şükela:  tümü | bugün
 • yeni güncelleme ile yönetim şekilleri arasına ileri demokrasiyi dahil etmiş oyun. bu sisteme geçilmesiyle birlikte gelen reis kartı sayesinde trade route'lardan gelen altınların yüzde ellisi devlet kasası yerine direkt cebimize giriyor ve campus district'lerinde imam hatip olan her şehir +1 kömür ve makarna kazanıyor.
 • tech tree'sini sean bean seslendirecekmiş.

  ilk kez bir civilization oyununda tech tree'nin ölümünü göreceğiz.
 • acayip gerçekçi bir strateji oyunu.

  ynamp moduyla oynuyorum. modda gerçek dünya haritası var ve her devlet gerçekte neredeyse oradan başlıyor.

  rusya'yı seçtim. komşularım norveç ve almanya. 6-7 kişiyle tanıştık ettik. bir ara iskitler bana savaş açtı. bunlardan gaza gelen hindistan (gandhi) da savaş açtı. bir süre iskitlerle savaşıp püskürttüm. barış antlaşması yaptık.

  birkaç tur sonra gandhi geldi. zavallım savaşmayı o kadar bilmiyor ki, bir fil bir de okçuyla moskovayı almaya gelmiş. bunlar da yolda gelirken barbarlardan dayak yemiş, ikisinin de canı yarıda.

  iki vurdum, hemen barış istedi, üstüne de 30 tur boyunca 5er altın verdi. ah be gandhi'm, sende liderlik vasfı yok bir kere. 20 senelik sefere çıkıyor, neredeyse scout gönderip "pardon moskova'yı alabilir miyiz?" diyecek.
 • civilization 1'den beri oynarım, barbarlarla trade edilebildiğini, düşmanlara karşı kullanılabildiğini yeni öğreniyorum.

  demek ki hiç bilmiyormuşum oyunu, biraz daha öğreneyim de belki bana da sıkıcı gelir.
 • ekleye ekleye civilization diye avusturalya'yı eklemiş oyun.

  lan avustralya dediğin yer bir zaman ingiltere'nin hapishane olarak kullandığı, oradaki aborjinleri katlettiği yer. avustralya'nın ne medeniyeti, farklı ne kültürü var da medeniyet diye ekliyorsunuz? türkler yok, persler yok, bizans yok, portekiz yok. ne var avustralya peh.
 • uskudara gider iken olarak degil de, katibim adiyla bahsedilmis o sarkidan. butun entryleri okumus gibi hic bahsi gecmemis demiyorlar mi bir de agsgdfahdsba.
 • kimse yazmamış: soundtrack listesinde üsküdar'a gider iken bulunan oyun.

  şu ana kadarki izlenimler:
  (kimi terimleri başta çevirsem de sonrasında rahvan gitsin diyerek linç edilmesi muhtemel dile geri döndüm)

  önceki serileri ezbere bilseniz bile ilk başlarda ne yaptığınızı pek bilemiyorsunuz, ki bu, rahatsız ediciliğinin yanında çok da güzel bir his.

  medeniyetlere liderlik eden birçok karakterin yüz animasyonlarını beğenmesem de kıyafetler ve oyun içi animasyonlar çok iyi.

  lüks kaynakların önemi serinin bir önceki oyununa göre çok daha azalırken demir gibi stratejik kaynakların önemi daha artmış.

  civ v'teki kadar greedy oynamak pek mümkün değil gibi. savaşa çok daha meyilli ve yeterli askeri güce sahip olmazsanız, eskiye göre çok daha agresif ve biraz daha zeki olan, barbarlar bile hayattan bezdirebilir hatta şehrinizi yıkabilirler zira ancient wall olmadan şehirden ateş edemiyorsunuz. buna ek olarak strateji konusunda da her şeye birden el atarsanız epey geri kalıyorsunuz. oyun birçok noktada önemli seçimler yapmaya zorluyor.

  erken savaşmanın epey getirisi var. özellikle bir kuşatma sırasında birden çok birlik ile birden fazla kez plunder yapınca bilim, din, kültür alanlarında çok önemli boostlar elde edebiliyorsunuz.

  aı yine bu oyunda da en büyük eksik gibi görünüyor. sizden çok daha üstün olan rakibiniz gerek saçma kararlar vererek, gerek teknolojisine uygun birlikler üretmemekte direterek size karşı verimsiz savaşıyor. can sıkıcı olmanın ötesine pek geçemiyor. henüz en fazla emperor zorluğunda oynadım ama zorluk arttıkça aı daha zeki hareket etmeyecektir, sadece bonusları artıyor.

  everybody loves salahaddin. salahaddin dinsiz olduğunuzda rahatsız olan, başka bir din üzerine eğilirseniz yine rahatsız olan, sürekli triplere giren bir karakter. salahaddin değilseniz salahaddin'e saldırın, onu döğün.

  şimdilik üşenmeden bu kadar yazabildim, duruma göre editlenir, yeni bilgiler eklenebilir.
 • dağılın 1875 saat civ 6 oynamış dedeniz olarak geldim. civ 1-2-3-4-5 artı civ beyond earth benimle vücut bulmuştur.

  oynayamışmış, gözü kanamışmış haspamın! diğeri de ne o öyle her hexe bir ünit! kafam basmadı de, uğraşamadım de, sarmadı de, tarzım değil de de aga bu nedir. haspam beleş oyun diye sinek gibi üşüşmüş ondan sonra civ gibi bir oyuna ağzından salya saça saça gözüm kanadı diyor.

  eu4 başlığı da böyleydi. haspamların kafa basmayınca saçma sapan bok atmaya başlıyor.

  bu oyun 30 senedir kült strateji oyunu. yapabileceklerinizin, varyasyonların sınırı yok. haspam okçu basıp yardırmayı bekliyor oyun denince. amk yerinde zaten yeni nesil yüzünden adam gibi oyun çıkmıyor kutsallarıma bok atmayın! kafanız basmadıysa sessizce o fareyi yerine bırakın.

  30 turn sonra nereye şehir atacağını, 45 turn sonra hangi wondera koşabileceğini planlaman gereken oyuna umarsızca bok atmışlar akıl alır gibi değil.

  biri de 1. turnden screenshot atmış. lan bi şehri kuraydın bari zahmet edip. settler’ın devesi duruyor hala! iki scout gönderip sağı solu açaydın. adam ben bu oyunu oynamam demiş ya la. sen oynama zaten.

  civ 6 pek çok yenilik getirdi, görsel de dahil. politikalar, yönetim şekilleri, savaş dışı diploması, planlama, valiler, din, teknoloji, kültür, eğitim, sanat, savaş, tarım, dünya harikaları, liderinizin traitleri bunların hepsinin üzerine ayrı ayrı bambaşka oyunlar atabileceğiniz yapılabilecek en kapsamlı dünya strateji oyunu serilerinden bir tanesindeki eleştirilere bak çay demle!
 • oyun ilk çıktığında grafiklerin çizgi film gibi olduğunu görünce ulan civ5'in üstüne koymanız gerekirken 5 yıl geriye gitmişsiniz demiştim.

  meğersem adamlar oyunu tasarlarken ileri de mobil, ipad platformuna da çıkarırız bu yüzden telefonlar, tabletler de kaldırsın oyunu bu sayede oradan da ekmek yeriz mantığı ile yaptıklarına adım gibi eminim.

  dağıtıcısı 2k olduğu için dlc pazarlaması, fiyatlandırması da ayrı bir rezalet. bir pc oyuncusu olarak bu fahiş fiyatlandırma, mobil oyun tadında grafikler ve türkçe dil desteği olmaması nedeniyle almıyorum. alt tarafı çeviri yapması için birine 2500 dolar vereceksiniz onun bile hesabını yapmışsınız.
 • gathering storm ile denedim bu oyun gerçekten güzel
  ama
  ama
  ama

  europa universalis 4 oynuyorum civ'in medeniyetli, kültürlü,çağ atlamalı, renkli halini özlüyorum. civ'e geçiyorum eu4'ten sonra diplomasi ticaret strateji vs. çok boş geliyor. uzun saatler sonrası yeter diyip cossacks 3te sahaya iniyorum.
  3 sevgili arasında kalmış gibi sürekli döngüdeyim...