şükela:  tümü | bugün
 • isveç vb. ülkelerde, otomobillerde genelde takılı olan lastik modeli...
 • yakinda turkiye'de de yasaklanacak olan lastik turu. hem asfalta hem de arabaya buyuk zarar verir...

  tercih edilmesi gereken icin (bkz: vakumlu lastik)
 • esasında özel olarak çivili diye üretilmiş lastik yoktur. çivli kullanıma upgrade edilebilir lastik vardır. kış lastiğinin üzerinde çiviler için özel delikler bulunur isteyen buna çivi taktırıp söktürebilir. kullanımı da ülkemizde olduğu gibi "kış giriyor tak, bahar geldi çıkar" şeklinde değildir. gavur kısmısı bu lastiği daha özel şartlarda kullanır.
 • sanılanın aksine kar üzerinde en ufak bir avantajı olmayan, ve hatta normal dört mevsim lastiklerden daha düşük performans alınmasına sebep olan lastik türüdür. asıl amacı buz üzerinde hakimiyet sağlamaktır. ayrıca kuru havalarda şahane gürültü yapar ve asfalt parçalar.
  karda hakimiyet sağlamak amacı ile üretilen lastikler için (bkz: kar lastiği) ve (bkz: vakumlu lastik)
 • tam olarak iki kış dönemi kullandım benden öncede aracın önceki sahibi kullanmıştı.
  lastikte çivi olması nedeniyle ben soğuk bakmıştım ilk sahibi ise çok övmüştü bu lastikleri, yeni lastik almadım kışı bekledim ilk zamanlar istediğim seviye kar yağışı olmadı taki ankara nın efsane soğuk ve yağışı olduğundan ilk testimi yaptım, özellikle dik yolları tercih ettim normal karlı karlı kaplı olan yollarda çok güzel bir ilerleme ve kontrol sağladı, ancak bu yolda yeni alınmış kış lastiklerinde benzer performans sağladığını biliyordum, farklı bir günce yerdeki karların ezilerek sertleşmesi biraz buzlanması sonrası dikmen de araçların çıkamadığı ve araçların kenarlara dağıldığı bir noktada çok rahat bir tutuş ve çıkış sağladı ve 2 kış dönemi boyunca hiç bir yerde kalmadım.

  bizim ülkemizde vakumlu lastiklerde eğer yeniyse belirli eğim ve zeminler gerçekten iyi yol tutuşu sağlıyor ancak aynı lastiği 2. sene kullandığınızda istediğiniz performansı alamamamaya başlıyorsunuz ama çivili lastikte performans uzun kullanımda devam ediyor çiviler eksildiğinde eksilen çivileri yenileme şansına da sahipsiniz.
  normal asfalt üzerinde gürültü seviyesi vakumlu lastiğe yakın, karlı buzlu olmayan asfalt üzerinde hakimiyeti de gayet yerinde, yani işkembeden civiler üzerinde araba kayar palavrası na inanmayın.
  ben bu lastikleri 2 dönem önceki sahibi 1 dönem ve sonradan sattığım kişide 1 dönem kullandı, 4 yıl kullanılmasına rağmen herkesin işini çok rahat bir şekilde gördü kimsede kışın kaydım ettim çıkamadım sorunu da olmadı, son 3 yılda araçlarıma çiviliden daha ucuz oluyor bulunması kolay oluyor diye normal kışlık alıyorum ve 2. kış tutuşu neredeyse %50 azalıyor bazen daha fazla.

  nokian markasının direk kendi geliştirdiği çivili lastikleri var bunlar standart sonradan çivi takılan modellerden çok daha iyi olduğu belirtiyor, fiyatları da bu oranda daha pahalı, internet üzerinde bir çok kıyaslama videosu mevcut bok atmadan önce önceki kendiniz karşılaştırın olmadı izleyip görün sonra kendi kararınızı verin derim.