şükela:  tümü | bugün
  • konuya nerden gireceğimi tam bilmesem de ortaya karışık bir şeyler yapacağız.

bu yıl gösterime giren avengers : infinity war filminin resmi izleyen sayısı 1.909.004
    kaynak

yayınevlerinde çalışan arkadaşlarım ve ayak üstü sohbet etme fırsatım olan çalışanlardan aldığım bilgiye göre, çizgi romanların baskı adeti genelde 2000.

bu 2000 adet çizgi roman yeri geliyor depolarda, yeri geliyor raflarda eskiyor. satılmıyor.

bu başlığı açma sebebim ise arka bahçe yayıncılığın şu açıklaması.

şimdi diyebilirsiniz ki; bana ne yayınevlerinden, bana ne çizgi romandan. saygı duyarım ama önce beni bir dinleyin.

çizgi roman basan firmaların çoğu dolar üstünden anlaşır. eğer çizgi roman satan bir firmanız olsaydı, sene başında diyelim ki 50 bin dolarlık bir anlaşma yapsaydınız türk parasıyla 190 bin tl ödeyecektiniz ama bugün itibariyle ödemeniz gereken meblağ 264 bin tl. dolarla aldığınız malzemeyi türk parasıyla satarken, sene başında edeceğiniz kar marjında kalabilmek adına sattığınız kitaplara yüzde 50 zam yapmanız gerekecekti veya ürünün kalitesini düşürmek, basılan eser sayısını azaltmak veya ( en acısı ) personel çıkarmak zorunda kalacaktınız.

kayıp rıhtım'da yapılan bir röportajı da buraya bırakalım

bu noktada " dolar, euro bir çizgi roman sektörünü mü vuruyor bilader, neden çizgi romana destek verelim " diyebilirsiniz. kendimce birkaç sebeple anlatmak istiyorum

1 : sosyal sebepler: eğitim sisteminin yozlaştırılması ile başlayan " cahil, tektip vatandaş " yaratma uğraşısının karşısında duracak olgular sanat ve edebiyat dallarıdır. devlet opera ve balesi, devlet tiyatroları budanırken, kütüphaneler birer birer kapatılırken, özel sektörün elinde kalan tek şey sinema ve kitap. en başta verdiğim boxoffice sitesinden türkiye'de gelmiş geçmiş en yüksek gişeyi yapan filme bir bakın, sinemadan neden umutsuz olduğumu da görün.

azınlıkların hayatta kalmasının yolu dayanışmadır.

2 : kültürel sebepler : benim çocukluğum tv'de ninja kaplumbağalar, power rangers, x-men, spider-man, batman izleyerek geçti. hem hayal gücümü geliştirdi hem de farklı bir kültürü merak etmemi, öğrenmemi sağladı.

mahmud asrar , yıldıray çınar sümeyye kesgin gibi uluslararası çizerlerimiz var artık. bu tarz sanatçıların artmasını istiyorsak, bu sanat dalını da canlı tutmalıyız.

açın trt çocuğu, açın herhangi bir kanalı kaç tane çocuklar adına faydalı, yetişkinler için yaratıcı program kalmış? eskiden onlarca sağlam oyuncumuz varken artık ne aktör ne aktris yetişiyor, iyi olduğumuz alanları bile kaybediyoruz.

sektörün en prestijli ödüllerinden olan eisner ödülü alan çizgi romanları kendi dilimizde okuyabiliyoruz şu anda, bu ayrıcalığı kaybetmek hepimizin zararına olur.

3 : ekonomik sebepler : bunu çok anlatmaya gerek yok aslında. yayın evlerinden ekmek yiyen insanlar var. yayın evlerinin ham madde aldığı yerler, kullandıkları matbaalar, verdikleri kiralar var. bir sektörün ölümü komple bir habitatın ölümü anlamına gelir.

ufak da bir özet : şu memleketin geldiği noktada sinema, tiyatro, müzik, kitap gibi başka ülkelerde " temel ihtiyaç " olan şeyler bizde " lüks, gereksiz, entel dantel " görülüyor. bu tarz etkinliklerden keyif alan bir avuç insan olarak bir birimize yardım etmek ama daha önemlisi ihtiyacımız olduğunda yardım istememiz artık elzem.

peki ne yapılabilir? şehrinizdeki ( varsa tabi ) çizgi roman dükkanına gidin, sorun, merak edin, sadece çizimlerine bakın. mutlaka hoşunuza gidecek bir şey görecek ve alacaksınızdır.

sevgilinizin doğum günü, yeğenlerinizin karne günü, çocuklarınızın özel günleri... ayda 1 2 tane bile alsanız, en azından bu süreçte bir nebze faydalı olabiliriz.

şu zamana kadar yayın evlerinin yaptıkları yanlışlar olmadı mı? mutlaka oldu ancak şu an durum yaşam-ölüm çizgisine yaklaşmak üzere gibi duruyor. biz yine kendilerini eleştirelim işlerini daha iyi yapmalarını adına ama ölmelerine de izin vermeyelim.

ufak da bir rehber

avengers, wolverine " gerekli şeyler "
    x-men, spider-man " marmara çizgi "
    star wars, injustice " çizgi düşler "
    deadpool, batman " jbc "
    superman, justice league " yky "
    the flash, iron-man " arka bahçe "

yukarda yazdığım yayın evlerinde onlarca farklı marka ve kahraman da basılmakta.

son not : arka bahçe'nin bastığı masallar : the fables serisini ısrarla öneriyorum.
  • küçük bir ilçede yaşadığım için çizgi roman dükkanı gezerek alma lüksüm olmasa da internet üzerinden fırsatım oldukça ve takip ettiğim serilerin yeni ciltleri çıktıkça satın alarak destek olduğum kampanya.
    sadece çizgi roman firmaları değil yabancı yazarların roman çevirilerini yapan birçok yayınevi de dolar üzerinden yapılan anlaşmalar yüzünden zor durumda.
    yakında okuyacak güncel roman yada çizgi roman vs hiçbir şey bulamayacağız arkadaşlar.
    elimizden gelen desteği vermemiz gerektiğini düşünüyorum.
    umarım bu zor zamanları hepimiz atlatırız.
  • çözüm.

(bkz: yerli çizgi roman)
  • son yılların yeni ve etkili yerli çizgiromanı hikmet yamansavaşçılar'ın karabala'sını destekleyebilirsiniz. kaliteli çizimlerinin yanında özenli baskıları ile de göz dolduruyor. ancak yazan-çizeni sayın yamansavaşçılar bayi satışı çok düşük olduğu için yeni maceraları doğrudan satış ile okura sunabiliyor. bundan sonraki model emekçinin doğrudan desteklenmesi şeklinde olacaktır.
  • gönülden destek verdiğim kampanyadır. bu akşam başlıyorum .
  • daha çok ilgi görmesini dilediğim başlık.

- yanlış biliyorsam düzeltin - arkabahçe bu işi uzun yıllardır yapıyor, adeta kutsal bir mekan çizgi roman severler için. o yüzden burası gibi kıymetli yayınevlerinin - kitapçıların, ve sadece çizgi roman sektörü de değil tüm yayın sektörünün, yerli kitapçıların, sahafların, yayınevlerinin, yazarların desteğimize ihtiyacı var. bugün sen banane dersen, ben aman n'olcak dersem üç beş seneye okuyacak şey bulamayız.

kaldı ki birçok yayınevinin çok güzel indirimleri var, fiyatları zaten çok uygun olan çizgi roman dükkanları var - arkabahçenin istanbul ve alsancak şubeleri ayrıca tatlı.

ayrıca gereksiz şeyler'i de ziyaretsiz bırakmayınız.

ek: türkiye'den sevdiğim yurtdışında da tanınan bir diğer illüstratör de ethem onur bilgiç'tir, eklemek istedim.