şükela:  tümü | bugün
 • 1999 ekim'inde italya'da baslayan, buyuk sehirlerin karmasa ve kosturmacasina karsi kucuk sehirlerdeki hayat kalitesini yavas hareket* cercevesinde iyilestirmeyi hedefleyen olusum (bkz: yavas sehir hareketi).

  italya disina hizla yayilmis olup bugun norvec, isvec, guney kore, avusturya, avustralya, hollanda, almanya, ingiltere, polonya ve ispanya'da yavas sehir ornekleri vardir. nufusu 50.000 altinda olan ve degerlendirme kriterlerlerinde en az yuzde 50 basari saglayan sehirler yavas sehir agina dahil edilmektedir.
 • italyanca'da "yavaş şehir" anlamına geliyor. şehir merkezlerinde araba kullanımını yasaklayarak, mcdonald’s şubeleriyle süpermarketleri kapatarak yaşanır şehirler oluşturmaya çalışıyorlar. toskana’nın minik chianti şehri 1999 yılında ilk “citta slow” kenti olmuş, ve gittikçe yayılıyor. belli kontrollerden geçerek "yavaş şehir" olarak adlandırılmaya hak kazanan şehirler şirin mi şirin bir salyangoz logosu kullanıyor.

  logo bu: http://www.dalane-golfklubb.no/…ttaslow100x75-1.jpg

  şeytan diyor, bırak bu koşuşturmayı, git yerleş bir italyan "cittaslow"a, sakin sakin, şarabını yudumlayarak geçir hayatının geri kalanını...
 • kendi içinde bir şekilde çelişeceğini bir yerde sarpa saracağını düşündüğüm olay. yani bu kentler seçildikçe promote ediliyor. cazibe merkezi haline getirilmeye çalışılıyor. eh tanıtıldıkça insanların geldiğini düşünün. nüfusu 50.001 olmasın diye kapılarını mı kapatacaklar ne yapacaklar. işte o noktada kafa karışıyor. en güzeli, cittaslow seçilmek için bile fark edilemeyecek bir yerlere gitmek. salyangoz logomu da yapıştırırım kapıma*. mis.
 • türkiye'de sekiz tane bulunmakta:

  - seferihisar,
  - taraklı,
  - yeni pazar,
  - akyaka,
  - perşembe,
  - yalvaç,
  - gökçeada ve
  - vize.
 • umarım birgün bu amblemli bir şehire taşınabilirim düşüncesini bünyeye zerk eden oluşum. amblemi filansa efsane.

  yayaya önem veren insana önem veriyordur, bir şehri yönetiyorsanız bunu mutlaka ve mutlaka bilmeniz gerekir. bu ödülü türkiye'ye tanıtan seferihisar'ımıza da sonsuz tebrikler. ne güzel.
 • gökçeada'nın dünyanın en sakin adası olarak aldığı ünvan
  http://www.ntvmsnbc.com/id/25184292/
 • finlandiya’da düzenlenen cittaslow uluslararası koordinasyon komitesi toplantısında, halfeti'i de sakin şehir ilan edildi. böylece türkiye'deki cittaslow sayısı 9'a yükseldi. bir şehrin sakin şehir ilan edilebilmesi için birliğin belirlediği 70 kriteri sağlaması gerekiyor.
 • cittaslow 2015 genel kurulunda "sakin şehir" unvanını şavşat kazanmıştır.
  hayırlı olsun.
 • bu yıl vize,perşembe ve yalvaç'ın seçilmesiyle ülkemizdeki cittaslow sayısı 8'e yükselmiştir.sevindirici.
  gökçeada,seferihisar,taraklı,yenipazar ve akyaka önceki ilk beşimizdi.
  2013 cittaslow genel kurulu seferihisarda toplanacak!