şükela:  tümü | bugün
 • matt dillon un sinemada ilk yonetmenlik denemesi. ayni zamanda kendi yazdigi filmde basrolu de oynayan dillon a james caan, natascha mcelhone, gerard depardieu, stellan skarsgard gibi sevilen ismler eslik etmis. hadi bakalim...
 • filmde tayland, kamboçya gibi ülkelerin atmosferi harika yansıtılmış, geri kalmışlığın iç karartıcı havası çöküyor insanın üstüne.
 • rakka ve ışid'i konu alan, 14 temmuz 2017'de abd'de gösterime giren belgesel.
  yönetmen matthew heineman.
  yurttaş gazeteciliğinin daha iyi bir örneğini hatırlamıyorum.
  ne arap baharı, ne gezi...
  gazetecilikse olay bu.
  canlarını ortaya koyan bir grup rbss aktivisti rakkalının gözünden ışid gerçeği.
  http://m.imdb.com/title/tt6333056/

  önemli edit:
  belgeseli çekenlerin bir kısmı öso’cu!
  dünyada iyi insan yok maalesef.

  --- spoiler ---

  belgeselin başında “çok ciddi görünüyorsunuz biraz gülsenize” diyen bir zevzek mainstream medya çalışanı var. bu insanlar senin gibi galalara giderek gazetecilik yapmamış maalesef. arkadaşları ölmüş, işkence görmüşler. neye gülecekler pardon?
  bütün arkadaşlarının kafası kesilmiş adamlar gaziantep’e kaçmışlar bu arada.

  --- spoiler ---
 • ışid'in "ideolojisiyle" savaşan aktivistlerin belgeselidir. yöntemleri suriye'de savaşan 700 örgütten daha etkili olmuştur. bir eylemi kahramanlık olarak tanımlayacaksak bu belgeselde anlatılanları kullanabiliriz. bu adamların yaptığına gerçek gazetecilik demek gazetecilerin üzerine çok fazla sorumluluk yüklemek olur
 • etkileyiciliği açısından zayıf ancak çekimi ve yapımı zor olan belgesel.

  özetle rakka'nın işgali üzerine işıd'ın saldırılarından sürekli kaçmak zorunda kalan bir grup aktivistin hayat mücadelesini ve devamında yol ayrılıklarını anlatıyor.
 • raqqa' da bulunan haber kaynakları ile oralarda işid işgali zamanında yaşananları dünya kamuoyuna duyuran bir grup aktivistin öyküsü anlatılıyor. yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. konu güzel lakin süre gereksiz uzun olmuş. haliyle bir yerden sonra sıkmaya başlıyor. bence 20-30 dakikalık bir yapım çok daha çarpıcı olurdu.