şükela:  tümü | bugün
 • çocukluktan arta kalan bir arzu.güzel çizim yeteneğine yaratıcı bir akla sahip olmak gerekir. lakin http://www.fabrica.it/flipbook/flipbook_maker.php linkte kendi kendinize çizgi film yapabilirsiniz.
 • defter sayfasinin sag alt kosesine devami gelebilecek olan bir figur cizip, diger sayfalarda bunu takip ederek; defteri hizla cevirdigimizde sekil hareket ediyor havasi verdigimiz, cocukluk anilarimdan bana bir bukle geri sunan eylem.
 • bir saniyelik görüntü için 60 kare resmin gerektiği çalışma türü.
 • bir saniyelik görüntü için 25 kare resmin gerektiği çalışma türü. (bkz: pal)
 • bir saniyelik görüntü için 24 kare resmin gerektiği çalışma türü.

  (bkz: kepçirı aldın mı cevat)?
 • bir saniye için herkesin birbirine girdiği çalışma türü. şöyle ki, aslında 24 kare çizilir fakat şimdiki teknoloji sayesinde aynı karelerin kopyalanmasıyla bu sayı 12'ye düşmüştür.

  ps: onun dışında zaten her hareketin zamanlamasına göre çizim sayısı da değişir. misal yürüme sekansı için 12 kare yeterli iken, yumruk atma sekansı için 8 kare yeterlidir.
 • zor bir iştir, hem emek hem sabır ister. bir hevesle kalkışınca ucuz bir wacom tablet ve plastic animation paper gibi basit programlarla bir şeyler yapılabilir ancak. avatar'ı izleyip gaza gelmekle başladı tabi hepsi.
  http://www.youtube.com/watch?v=3xw2artorrw
  bir de karayılan adlı fantastikkurgu kitabım için bir şeyler yapmıştım.
  http://www.youtube.com/watch?v=qr_b6ca3lhq
 • yaklaşık 1 aydır pratiklik kazana kazana iyice uzmanlığa doğru koştuğum eylem. hep istemiştim küçüklüğümden beri kendi yarattığım ütopyada değişik konular işlemeyi.
 • çizgi film yapmak basit gibi görünen ama aslında zor olan bir iştir. özelikle o kaliteyi seyirciye hissettirmek kolay değildir.
  çizgi film yapım aşaması basamak basamak şu şekildedir:

  1. sinopsis: senaryonun ana teması doğrultusunda, senarist ve yönetmen tarafından hazırlanır.

  2. story-board (resimli senaryo): yönetmenin düşündüğü çizgi film sahneleridir.

  3. timing (zamanlama): planlanan sahnelerin süresinin tesbitidir.

  4. fon müziği: filmin atmosferine ve ritmine göre besteci tarafından hazırlanır.

  5. lay-out: yönetmen veya vazifelendireceği bir yardımcı tarafından story- board’a uygun olarak dekor ve tiplerin son şeklini almasıdır.

  6. animasyon (hareketlendirme): story board’daki hareketli sahneler animatörler tarafından gerçekleştirilir.

  bir saniyelik çizgi film elde edebilmek için 24 kare resim çizmek lazımdır. gözümüzün görme özelliğinden faydalanarak daha az resimle (24 kare yerine 12 kare çekim yapılmaktadır).

  7. dekorlar: bacg-round story-board’daki sahnelerin geri planları, hadiselerin geçeceği yer ve mekanlar, bacg-roundcular tarafından çizilir.

  8. kopya ve renklendirme: animatörlerce hazırlanan hareketli figürler, çini mürekkeple veya fotokopi ile asetat’a kopye edilir. renklendirmeciler tarafından boyanır.

  9. görüntüleme: çizgi filmi meydana getiren şahıslar ve hadiseler geçeceği mekanlar, çekim planına göre tek kare çekim yapılabilecek bir kamera yardımıyla 8 mm-16 mm-35 mm veya video olarak görüntülenir.

  10. kurgu: görüntü, ses, gürültü, müzik, story-board’a göre yerlerine konur.

  11. eşleme: değişik seslerin sahnelerdeki dozlarının ayarlanması.

  12. laboratuar: çekim video dışında film olarak yapılmışsa, negatiflerden pozitif filmler elde etme.
  http://cizgifilmnasilyapilir.blogspot.com.tr/…l?m=1