408 entry daha
  • epic games sağolsun adını hep duyduğum bir türlü oynamak için fırsatım olmayan bu oyunu kurdum. fakat çözesiye kadar bir kaç saatim geçti, oyunu genel olarak anladım sanırım. oynadıkça da daha ince ayrıntılarını çözerim.
  • epic games'in bu hafta bedava verdiği oyundur. pek bir keyif vermiyor sanırım vanilla hali ya da biz mi kapitalizmin kucağına düştük? zaten şuan serverlar messed-up durumda ve bizim gaming gang ile beraber oynamamıza izin vermiyor. platinium sürüme yükseltmeye değer mi? keza bu disaster olayları gibi şeyler insanın ağzını biraz sulandırıyor. ayrıca yeni başladık. strateji geçmişimiz var ancak eu4 kadar boğan çok detayı da sevmiyoruz. oyun hakkında bilgi de olur, yeşilleri bekliyoruz.
  • yanlış hatırlamıyorsam 220 lira civarı bir ücreti vardı oyunun. şu an epic games'te beleşş!
  • ilk defa oynadığım için "nasıl oynanır" diye tonla youtube videosu izledim ama hala bilmediğim tonla şey var. ilk galibiyetimi bilim alanında aldım ama tatmin etmedi. dün daha kolay modda ve daha küçük bir harita seçerek tüm haritayı ele geçireyim. bilim, kültür, alan hakimiyeti konusunda öndeydim ama dikkatimden kaçan din savaşında yenildim. ulan filip, hepinizi ateist yapmazsam ne olayım. dur önümüzdeki sekiz saatte gününü görürsün!
  • akıllardaki soru işaretlerini gidermek adına bir kaç şeyi netleştirmek istiyorum.

ilk olarak ana oyun olarak nitelendirebileceğimiz civilization vi var.
    daha sonra 2 adet büyük ek paket var:

(bkz: the rise and fall) ve (bkz: the gathering storm)

bunlar ile beraber polonya, viking, avustralya, pers & makedon, nubia, khmer & endonezya ile toplamda 6 dlc'leri var. (hepsi yeni medeniyet eklemek için yapılmış dlc'ler)

bu üstte yazdıklarımın hepsini zamanında almak isteseydiniz tek tek ücret ödemeniz gerekiyordu ama şimdi steamde ve epicgames'de : sid meier's civilization vı platinum edition adı altında hepsi toplanmış durumda.

buraya kadar karışık bir yer yok.
    ------------------------------------------------
    konunun bundan sonrası için ise;

geçtiğimiz günlerde yepyeni bir sisteme geçti firaxis önümüzdeki 1 senenin yol haritasını açıkladı, dlc'lerin hepsinin adı paket olarak: new frontier pass ve dlc'lerinin tarihleri ve ilk 2 tanesinin adını açıkladı. ilk dlc'yi de yayınladı.
    ilk dlc'nin adı maya & gran colombia pack (yeni 2 ulus içeriyor, bir oyun modu ve ufak bir kaç ekleme)

2. dlc'de etiyopya ulusu olacak + henüz bilmediğimiz bir mod içeriyor ve yeni bir district eklentisi var.

3.4.5. ve 6. dlc'lerin de olacağını, tarihini biliyoruz ama geri kalan içerikler hakkında detaylı bilgi yok. mevcut bilgiler için şu resime bakınız lütfen.
    https://i.imgur.com/idy7fwt.jpg

bu new frontier pass eklentisini komple alabileceğiniz gibi parça parça da alabilirsiniz. yanlış hatırlamıyorsam toplamı şu anda steam'de 199tl. sadece maya & gran colombia pack 39tl
    ------------------
    bilgilendirme kısmından sonra oyun hakkında ki görüşümü de eklemek isterim.

bu oyuna kötü diyemez kimse sadece tarzınız olmadığı için sevmemişsinizdir. sevmediğiniz bir şey kötü değildir.
  • oyun sever bir bünyeyseniz ve strateji oyunlarına merakınız varsa kesinlikle oynanması gereken bir oyundur.

oyunun herhangi bir dlc olmayan hali ile tüm dlc'ler eklenmiş hali arasında uçurum vardır. özellikle the gathering storm ile birlikte gelen yanardağ patlamaları ve kategori 5 tornadolar oyuna bambaşka bir tat katar.

tavsiye efendim.
  • bilim zaferi için en uygun medeniyetlerden birisi de, seondeok liderliğinde korea oluyor.

seowon adındaki ultra fantastik district ile bilimin afedersiniz damına konuyorsunuz. campus yerine geçen bu unique district, sadece tepelere (hill) inşa edilebiliyor. kafadan 4 bilim veriyor. policy card ile 8 yapabilirsiniz :)

yalnız, bu district’i goverment plaza hariç city center veya başka bir district’in yanına yapmıyoruz. eğer yaparsanız verdiği bilim düşüyor yanındaki district sayısı kadar. * *

sonra, bu district’in yanındaki her maden 1 bilim kazanıyor. eğer maden değil de farm varsa, 1 tane fazladan food kazanıyor. ayrıca şehirlere atadığınız valiler, valinin açtığınız her özelliği için o şehrin bilim ve kültürünü yüzde 3 artırıyor.

artık bilim zaferi için uzaya koloni kurmaya gittiğinizde netflix dizisi mi çekersiniz, k-pop grubu mu kurarsınız orası size kalmış.
  • epic games sayesinde bir oynadıgım ama begenmedigim oyun. daha once hic civ serisi oynamadım tutorial ile başlayım dedim başlamaz olaydım. tutorial hayvan gibi uzun suruyor ve save secenegi yok. çoğu şeyi anlamadım tutorialda dusmanı da yendim ama oyun bitmedi bos bos oynadım :) neyse kafama gore epey geliştim helikopter felan da yaptım hatta. fakat helikopter denize goturunce gemiye donusuyor :) yapacagınız oyunu gibeyim dedim kapattım son noktaydı helikopterin denizde ilerlerken gemi olup gitmesi.bana epey mantık hataları ve bug dolu bir oyun gibi geldi.
  • (bkz: civ 3)' ten beri deli divane oynadığım seri, epic games ile bedavaya aldım ama tam anlamıyla bir zaman kaybı.

bana sorarsanız seri (bkz: civ 4) ile zirvesine ulaştı, ama eğer (bkz: eurapa universalis 4) ile tanıştıysanız strateji diye oynamazsınız bunu..
275 entry daha
hesabın var mı? giriş yap