• maya ile verdim coşkuyu antik çağdan. ynamp ile oynadığım için, haritalar afedersiniz eşeğin ziki kadar büyük. marathon yaptım oyun hızını da, apocalypse modunu da dehledim. maya unique özelliği başkente altı tile yakınlıkta bulunan diğer şehirler bonus kazanıyor. uzak olan diğer şehirlerde ise yüzde 15 verim kaybı oluyor. ayrıca fresh water’dan ekstra housing bonusu almıyor maya fakat farm’lar fazladan 1 housing daha veriyor.

oyunda harita açılırken ilk denk gelen civ tırrekles ay pardon...pericles oldu. dede çıktı yine calisto malisto solomos molomos anlatmaya başladı. başkentimize buyurun gelin, her zaman bekleriz. bir rakı içeriz falan mı diyor anlamadım gitti. *

ne demiştik ? apocalypse mod ! meteor yağdı amk meteor ! meteor düşen tile enkaz haline geliyor. enkazı kaldırınca ne olduğu hakkında bir fikrim yok. korkudan yaklaşmadım, içinden bir virüs çıkar, ne bileyim yaratık çıkar...*

sonra efenim yangın çıktı, benim iki tile yağmur ormanımdan bir başladı yayıla yayıla gitti. yalnız, yangın bittikten sonra yanan ormanlar tekrar canlanıyor ve ööeeğğhh amk dedirten bir verimliliğe sahip oluyor. 4 food, 4 production oldu kendiliğinden yağmur ormanı @_@ wtf nigga dedim, parayla yakındaki iki tile ormanı daha aldım. gömdüm buraya vatandaşları, dedim bu ormandan çıkarsanız zabazutti bayramında sizi kurban ettiririm tapınakta. etme eyleme hanımağam, biz çoluk çocuk ormanda neyleriz ? puması var, yılanı var, gorili var falan dediler.

unique district ise observatory, campus yerine geçiyor. yakın tile üzerinde bulunan her iki farm ve plantation için ekstra yeah science bitch veriyor.

yukarıda bir arkadaş unique unit’ten bahsetmiş. çok kullanışlı, özellikle uzaktan barbarları hırpalamak için. yaralı kalplere ayy... birimlere ekstra hasar veriyor.

şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. kaydettim ve çıktım. kafayı sıfırlayıp öyle oynayacağım.

olmuş bu. beğendim yeni dlc’mizi.
  • türkçe yamayı koyayım şöyle

%99 türkçe ancak oyunun v1.0.0.341 sürümü ile tam uyumluymuş yazdığına göre. yani önceki veya sonraki sürümlerde sıkıntı çıkar mı bilmem. deneyin görün.

ek. gathering storm dlc si yani. son eklenen maya yok. belki çalışır denemedim.
  • tr yama ile ilgili bilgisi olan yesillendirebilir mı
    kullanılıyor mu legal mı
  • ilk deity galibiyetimi duel şeklinde adalar haritasını seçerek yaptım.
    başka türlü olmuyordu :(
  • satranç gibi bundan 2000 yıl önce terk edilmesi gereken oyun.

zira 2020 yılında sıra tabanlı oyun mu oynanır. bakın son 90 yıldır satranç oynanmıyor dünya'da.

insanlar eminim ki benim kültür ve zeka seviyeme geldiğinde satranç gibi diğer sıra tabanlı stratejileri de terkedecektir. henüz insanlık o kültür ve bilgi birikimine sahip değil. ama bana yetişeceksiniz.
  • epic games ile steam arasında cross platform oynanması için "unified pc play" isimli bir uygulama ile oynanabildiği söyleniyor.
    henüz şahsen denemedim. arkadaşlarıma egs'de oyun bedava oldu, indirin de oynayalım diye baskı yapıyorum. deneyebilirsem postu güncellerim.

edit: epic ile steam arasında oynanması için farklı bir uygulamaya gerek yok. multi oyun kurulumda bir kod veriyor, bu kodu kullanarak birlikte oynanabiliyor.
  • süleyman’ın kuzey afrikalı çöl bedevilerine benzediği oyun.

adamın yüzünü az daha karartıp samuel l. jackson’a seslendirtseydiniz.

(bkz: azametü topkapı’dan ben süleyman yu madafakı)
  • new frontier pass alınır mı? ne diyonuz.
  • epic games sağolsun adını hep duyduğum bir türlü oynamak için fırsatım olmayan bu oyunu kurdum. fakat çözesiye kadar bir kaç saatim geçti, oyunu genel olarak anladım sanırım. oynadıkça da daha ince ayrıntılarını çözerim.
  • epic games'in bu hafta bedava verdiği oyundur. pek bir keyif vermiyor sanırım vanilla hali ya da biz mi kapitalizmin kucağına düştük? zaten şuan serverlar messed-up durumda ve bizim gaming gang ile beraber oynamamıza izin vermiyor. platinium sürüme yükseltmeye değer mi? keza bu disaster olayları gibi şeyler insanın ağzını biraz sulandırıyor. ayrıca yeni başladık. strateji geçmişimiz var ancak eu4 kadar boğan çok detayı da sevmiyoruz. oyun hakkında bilgi de olur, yeşilleri bekliyoruz.
hesabın var mı? giriş yap