şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: civil war 2)

  marvel'ın yeni çizgi roman event'idir. brian michael bendis yazacakmış.
  iron man ve captain marvel'ın zıtlaşması üzerinden başlayacakmış.

  plot'ı person of interest'ten araklanmış gibi duruyor şu ana kadar:
  "gelecete yaşanacak olayları önceden isabetli bir şekilde öngörebilen bir karakterin ortaya çıkışı kahramanları ikiye böler. carol ve tayfası, suçların henüz işlenmeden durdurulması gerektiğini savunup harekete geçerken tony ve tayfası 'ceza, suçtan önce gelmez' diye buna karşı çıkar ve olaylar gelişir..."
 • kahramanların ikiye bölünme nedeninin inanılmaz absürt ve temelsiz olduğu hikaye. geekyapardan yiğitcan erdoğan'ın konu ile ilgili güzel bir yazısı mevcut; link
 • carol danvers'ın aptallıkları yüzünden hiç sevmediğim tony stark'ı tutmaktayım.kavganın nedeni tırt olsa da işleniş güzel şimdilik
 • işe girersem okuyup incelemeyi yazacağım buraya.
 • --- spoiler ---

  5. sayısıyla bu sefer de olan garibim spider man'a oldu bence bu adamın gördükleri gerçek olmayacak.
  --- spoiler ---
 • birincisi çok tutunca ikincisini yazalım filmin gazıyla süper satarız diyen marvel daha doğrusu disney inanılmaz sıçtı bu hikayede. nereden tutsan elinde kalıyor. o kadar kötü ki okurken utancımdan masanın altına falan saklanıyorum.

  bendis denen lavuk zaten hikaye finali yazamaz o yüzden her yazdığı hikayeye sonunun kötü olduğunu bilerek başlarız ama bu sefer #0'dan sonra daha ilk sayıda sıçtı.
 • dikkat! uzun entry

  ilk civil war'da cap'in tarafını desteklemiş bir olarak carol'ı haklı gördüğüm hikaye. hatun düşman saftaydı o zamanlar, hey gidi... şimdi oraya bağlıyorum;
  millet bu kadar galeyana geldi "bendis bok gibi yazıyor. karakterlerin hepsi yanliiiş. almiş olduğumuz maçi tuttu dc'ye verdi." diye. alakası yok.
  carol her zamanki katı pragmatistliğinden ödün vermiyor ve alabildiğine inatçı. "sen istesen de istemesen de kurtaracağım seni" kafasında.
  tony de aynı şekilde narsisizm akıyor. bütün hırgür yepyeni bir bilgi edinme aracının*, geleceği tony'nin öngördüğünden farklı şekillendirme ihtimalinin ortaya çıkması ve bunun tony'yi çıldırtmasıyla başlıyor.
  sonrası civil war 1'deki gibi klasik tony stark manipülasyonları. geçiniz...

  ha, tontiş süperkahramanlarının kötü yanlarını reddederek ele alırsan evet, herkes karakter dışı. civil war eventlerinin yaptığı bu. kardeşlerin kafayı sıyırıp birbirini boğazlayacak raddeye gelmesi üzerine...
  ilk civil war'da bu;
  cap: aynı boku ikinci dünya savaşı'nda da yaptık. birkaç ay sonra kıtadaki bütün japonlar toplama kampındaydı, tony.
  tony: la olm raadsız mısın? millet maskenin arkasına geçip birbirini patlatıyor, sen ne diyon.
  civil war ii'de;
  tony: olmaz! geleceği ben bile tam olarak bilmiyorum. milleti boş yere hapse atmayalım, sarışın.
  carol: la millet dediğin thanos filan? 30 milyon kişiyi öldürsün, sonra mı hapse atarız?

  bununla birlikte... orijinal civil war, çizgi roman alemine farklı bir bakış açısı kazandırmıştı. efsane bir öykü değildi ama konespt inanılmaz başarılıydı. sonuç olarak, harika bir şekilde işlenince captain america civil war gibi şaheser bir film çıktı ortaya.
  aynı şeyi civil war ii için söyleyemiyorum. çünkü konsept özünde bir "minority report/person of interest ama süperkahramanlarla". captain marvel üçlemesini civil war ii ile bitireceklerini de sanmıyorum. secret invasion'a yakışır o...

  bir de tabii ki ana seri doğal olarak yetersiz. tie-in'leri de okumak gerekiyor. o kadar işsiz olmadığımdan cw2'ye sadece captain marvel ve ultimates ile katıldım.
  carol'ın kendi serisi yeni bir perspektif katmadı olaya, fakat ultimates baya iyiydi.
  (ultimates 2'nin ilk sayısı geçen ay çıktı bu arada. ultimates 1'in ikinci yarısı civil war niyetine gümbürtüye gitti ama, muhtemel, yeni kozmik event işlenmeye başlandı o seride. okuyun derim.)

  --- spoiler ---

  duyduğum kadarıyla ms marvel gibi, anad avengers gibi serilerde carol'ı mikroyönetim işine el atan diktatörmüş gibi yazmışlar. yani meh...
  cw1'de iki tarafı insanların gözünde eşitleyebilmek için cap'in de süper kötüleri yanına alması gibi bir şey bu da. sonuç olarak bir şey diyemedim. ama insanlığın galaktik olağanüstü elçisinin sabah galactus'u tamir edip akşam sokaktan adam tutuklama işine girmesine kim inanır?

  neyse serinin son sayısında carol, hulkbuster zırhındaki tony'yi komaya soktuktan sonra öğreniyoruz ki tony aslında carol'a güveniyormuş da çevresine güvenmiyormuş. o yüzden "ulysses'in güçlerini iyilik için de olsa kullanmayı bıraksın"mış. "mazallah, peşinden gelen adam bunu istismar eder"miş...
  tony efendi attilan'ı basıp adam kaçırırken, milleti "profiling" diye galeyana getirirken kadın aylardır çakallarla dans ediyordu böyle bir şey olmasın diye.
  koca tony stark her fırsatta adam toplayıp kavga çıkaracağına gidip hükümete anlatsaydı derdini "efendim bunun böyle her fırsatta celestialları, thanos'u filan önceden haber verip 8 milyar kişiyi kurtardığına bakmayın. yalandır." diye.

  --- spoiler ---
 • civil war ii the oath ile resmen nihayete ermiş, hydra cap'e imparatorluğun yolunu açmıştır.

  --- spoiler ---

  i understood that reference!

  --- spoiler ---
 • geçen hafta öyküyü türkçe okuma şansım oldu. ister istemez ilk civil war hikayesi ile karşılaştırıyor insan.

  olaylar çok hızlı oluyor, altı doldurulmuyor. civil war filmine denk getirildiği, acele olduğu çok belli.

  --- spoiler ---

  garibim rhodes, artık fanlar tarafından nasıl sevilmiyorsa, filmde sakat bırakıldı, kitapta öldürüldü.
  --- spoiler ---

  cap. marvel karakterini oldum olası sevmem. carol'dan bahsediyorum, erkeksi özelliklerle donatılarak güçlü gösterilmeye çalışılan kadın karakterlerden bir tanesi daha işte, saçma bir inatla tony stark'a saldırıyor. stark bir dolu araştırma yapıyor, açıklama getiriyor ama cap. marvel sığır gibi sürekli saldırıyor.

  ilk civil war'da, tüm kahramanların etkilendiği bir durum vardı. daredevil'dan, spider-man'e kadar gizli kimliği yüzünden zarar gören kahramanlar vardı, şahsi görüşlerden ziyade olaylardan nasıl etkilenecekleri kişisel bazda incelenmişti. burda savaşa katılanlara bakıyorsunuz, herkes gönülsüz sırf taraflardan birine daha yakınlar diye, repliği olmayan thor var yav.

  guardians ekibi konuyu dinlemeden, birbirini koruyan esnafların güdüsüyle kime yakınlarsa onun yanında savaşmaya başlıyorlar, inhumans desen, mevzu sırf bir inhuman yüzünden çıktı diye işin içinde. carol, rhodes mevzusu olmasa bu kadar iddialı olur mu belli değil.

  velhasıl, kötü, başarısız, boş bir event. secret empire'ı göreceğiz bakalım.
 • az önce bitirmiş biri olarak, başıma bir şey gelmeyecekse, hakkında "beğendim" yorumunu yapacağım event. tabi, burda yorum yapan diğer arkadaşlar muhakkak daha hakimdir mevzulara ama ben konuyu da sevdim, işlenişi de sevdim. bazı kısımlar gereksiz olsa da güzeldi genel olarak.

  yalnız bir sorum var ve sanırım burası spoiler'a giriyor ve spoiler uyarısı koymaya üşendim. o yüzden okumayın ya da okuyun. siz bilirsiniz. soru şu: bu venom'un captain marvel'ın safında ne işi var? venom en son canımız, ciğerimiz spider-man'imizin çizgi filmlerini ve filmlerini bitirdiğimizde kötü bir karakterdi. nasıl oldu da süper kahramanların bulunduğu bir ortamda yer alıp bir kısmının yanında savaşıyor?