şükela:  tümü | bugün
  • volvo'nun yeni güvenlik sistemi. 30 km/h in altındaki hızlarda lazere dayalı teknoloji 6–8 metre önünüzdeki bir aracın durduğunu ya da daha yavaş gittiğini algılayabiliyor. şehirde güvenlik sistemi çarpışmaya doğru gidildiğini algıladığında, tepkinize daha çabuk cevap vermek için balataları disklere yaklaştırıyor. fren yapmazsanız, şehirde güvenlik sistemi otomatik olarak tam güçle frene basarak ve gazı keserek çarpışmanın şiddetinin azaltılmasına yardım ediyor. otomobilinizle öndeki araç arasındaki hız farkı 15 km/s ya da daha az ise, şehirde güvenlik çarpışmadan kaçınmanıza da yardım edebiliyor. şehirde güvenlik özelliği otomobili çalıştırdığınızda devreye giriyor.
  • 2014 modellerde hız sınırı 50 km/h'e çıkartılmış.

http://www.youtube.com/watch?v=npadbz5-erg
  • volvo'nun s60 ve v40 model araçlarında mevcut olan güvenlik asistanı. ayrıca 2011 yılında üstteki arkadaşın girdiği entry'de görüldüğü gibi 30 km/s hızlara kadar etkileşim gösteriyorken, 2012 ve sonraki araçlarda bu teknolojinin etki alanı 50 km/s'ye kadar yükseltilmiştir. yani bu demek oluyor ki bu araçlarla şehirde "50'nin altındaki" bir hızla ilerlerken kaza yapma ihtimaliniz %0'a yakın.%0 değil tabi orası ayrı konu :) çok güzel bir gelişme. gönül ister ki bu uygulama 120 km/s'ye kadar geliştirilsin ve sadece volvo'da değil tüm firmalarda, tüm modellerde uygulansın. sanıyorum yakın gelecekte öyle olacak. bir de şu kör nokta uyarı sistemi daha da iyileştirildi mi bu iş tamamdır. işte o zaman diyebiliriz artık insan hatasına bağlı olarak kaza gerçekleşmesi imkansız diye...
  • can güvenliğine en çok değer veren otomobil üreticisinin geliştirdiği şehir içi çarpışma önleyici.