıdır (ben de bu cumartesiye 900 fiyatla randevu aldım, seve seve, canım arabam için). facebook grubu en efendi insanların bir arada bulunabileceği nadir sosyal medya ortamlarından biridir.

2 cümle yazayım dedim, canım arabam bana neler yazdırdı, ne kadar da doluymuşum meğer.
  • 6 senedir 2014 modelini kullanıyorum, cidden fiyatlarına göre tercih edilebilecek nadir araçlardan biridir. bu donanımdaki diğer markaların aynı model araçlarının fiyatının 200-300k olduğu düşünülünce daha da kendini sevdiren bir araçtır. tüm donanımlarının elektronik olmasına rağmen bayiden aldığımız günden beri bir kere bile elektrik donanımlarından herhangi bir sorun ile karşılaşmadık. yakıtı da ekonomiktir tek sıkıntısı bu arabanın her yerinin cam olmasıdır :)
hesabın var mı? giriş yap