şükela:  tümü | bugün
 • 1999 ekim'inde italya'da baslayan, buyuk sehirlerin karmasa ve kosturmacasina karsi kucuk sehirlerdeki hayat kalitesini yavas hareket* cercevesinde iyilestirmeyi hedefleyen olusum (bkz: yavas sehir hareketi).

  italya disina hizla yayilmis olup bugun norvec, isvec, guney kore, avusturya, avustralya, hollanda, almanya, ingiltere, polonya ve ispanya'da yavas sehir ornekleri vardir. nufusu 50.000 altinda olan ve degerlendirme kriterlerlerinde en az yuzde 50 basari saglayan sehirler yavas sehir agina dahil edilmektedir.
 • italyanca'da "yavaş şehir" anlamına geliyor. şehir merkezlerinde araba kullanımını yasaklayarak, mcdonald’s şubeleriyle süpermarketleri kapatarak yaşanır şehirler oluşturmaya çalışıyorlar. toskana’nın minik chianti şehri 1999 yılında ilk “citta slow” kenti olmuş, ve gittikçe yayılıyor. belli kontrollerden geçerek "yavaş şehir" olarak adlandırılmaya hak kazanan şehirler şirin mi şirin bir salyangoz logosu kullanıyor.

  logo bu: http://www.dalane-golfklubb.no/…ttaslow100x75-1.jpg

  şeytan diyor, bırak bu koşuşturmayı, git yerleş bir italyan "cittaslow"a, sakin sakin, şarabını yudumlayarak geçir hayatının geri kalanını...
 • yeryüzünün kurtarılmış bölgeleri.

  şehrin yerel özelliklerinin korunduğu, öncelikle insanın düşünüldüğü altyapı-çevre düzenlemelerinin yapıldığı, alternatif enerji kaynaklarının kullanıldığı ve bunun desteklendiği, gürültü kirliliğinin yanısıra elektromanyetik ve ışık kirliliğinin de engellendiği, yerel üretimin korunduğu, park-bahçelerin ve bisiklet yollarının yaygınlaştırıldığı, kültürel ve tarihi değerlerin önemsendiği ve korunduğu güzel ve sakin şehirler.

  nüfus 50.000'den az olmalı, arabalar ve süpermarketler şehir dışına çıkarılmalı, insanlar sadece yerel ürünleri tüketmeli ve sürdürülebilir enerji kullanılmalı, gürültü ve parlak reklam ışıkları engellenmeli, şehrin yerel lezzetleri korunmalı ve desteklenmeli gibi kurallara sahip bu uluslararası harekete ülkemizde seferihisar'ın ardından 4 ilçe daha dahil edilmiş; muğla'nın akyaka, aydın'ın yenipazar, çanakkale'nin gökçeada ve sakarya'nın taraklı ilçeleri.

  italya'da doksanların sonunda roma'da açılması planlanan bir fast food zincirine karşı başlayan tepki hareketinden doğan cittaslow örgütlenmesi, büyükşehirlerin baş döndürücü hızından ve kalabalığından midesi bulanan bizim gibi fanilere adeta ölümsüz bir hayat güzellemesi sunuyor. zamanın sakince aktığı, sessiz ve yeşil bir şehirde bir ağacın altına oturmuş kitabımı okurken hayal ediyorum kendimi. cittaslow; makinelerin ve insanların bitmeyen uğultuları arasında çalışırken, bana yaşamak istediğim hayatı anlatıyor.
 • kendi içinde bir şekilde çelişeceğini bir yerde sarpa saracağını düşündüğüm olay. yani bu kentler seçildikçe promote ediliyor. cazibe merkezi haline getirilmeye çalışılıyor. eh tanıtıldıkça insanların geldiğini düşünün. nüfusu 50.001 olmasın diye kapılarını mı kapatacaklar ne yapacaklar. işte o noktada kafa karışıyor. en güzeli, cittaslow seçilmek için bile fark edilemeyecek bir yerlere gitmek. salyangoz logomu da yapıştırırım kapıma*. mis.
 • tanrım beni yavaşlat,
  aklımı sakinleştirerek kalbimi dinlendir...
  bir çiçeğe bakmak için yavaşlamayı,
  güzel bir köpek yada kediyi okşamak için durmayı,
  her gün bana kaplumbağa ile tavşanın masalını hatırlat.
  hatırlat ki yarışı her zaman hızlı koşanın bitirmediğini,
  yaşamda hızı artırmaktan çok daha önemli şeyler olduğunu bileyim.

  (bkz: wilferd arlan peterson)
 • türkiye'de sekiz tane bulunmakta:

  - seferihisar,
  - taraklı,
  - yeni pazar,
  - akyaka,
  - perşembe,
  - yalvaç,
  - gökçeada ve
  - vize.
 • gökçeada'nın dünyanın en sakin adası olarak aldığı ünvan
  http://www.ntvmsnbc.com/id/25184292/
 • umarım birgün bu amblemli bir şehire taşınabilirim düşüncesini bünyeye zerk eden oluşum. amblemi filansa efsane.

  yayaya önem veren insana önem veriyordur, bir şehri yönetiyorsanız bunu mutlaka ve mutlaka bilmeniz gerekir. bu ödülü türkiye'ye tanıtan seferihisar'ımıza da sonsuz tebrikler. ne güzel.
 • bu yıl vize,perşembe ve yalvaç'ın seçilmesiyle ülkemizdeki cittaslow sayısı 8'e yükselmiştir.sevindirici.
  gökçeada,seferihisar,taraklı,yenipazar ve akyaka önceki ilk beşimizdi.
  2013 cittaslow genel kurulu seferihisarda toplanacak!