• hayrani oldugum ve vazgecemeyegim bir kürt sanatcisi... isvicreli arkadaslariyla beraber cikardigi son iki album gercekten cok iyi, ama ozellikle sondan bi onceki albumu (ahmed arif in 33 kursun adli siirini besteledikleri album) muhtesem... kesinlikle ama kesinlikle dinlenmesi gereken biri... kürt olmasindan dolayi ismini duyuramadigina inandigim kesfedilememis buyuk sanatci.
 • suriyeli kurt, norvecte yasiyor. geleneksel kurt muzigini, blues,rock, caz gibi formlarla harmanlama isinde gayet basarili. sivan perverin aksine, sarkilari geleneksel konulari isliyor.
  duri albumu bence en iyi albumu. bu albumdeki cavres (kara gozlu) adli sarkisi, en guzeli..
 • kürtçe kasetler yasaklı iken kasetleri el altından satılan, geleneksel müziğin biraz dışında olduğundan aile için kuşak çatışması yaratan sanatçı...hergele gülüşü ve kelimeleri ağzında gevretmesi ile de bilinir..."gula sor" kaseti bir dönemin gençliği üzerinde oldukça etkili olmuştur...
 • 1957 yılında suriye'nin "qamislo" şehrinin "tırbespiye" köyünde dünyaya gelmiş büyük bir müzik adamıdır.ailesi aslen "mardinli" olup "şex said" isyanı sonucu sürgüne gönderilmiştir.ciwan haco "mihemed şexo,miradko,garabete xaço ve seid yusif" gibi büyük kürd denbejlerinden etkilenmiştir.lise öğreniminden sonra almanya'nın bochum üniversitesinin müzik fakültesinde 3 yıl öğrenim gördü.grup arkadaşları gerçekten de enstrumanlarına son derece hakim iyi müzisyenler öyle ki vurmalı çalgıları çalan şahıs çalarken kendinden geçiyor izleyenleri hayrete düşürüyor.
 • son albümü "derya" ile kısmen hayalkırıklığı yaratan.kullandığı acaip efekler vs. ile "üstad sen de mi?" dememize sebep olan büyük üstad.
 • son albümü derya eski dinleyicilerini biraz olsun hayal kırıklığına uğratmış olsa da gayet başarılıdır.
 • binbeşyüz küsür kilometre öteden içimiz içimizi yiyerek,gururlanarak,heyecanlı bir pazar günü geçirmemizi sağlamış,senelerce tv'den radyodan kasetten dinlediğimiz,biz yokken kendi toprağında konser vermesiyle kem talihimize söylenmemize yol açan insan.
 • yüz bin kişilik konseri ile ülke medyasında baş sayfaya kadar oturmuş olan bir ses sanatcısı
  (bkz: ab nin yolu diyarbakırdan gecer)
 • sabah gazetesi'ndeki roportajina gore batman'da kendisini 300 bin kisi izlemis, 300 bin degil 300 kisi gelse bile tekrar gelirdim demis. bu arada batman'in nufusu 400 bin. konser nasil bir meydanda yapildiysa artik.

  bu arada 300bin kisinin 60 adet harbiye acikhava tiyatrosuna sigabilecegini belirtmeden gecemeyecegim.
 • 1992 yılında bir arkadaşın getirdiği "se u se gule" albümüyle (bkz: 33 kurşun) ve (bkz: ahmet arif) sandalyeden yuvarlanmama neden olmuş, ve geçtiğimiz yıl da "derya" albümüyle kendisine olan takdirimi pekiştirmiş olan sanatçıdır...

  yarınki konseri uzun zamandır beklenmiştir tarafımca...
hesabın var mı? giriş yap