• rüzgar dolayısıyla eğik yağan yağmur.

ne güzel yağmurdur rüzgarlı havada yağan yağmur ve ne güzel dildir ona bile ayrı ad takmış.
  • bir anlamı da ağaçların verdikleri yeni sürgündür.
    (bkz: filiz)
  • parklar , bahçeler ve benzeri yerlerde sıkça rastlanan kuş türüdür. ufacık tıknaz bir yapısı vardır. çok hızlı uçabilir. görmek pek kolay değildir . hemen herkes mutlaka çıvgın sesini duymuştur ama o sesin çıvgına ait olduğunu bilmez. ingilizcesi chiffchaff'tır. kuş aynı bu şekilde kesik kesik çif çaf şeklinde öter. gözlerinin üzerinde gayet güzel serpil çakmaklı kaşları bulunur. söğüt bülbülü ile karıştırılır. en kolay ayırt etme yöntemi ötüşleridir.

http://www.trakus.org/…ye/?fsx=2fsdl17@d&tur=��vg�n
  • yıllardır birine hediye alacaksam buradan alırım. gecenin şu saatinde sözlükte başlığının olduğunu fark etmemle dumur oldum. meğer adamlar 2001'de bile varmış, istanbul'da, caddede şubeleri varmış, o incik boncuğu gittikleri yerden alır getirirlermiş. ankuva'da milyon tane dükkan kapanmış, yerlerine açılanlar da bir bir kapanırken burasının 15 senedir burada olmasının bence tek bir açıklaması olabilir. iyi satıştan değil, yanlış. adam dükkan sahibi, başka bir açıklama olamaz.

hediye almak için şehre inmeye üşendiğimden buranın düzenli müşterisi sayılırım. her gittiğimde içeride benden ve yanımda getirdiğim arkadaşımdan başka allah kulu olmuyor. ankuva'daki berberime giderken önünden geçiyorum, yine boş. real tarafından girdiysem rollhouse'a gitmek için yine önünden geçiyorum, hep boş. 20-30 liraya sattığı 3 kuruşluk şeylerin kar marjı çok yüksek olabilir ama ankuva'daki kocaman dükkanın kirasını çevirmeye yetmez. imkanı yok. benim gibi düzenli gidip gelen 1000 tane müşterisi olursa ancak döner. ona da ihtimal vermiyorum.
  • söğütbülbülü ailesinden bir kuş. lat. phylloscopus collybita
  • çıvgın...
    hızlı ve eğimli düşen bir yağmur tipi. pencerelerden su girmesine neden olur.
    küçük çocukların hafızalarında "yağmur çılgın yağıyor" şeklinde yer etmiştir.
  • digerleriyle (ankara ve istanbul) alakasi olup olmadigi anlasilamayan bir 'civgin'da trabzon'da bulunmakta. pek sirin, güzel, farkli, alinasi takilar bulunur burda - aferin.
  • tatlı anılarımın olduğu, gezmesi zevkli dükkan. orijinal şeyler az da olsa vardır, neredeyse her şey çok pahalıdır. sahibi beyefendi bazen fazla uzun, derya deniz muhabbet edebilir, dolayısıyla eğer canınız pek konuşmadan bir şeylere bakıp alıp çıkmaksa konu açmayın derim. neyi niye sattığını iyi anlatır. vaktiniz varsa değişik bir sohbete girebilirsiniz. ankuva'nın hayalet bünyesine çıvgın hep bir enerji ve tatlılık getirmiştir.
  • bu magazalarin sahipleri bir kari koca idi, egzotik ulkelere gidip kendileri getiriyorlardi sattiklari mallari. bagdat'taki subesi de bir iki sene once kapandi.
  • etnik kulturlere ait urunler satan bir mekandir.. bulent isminde cok tatlı bir sahibi vardir, guzel insan.. dunyanin heryerini dolasmis, sattigi urunleri kendi yerlerinde gorup begeniyor. istanbul bagdatta bulunan dukkan kapandi, ankarada ankuva is merkezinde devam etmektedir.
hesabın var mı? giriş yap