*

şükela:  tümü | bugün
 • dunyanin en kalabalik sehri
 • her yıl 25 santim çöktüğü söylenen, deprem güvenliği 85* depreminden sonra sıkı tutulan şehir
 • plaza garibaldi isimli meydanda tarakla bile müzik yapabilen mariachi gruplarına parayı verip düdüğü çaldırabileceğiniz, zocalo*'da kızılderililerin gösteri yaptığı devasa ve çok canlı bir şehir. hırsızı, dilencisi boldur, dibinde kıyısında bir volkan vardır, depremlerle alakası var mı bilemem...
 • dünyanin havasi en zehirli kenti, bir vakitler belediye tüm halka gaz maskesi dagitmayi düsünüyordu.
 • meksika'nın başkenti.
 • çocukken beni en cezbeden şehir ismi. hugo sanchez den dolayıydı sanıyorum.
 • distrito federal (df)...
  la lagunilla denilen hayvani pazari gorulesi yer (ki burda t-shirt'un, ayakkabinin, pantolonun, gozluk ve her cesit aksesuarin her cesidi bulunur, cok ucuza..)
 • her gün saat 5 civarinda üzerine yagmur yagan, havanin sürekli kapali ve sisli oldugu, günesin pek yüz vermedigi, yüksekliginden dolayi ekvatora yakin olsa da sicak hava nedir bilmeyen, kirlilik-kalabalik-trafik orani bir hayli yüksek olan, ziyaret edenler icin bir hayli sabir ecel gerektiren, bunlarin yaninda her seyin gayet ucuz oldugu sehir.
  her gün birinin kacirildigi, kayboldugu, öldürüldügü yasamak icin belirli kurallar koyan bu muhtesem sehir sizi büyüler de ayni zamanda. muhtesem meydan muhtesem bir kilise muhtesem bir tarih vardir cünkü.
  meksika'nin ülke olarak bu tarihine sahip cikamamasi ise fakirliginden degil elindeki imkanlari kullanmamasindan kullandirilmamasindan kaynaklaniyor.
  orda yasayan herkes ülkesinin kötü yönetildigini, hükümetin calip cirptigini biliyor buna isyan ediyor ama 75 senedir hükümeti degistiremiyor. amerikanin birebir himayesinde olan bu devlet söylenenlere göre zengin altin rezervlerini bile yeterince kullanamiyor. cagdas sömürgecilik kavrami pek bir güzel kavranmis olsa gerek.

  yasam bu sehir de ayirca kategorilendirilmistir de, örnegin 4 tip taksi vardir. ücretlendirmeleri en tehlikeliden en güvenliye dogru carpilarak artar. en tehlikelisi yesil vosvoslardir ki , normal fiyatin 10 da birini ücretlendirilir ama binersen kesin ölürsün *
  bu sehrin avantajlari icin ancak hayatin ucuzlugu gösterilebilir. insanlar yasamak icin cok paraya ihtiyac duymadiklarindan cok calismaya da ihtiyac duymazlar. yani tembellik sadece fiesta ve tekila merakindan degil gayet mantikli nedenlerden meydana gelmektedir.
  bu kalabalik sehir de artik kayitli 30 milyon * nüfusa ulasmistir ve cevresindeki daglara dek yerlesim alanlari genislemistir. kisacasi alabilecegi tek bir ev halki daha yoktur.
 • (bkz: zona rosa)
  (bkz: angel de independencia)
  (bkz: reforma)
  (bkz: polanko)
  (bkz: chilango)
  (bkz: teotihuacan)
  (bkz: el nivel)
  (bkz: el gallo del oro)
  (bkz: zocalo)