şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kupe ile emperor zorluk seviyesinde diplomacy victory kazandığım yeni civ ek pakedi. öncelikle götümün dibinde 6-7 tile ötede biten civ'lerden nefret ettiğim için hemen hemen her oyunumu island plates'te açıyorum. hatta onda bile bazen aynı adada 2-3 tane civ düştüğü, bazen ada bile olmayan, tek tile'lar ile birbirne bağlı 2 büyük kıta oluştuğu görülüyor. çözümü ise island plates + yüksek su seviyesi ile harita oluşturmakta buluyorum. bu sefer de size düşen kara parçası çok küçük oluyor ama teorik olarak herkes aynı dertten muzdarip olduğundan bir sorun teşkil etmiyor uzun vadede.

  ilk oyunumda random seçmeme rağmen yeni civ'lerden kupe'nin denk gelmesi iyi oldu. bunlar okyanusun ortasında embark olmuş bir settler ve bir warrior ile başlıyor. oyuna başlar başlamaz embark olmanızı ve okyanus tile'larını geçmenizi sağlayan teknolojiler açılıyor. kara parçası bulup şehir kurana kadar her turn 2 bilim ve 2 kültür puanı kazanıyorsunuz. benim şansıma, ilk bulduğum ve hemen şehrimi kurduğum kara parçasının 6-7 tile ötesinde cree'nin olmasıydı. lanet olsun dedim ama bu sefer direkt benim suçumdu, devam ettim oyuna.

  kupa'nın özelliği mi, ben mi iyi oynadım yoksa ai'da mı bir problem vardı bilmiyorum ama 5 şehir ve sonrasında bana katılan dandik 2 şehirle oyunu diplomasi ile kazandım. o olmasa 3-4 turn sonra bilim ile kazanıyordum. o da olmasa kültürden yürüyordum. turn başına neredeyse 1000 gold basmam, tek biri hariç (onun da 34 tane envoy'u vardı öeh amk) tüm city-state'ler ile suzerian olmam, oynadığım en iyi oyunlardandı diyebilirim.

  yeni özelliklerden iklim ve doğal afetlere gelecek olursam, zaten su seviyesi yüksek, ada parçacıkları oldukça küçük olan haritada, her şehrimde coal plant* kurarak tabiri caizse tek başıma dünyanın amına koydum. her 5-10 turn de bir kutuplar eriyerek ne kadar sahil tile'ı varsa su bastı, district'ler kullanılamaz hale geldi, sonra tamamen suya battı. oyunun sonunda neredeyse haritada buz tile'ı kalmamıştı. oil plant, sonrasında da nuclear plant yapmak kurtarmadı. bunu nasıl aşacağım ilerde bilmiyorum ama oyunu şans eseri deniz kıyısında olan başkentimin karaya bakan arka kısmına kurduğum sanayi districti sayesinde kazandım. o da suya batsa bitmiştim aq.

  doğal afetler çok etkilemedi ama oyuna çok güzel heyecan kattı. mesela okyanusun ortasında gemilerinize yakın yerde tayfun çıkması ve oradan kaçmaya çalışırken barbarlara yakalanmak, başka civ'lerin sınırlarından geçebilmek için onlarla anlaşmaya çalışmak. ayrıca bazen emergency ilan edip doğal afetten etkilenen civ'lere yardım yapılabiliyor ve en çok yardımı yapan ödül olarak diplomasi puanı kazanabiliyor.

  diplomasi puanlarına gelince, 10 diplomasi puanı ile victory alınıyor. ikinci world congress'ten itibaren oylama ile 2şer diplomasi puanı kazanılıyor. ayrıca oyunun sonlarında doğru bazı teknolojiler yada sosyal gelişimler diplomasi puanı ekleyebiliyor. yada emergency, world fair gibi en çok katkıyı sağlayanın kazandığı yarışmalar ile puan kazanabiliyorsunuz.

  ai için pek bir farklılık göremedim. tabiki daha mantıklı ve diplomasi olayı baya etkilemiş. mesela spy'ı yakalanan bir civ söz verirse tutyor çünkü işin ucunda diplomasi puanı kaybı var. ben diğer tüm 7 civ ile dost, 5'i ile ally oldum. bir ara kore bana uyuz oluyordu ama onları da bir şekilde bağlamayı başardım. donanmayı güçlendirince sevmeye başlamışlardı beni.

  oyunun başında götünüzün dibinde bitmeyen civ olayını da yapabilselermiş iyi olurmuş. ada haritasında oynayınca flood baya bir zorluyor sizi, herşeyinizi kaybetme ihtimaliniz var. haritanın yarısı su altında kalıyor. onun dışında harika oyun, civ'in şu anki en güzel hali. alın oynayın zaar.
 • akitanyalı eleanor'u daenerys targaryen'den modelleyip yapmışlar sanırım. özellikle ingiliz halinin mimikleri, kaşı, gözü, birebir kopyası.

  süleyman'ı ve ibrahim paşayı çok beğendim. ikisi de fit, yakışıklı, alaycı.

  ama en sevdiğim lider kesinlikle mansa musa. alhamdulillah very, very rich man. :)
 • mansa musa ile paranın afedersiniz anasını şey yapabileceğiniz mükemmel eklenti paketi.

  bununla yiyecek ve housing sıkıntısı çekmeyeceğiniz desert tile dolu her yere çöküyorsunuz.

  para kesiyorsunuz, para paraaa ! millet bilim, kültür kasayım diye kıçını yırtadursun, siz o eşek ölüsü kadar para ve governor reyna ile şaaak diye districtleri satın alıyorsunuz. şak şaaaak diye bitiyorsunuz işi. para bitmiyor anuna goyim bitmiyor.

  bu ne lan ? paradan soğudum ya.

  amına kodumun şişko zengini, sevdim seni ;p
 • civilization serisinin son oyununun yeni ek paketi. su anda tanitilan yenilikler agiz sulandiriyor. civilization v'i birakip yeni oyuna gecemeyen benim gibi bunyeler icin bir motivasyon kaynagi olabilir.

  simdilik duyurulan yenilikler su sekilde:

  cevresel etkenler: volkanlar, firtinalar (kar ve kum firtinalari, tornadolar), iklim degisiklikleri, sel ve kuraklik.

  enerji kaynaklari: komur ve petrol gibi stratejik kaynaklar artik elektrik uretmek icin tuketilebilecek. yenilenebilir kaynaklar ilerleyen caglarda kullanima acilacak. oyuncunun kaynak tuketimleri dunya sicakligi ve deniz seviyesinin yukselmesinde etkili olacak. *

  muhendislik projeleri*: iki denizi birlestirmek icin yapilabilecek kanallar, yukselen su seviyesinden sehirlerinizi korumak icin yapilabilecek setler, barajlar, daglarin icinden gececek tuneller, demiryollari gibi bir cok yeni yapi eklenecegi soyleniyor.

  dunya kongresi: civilization v brave new world ek paketiyle eklenen sisteme benzeyecek bir yapi gibi gorunuyor simdilik, cok detay yok henuz.

  21. yuzyil icin yeni teknolojiler ve civicler: teknoloji agacina eklenecek yeni bir cag ve buna bagli gelecek yeni mekanikler.

  yeni liderler ve uygarliklar: dokuz yeni lider, sekiz yeni uygarlik icin gelecegi soyleniyor.

  su an dedikodu olarak konusulanlar su sekilde: sweden(kristina), hungary(matthias corvinus), ınca(pachacuti), ottomans(suleyman), mali(mansa musa), maori(kupe), phoenicia(dido), canada(laurier) ve fransa/ıngilitere icin alternatif lider eleanor.

  dokuz yeni unit, 4 yeni yapi, 3 yeni iyilestirme*, 2 yeni district ve yeni bir governor oyuna gelen yeni icerikler.

  bunlara ek olarak yeni dogal ve dunya harikalari da eklenecegi duyurulanlar arasinda.

  yeni senaryo: the black death & war machine
 • an itibariyle ön sipariş verdiğim ek paket. bu ek paketle birlikte oyunumuz, uçuşa kaldığı yerden devam edecek. oyun mekaniğine ekledikleri ve yeni civ’ler ile mükemmel olacak.

  14 şubat günü oynanabilir olacak olması bir mesaj mı acaba ? *
 • geldi iki, üç, dört, beş gözümün çiçeği !

  malum ortamlardan indirme gibi bir ihanet içerisinde olamam bu seriye. şaaaaak bi 120-140 ateşlerim sid amcama, yetmedi şaaaak bi 200...*

  iniyor şimdi, 20 dakika yazıyor...canım...canım...ühü...*
 • iklim değişikliğinin etkilerinin görüleceği civ 6 paketi. sadece diğer milletlerle değil çevreyle de mücadele edilecek. oyundan bazı başlıklar;

  - world congress geri dönüyor.
  - world climate haritasından iklim değişikliklerini takip edebileceksiniz.
  - diplomatic favor ve diplomatic victory var.
  - nehirlerin, çöllerin, volkanik dağların isimleri gözükecek.
  - fosil yakıtları çok kullandığınızda ya da diğer devletler kullandıklarında sonuçları herkesi etkileyecek (su baskınlarının artması gibi).
  - su baskınları, deprem, volkanik patlamalar olduğunda dünya kongresini toplayıp yardım isteyebileceksiniz. afetlerden etkilenip yardım isteyenlere de yardım ettiğinizde diplomacy favor kazanabileceksiniz.
  - su baskını ilk başta zarar verse de sonra toprağın verimliliğini arttırıyor. ayrıca nehirde baraj kurabileceksiniz. ileride de barajlar hydroelectric power plant olabilecek.
  - fırtınalar var. çöle yakın yerde iseniz kum fırtınalarından etkileniyorsunuz. karlı alanda ise kar fırtınaları olacak.
  - rusya'ya özel: rus topraklarına saldırdığınızda askerleriniz kar fırtınasından etkilenecek (ama rus askerleri etkilenmiyor).
  - afetler şehrinize çok yakın olduğunda şehrinize ya da ünitelerinize zarar verebilecekler. yaralı askerleriniz su baskına denk geldiğinde ölebilir ya da misyonerleriniz volkanik patlamada ölebilir. bu olayları world climate haritasından takip edebileceksiniz..
  - wonder'lar afetlerden etkilenmiyor.
  - afetlerin seviyeleri var. seçebiliyorsunuz.
 • yeni civilization vi ek paketinin ismi. 14 şubat 2019 tarihinde çıkması bekleniyor. tanıtım videosu buradan izlenebilir.
 • ek paket ile gelecek olan medeniyetler şunlar;

  macaristan
  maori
  kanada
  inka
  mali
  isveç
  osmanlı
  fenike
  ingiltere/fransa

  son eklediğim ingiltere/fransa olayı, her iki medeniyet için de kullanılabilir bir lider geliyor.

  not: güncellenecektir.
 • içinde muhteşem bir ey büt-i nev eda ve yelkenler biçilecek karması düzenleme barındıran eklenti paketi. işin üzücü tarafı bizim daha böyle bir düzenlemeyi bırak yapmayı, yapmanın kıyısından bile geçmemiş olmamız. adamlar resmen bizim müziğimizi bizden iyi yapıyorlar.

  kalyonlar çekilecek!