şükela:  tümü | bugün
 • civa zehirlenmesi, endüstride yaygın kullanımı olan civa ile zehirlenmeler tedavi sırasında veya kazalar sonucu gelişebilir. civa deriden, akciğerlerden ve sindirim kanalından emilebilir. civa buharı da zehirlenmeye neden olabilir. öldürücü doz yaklaşık 1 gramdır.

  belirti ve bulgular

  civa zehirlenmeleri durumunda; şiddetli karın ağrısı, dizanteri benzeri ishaller ve kanama görülebilir. üçüncü günde akut tübüler nekroz gelişebilir. inhalasyon (sıvı ilacın buharlaştırılıp solunumla verilmesi) yoluyla alınırsa salivasyon (salya artışı), stomatid, ağızda metalik tad, solunum yolları enfeksiyonu ve pnömoni, kan-beyin engeli aşıldığında, merkezi sinir sistemi bulguları olarak başağrısı, kas hareketlerinde düzensizlik (ataksi) ve havale gözlenir.

  tedavi ve bakım

  1 litre suya 10 adet karıştırılarak mide yıkaması yapılır. aktif kömür kullanılır. idrar ve dışkıyla atılımı kolaylaştırmak için penisilamin 4*250mg verilir. dimerkaptol ilk 3 saat içinde uygulanırsa böbrek yetersizliğini önleyebilir. ilk doz 5 mg/kg im olarak verilir. daha sonra her 6 saatte bir 2,5 mg/kg devam edilir. en etkili tedavi yöntemi hemodiyalizdir.

  kaynak: http://zehirlenme.blogspot.com/…a-zehirlenmesi.html

  video: http://uzem.rshm.gov.tr/…a-yonelik-bilgiler/68.html
 • (bkz: #70122843)
 • http://emedicine.medscape.com/…/1175560-overview#a3

  link'teki makalede oldukça detaylı bilgi yer almakta fakat bu başlığa uğrayanların çoğunluğunun aradığı cevabı alıntılayıp, bir nevi özet geçmek gerekirse; yetişkinler için haftada bir, çocuklar ile hamile ve emziren kadınlar için ayda bir kutudan (konserve) fazla ton balığı tüketilmemesi önerilir.
 • (bkz: zehir danışma hattı)
  (bkz: ulusal zehir danışma merkezi)
  (bkz: 114)

  bu hat aranmalıdır mutlaka.
 • kontamine balıklar ve amalgam diş dolguları,fungisitler ve alkali endstrisünde çalışanlarda

  akut zehirlenme(minamata hastalığı): oral ve gastrikmukozada erezyonlar,atn ,ve beyinde ödem görülür.
 • inhalasyonla meydana gelen müdahalesi acil klinik durumdur
 • biraz önce, dişindeki dolgu nedeniyle, her şey çok güzel giderken pat diye intihar düşünceleri ile dolan ve psikolojik rahatsızlıklara yakalanan bir adamın hikayesine denk geldim. diş dolgularında kullanılan karışımların içine belli miktarlarda cıva katılıyormuş, daha ucuz ve kolay kullanılıyor diye. sıcak bir şey tükettikçe o cıvayı vücuda dahil ediyormuşuz, ki cıva günlük hayatta kullandığımız bir çok şeyde var. floresan lambaları gaz halinde yayıyor mesela*, atık pillerde var, konserve ton balıklarında birikmiş oluyor sakın yemeyin diye yazıyordu her yerde vs. vs.

  cıva direkt adamın sinir sistemini etkilemiş, özellikle beyindeki sinirleri nasıl etkilediğine dair bir video burada
  uykusuzluk, depresyon, hafıza kaybı, sinirlilik, alzheimer hastalığı, akut olmasa da, cıvanın birikmesi sonucu meydana gelebiliyorlarmış.

  adam dolguları çıkartıp, detoks uygulayarak birkaç ayda bu depresyon bunalım durumdan kurtulmaya başlamış.

  ben de biraz geç bir aydınlanma ile paylaşayım dedim.
 • yoğun baş ağrısı.
hesabın var mı? giriş yap